У квітні Кабінет міністрів відновив можливість купівлі-продажу нерухомості в більшості регіонів України, зокрема й на Франківщині. Втім не обійшлося без обмежень, пов’язаних із воєнним станом. Але вже зараз в області росте попит на житло.
Про перспективи та виклики п’ятого травня в Івано-Франківську розповіли відповідні фахівці з нерухомості під час пресконференції, організовану виданням «Галка».
За словами народного депутата, голови підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації Ігоря Фріса, з початком повномасштабного наступу росії проти України, робота реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, була зупинена задля безпеки та захисту персональних даних. Запустити їх планують до кінця поточного тижня.
«Реєстри були у Києві. Був значний ризик захоплення величезної бази даних», – каже Фріс.
«Важко проходить ідентифікація загиблих. І реєстр актів цивільного стану, де реєструються смерті, оновлюється не надто швидко. З огляду на це заборонили посвідчувати правочини щодо відчуження нерухомості на підставі довіреності. Бо не можемо пересвідчитися, чи людина, яка давала довіреність, жива», — додає Фріс.
Ще одним із запобіжників проти ризикових правочинів нардеп вважає продовження строків прийняття спадщини.
«Не кожна людина може впродовж шести місяців звернутися до нотаріуса й подати заяву. З огляду на це зупинено і право отримання свідоцтва про право на спадщину», – додає Фріс.
Ключові відмінності роботи ринку від мирного часу загалом є наступними:
– операції з майном у цей час відбуваються не в усіх регіонах;
– дозвіл на правочини з майном матимуть лише нотаріуси, затверджені Мін‘юстом;
– куплені квартири не можна продавати впродовж місяця після набуття прав;
– заборона посвідчувати правочини щодо відчуження нерухомості на підставі довіреності;
– заборона вилучати майно під іпотечним кредитом;
– продовження строків приймання.
Голова Івано-Франківського обласного відділення Асоціації фахівців з нерухомості України Віктор Фурдіяка зазначив, в Івано-Франківську наразі є хороший попит на купівлю-продаж нерухомості.
«За місяць у нас попит на нерухомість відновився на 30% й продовжує рости. Про схожу ситуацію повідомляють й колеги з інших областей на заході України. Прогнозуємо, що за два тижні після запуску реєстру попит на нерухомість повернеться до довоєнних показників», – каже Фурдіяка.
Приватний нотаріус, фахівчиня з продажу первинного житла Зоряна Сопків пояснює, наразі живемо в нових умовах.
«Маємо набратися терпіння, й з розумінням ставитися до змін. Ми всі знаємо, як працюємо і які вимоги є. Зараз у нас багато людей з інших областей і ми маємо показати їм рівень кваліфікації», – каже Сопків.