13 C
Ivano-Frankivsk
Неділя, 31 Травня, 2020
Альгінатна маска для обличчя за   ̶2̶8̶0̶1 грн! FineLine
ОТРИМАТИ
Головна Здоров'я Щеплення у Франківську: скільки коштує спокійне життя

Щеплення у Франківську: скільки коштує спокійне життя


Альгінатна маска для обличчя за   ̶2̶8̶0̶1 грн! FineLine

ОТРИМАТИ


Згідно з календарем щеплень від міністерства охорони здоров’я, дорослим рекомендують лише одне щеплення – від дифтерії та правця. Причому його треба робити кожні 10 років.

Але це мінімум, аби в разі чого не вмерти. А щоб спокійно жити, треба спершу подивитись у свою медичну карту, а далі просто йти на вакцинацію, пише “Репортер”.

Негайно та безкоштовно

Календар щеплень по суті показує, за які вакцинації платить держава. В Україні це сім вакцин від 10 хвороб: туберкульоз, гепатит В, кір, паротит, краснуха, дифтерія, правець, кашлюк, поліомієліт, хіб-інфекція. Більшість щеплень роблять у перший рік життя, для деяких повторну дозу потрібно ввести у 6, 14 або 16 років.

Вакцину від дифтерії та правця колять у два, чотири, шість місяців, потім – у 18 місяців, 6 і 16 років. Далі захист треба поновлювати кожні 10 років. Це можна зробити у сімейного лікаря безкоштовно, просто записавшись на прийом. Часу займе не багато, зате не буде ризику заразитися небезпечними та навіть смертельними хворобами. Вакцина є: за інформацією міністерства, у Івано-Франківській області зараз є понад 60 тисяч вакцин від дифтерії та правця та ще майже 89 тисяч такої ж вакцини зі зменшеним вмістом антигену.

Дифтерія – це інфекційне захворювання, що передається повіт­ряно-крапельним шляхом. Проявляється у формі ангіни, коли у горлі утворюються плівки, які можуть ускладнити дихання та ковтання. Наслідки дифтерії – інфекційно-токсичний шок, міокардит, ураження нервової системи чи легенева інфекція.

Правець (у народі кажуть – стовбняк) не передається від людини до людини, зате ним можна заразитися через укус тварини чи травмування гострими предметами. Через хворобу може закупоритися одна з артерій, виникнути пневмонія, легенева інфекція. Від правця можна померти.

«Вакцинація від дифтерії та правця – обов’язкова. Якщо ви пропустили свій термін або не отримали якусь дозу в дитинстві, зробити щеплення потрібно якнайшвидше, – каже сімейний лікар франківської поліклініки № 3 Надія Бенько. – У моїй практиці був випадок, коли вся родина – 13 людей – прийшла вакцинуватися від правця. Вони розповіли, що їхня родичка помирає від цієї хвороби, і вони хочуть вберегтися. Виявилося, що родичка вдома вкололася трояндою і так заразилася».

Поки що вакцинуватися, згідно з національним календарем щеплень, можна безкош­товно лише у комунальних закладах. Але з 1 червня така можливість буде і у приватних клініках, які підписали договір з Національною службою здоров’я України.

Від гепатиту щепили не всіх

За словами Надії Бенько, обов’язкові щеплення у календарі – не єдині, які потрібні. До того ж, український календар щеплень досить малий, в інших країнах держава платить за вакцинації від більшої кількості хвороб. Втім, навіть ті щеплення, які зараз є у календарі, робили не всім.

Наприклад, першу дозу вакцини від гепатиту В зараз вводять дитині через одну добу після народження, другу – у два місяці, третю – у півроку. Цього вистачає на все життя. Але ця вакцина потрапила в національний календар щеплень лише у 2000 році. Ті, хто народився раніше, – не отримали вакцинації, тому мають зробити її зараз.

Гепатит В – хронічна хвороба печінки. Дорослим він передається через слину, статевим шляхом і через кров, при повторному використанні шприців або поганій дезінфекції матеріалів лікаря, косметолога чи майстра манікюру або тату.

За даними МОЗ, на Прикарпатті є майже 32 тисячі вакцин від гепатиту В. Коштує одна доза вакцини – 100-200 грн, потрібно три дози.

«Ще ми рекомендуємо зараз вакцинуватися тим, хто в дитинстві не хворів вітряною віспою, – каже Надія Бенько. – У дітей вона зазвичай проходить легко, але трапляються і важкі випадки, наприклад, вітрянковий енцефаліт – запалення головного мозку. А дорослі переносять вітрянку дуже важко. Наприклад, був випадок, коли дитина перехворіла без ускладнень, а її батько заразився і його паралізувало».

Вакцинація від вітряної віспи коштує близько 1000 грн, потрібно дві дози, другу – через шість тижнів після першої.

Поліомієліт – інфекційне захворювання, яке найчастіше передається через немиті руки, заражену їжу та воду. Недавно в Україні був спалах цієї хвороби через те, що багато батьків у свій час відмовилися вакцинувати дітей. За календарем щеплення від неї роблять у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 14 років. Тим, хто не отримав щеплення у дитинстві, рекомендують його зробити зараз, адже хвороба невиліковна, призводить до деформації хребта і кінцівок, паралічу, виразки, кишкової непрохідністі, інколи смерті.

Від кору дітей вакцинують у рік і шість років. Але у зв’язку з епідемією кору в Україні, медики рекомендують отримати третю дозу вакцини просто всім. Тим, хто у групі ризику – медики, вчителі, військові – це навіть обов’язково.

Також деякі українці не отримували вакцинації від гемофільної інфекції (хіб-інфекції), але її роблять лише дітям до 6 років і тим, кому робитимуть операцію на селезінку.

І, звісно, медики закликають робити щорічно вакцинацію від грипу.

«Щеплення від грипу має стати нормальним способом життя. Цим ми захищаємо не тільки себе, а й своїх рідних, – каже Надія Бенько. – Особливо, якщо в родині є маленькі діти до шести місяців, бо їм щеплень від грипу ще не роблять, але для них ця хвороба може стати смертельною».

Перевірити, які щеплення робили в дитинстві, можна у дитячій медичній карті. Якщо ж її загубили, лікар рекомендує вакцинуватися по-новому.

Російської не треба

Останні роки багато людей бояться вакцинуватися. Найчастіше – не довіряють вакцині, зокрема індійській. Але, за словами лікаря, паніка безпідставна, бо всі заводи з виготовлення вакцин, крім російського, ретельно перевіряють.

«У світі є лише вісім заводів, що роблять вакцини, – говорить Надія Бенько. – Усі вони працюють за стандартами, повністю перевірені і мають сертифікати якості. Єдиний неперевірений – той, що в Росії. Тому, коли до влади в Україні прийшов сьогоднішній уряд, поставки російської вакцини одразу відмінили. Решта – в Індії, Кореї, Бельгії, Франції, Великобританії, США, Болгарії – всі однаково якісні. Індійський завод – найбільший у світі, він вакцинує 2 / 3 всієї планети».

Те, що після уколу з’являється почервоніння, набряк чи навіть піднімається температура – нормальна реакція на вакцину. При цьому не потрібно нічого прикладати до почервоніння чи мастити це місце йодом – пройде саме. Температуру радять збивати тільки тоді, якщо вона вища за 38,5.

«Колись також були ці почервоніння чи набряки, просто люди не помічали. До того ж, раніше вакцину кололи у сідничний м’яз, а не у стегно, тому не було такої вираженої реакції на вакцину. Але саме у стегно колоти правильно», – говорить Надія Бенько.

Не можна робити щеплення лише тим людям, у кого був анафілактичний шок (зниження артеріального тиску, недостатність кровообігу у важливих органах) на вакцину, але він зустрічається дуже рідко. Відкласти вакцинацію варто людям із загостренням хронічного захворювання чи з температурою вище 38.

У першу чергу отримати всі необхідні щеплення рекомендують людям з бронхіальною астмою, цук­ровим діабетом чи пережитими онкологічними захворюваннями, бо вони більш сприятливі до різних інфекцій.

Залишіть коментар

avatar
  Підписка  
Сповіщення про
- РЕКЛАМА -
  • Miloan.ua
- РЕКЛАМА -
  • цитадель
  • Купити квартиру Івано-Франківськ
- РЕКЛАМА -

ВАЖЛИВЕ!

Ілон Маск розповів, коли хоче полетіти в “подорож” навколо Місяця

0
Голова SpaceX Ілон Маск розповів, коли хотів би реалізувати політ навколо Місяця. Про це стало відомо під час його пресконференції, яка відбулася...
Альгінатна маска для обличчя за   ̶2̶8̶0̶1 грн! FineLine
ОТРИМАТИ
close-image
close-link