Через війну внутрішнє виробництво зруйноване, запасів вже немає. Необхідно будувати нову систему забезпечення через європейський кордон, через який раніше майже нічого не постачали. А для цього потрібен час. Про це розповів Сергій Куюн, директор консалтингової компанії А-95 у колонці для НВ, передає Правда.іф.
1. Намітився план вирішення проблеми. Проте, по-перше, ментальність європейців. Це не найшвидших людей у світі, але, безперечно, чудових. По-друге, не все вирішують гроші, як це зазвичай працює у нас.
«Тобто, перспективи є, вони обнадійливі, але потрібен час. Та ще не факт, що ми вже бачимо всі проблеми на цьому шляху. Дехто вважає, що проблема у попиті вища за постачання», – вважає експерт.
2. Скасування держрегулювання не вирішить проблему. Ціни на пальне можуть злетіти до 60-70 грн/л і вище, що приб’є попит, припинить спекуляції з перепродажем пального та забезпечить вільний продаж. Такі ціни будуть 100% прибутку (який між собою розділять оптовики та АЗС), але це ніяк не допоможе більше постачати.
«Скажу більше: коли закордонні постачальники та перевізники побачать таку лібералізацію, додатково збільшать тарифи», – зазначив Куюн.
3. Що сьогодні. Високі ціни та довгі черги роблять свою справу, споживання потроху падає, але постачання потроху, але зростає.
«Активно збільшується обсяг постачання автотранспортом, у тому числі завдяки оперативному зняттю бюрократичних перешкод. Але головна проблема — із залізничними партіями, яка теж має перспективу поступового вирішення», – додав він.
4. До кінця травня дефіцит трохи згасне. Навряд чи зникнуть обмеження, але вони будуть настільки суворими. Але в червні на нас чекає новий виклик — жнива, але й на той час мають покращитися постачання за декількома напрямками. Загалом до серпня має запрацювати нова система постачання.
«Якщо комусь дискомфортно без бензину, згадайте про наших хлопців на фронті, одразу попустить», – підкреслив Куюн.