Cтали відомі офіційні результати виборів міського голови Івано-Франківська та депутатів міської ради, які проходили на новій територіальній основі і за новими правилами. Загалом участь у них брали 11 політичних партій та 430 кандидатів у депутати, які претендували на 42 мандати. Результати не стали несподіваними, а швидше були прогнозованими та очікуваними. Зрозуміло, що в нашому місті найбільші шанси перемогти на місцевих виборах мали проукраїнські національно-демократичні сили і партія, яка асоціюється з міським головою та його командою. Адже міський голова у своїй передвиборчій агітації за себе і свою команду демонстрував широку палітру позитивних перетворень у різних галузях міста за попередню каденцію.
«Західний кур’єр» вирішив нагадати, що обіцяли виборцям партії, які пройшли до Івано-Франківської міської ради.
Пріоритети розвитку
На виборах міського голови Івано-Франківська впевнено і з великим відривом від конкурентів очікувано перемогу здобув чинний мер «свободівець» Руслан Марцінків. За нього проголосували 67 тисяч 50 мешканців громади, що становить 84,78% голосів виборців. Оприлюднюючи у вівторковому онлайн-зверненні у мережі «Фейсбук» результати виборів, Руслан Марцінків подякував виборцям за підтримку і розповів про основні пріоритети на нову каденцію.
За його словами, найперше необхідно працювати над посиленням економічного розвитку громади, залученням інвестицій та грантів. Другим важливим напрямком буде співпраця з сільськими населеними пунктами, які увійшли до складу міської громади. Цю роботу куруватиме новий заступник міського голови. Міська влада також має розробити і ухвалити нові статут та стратегію розвитку Івано-Франківської громади до 2030 року. Ще одним нововведенням має стати цифрова трансформація, подальші розвиток та вдосконалення електронних сервісів і послуг та відкритість представників влади для мешканців і засобів масової інформації. Пріоритетними залишаються розвиток комунального транспорту, дорожньо-транспортної інфраструктури і вирішення проблеми з корками. Важливими будуть подальший розвиток медицини, соціального захисту населення, житлово-комунального господарства та благоустрою міста і населених пунктів, які увійшли до Івано-Франківської громади.
Три партії і монобільшість
Теперішні місцеві вибори відбувалися за новими правилами з виборчими квотами. Територія міської громади була поділена на шість виборчих округів, з окремими списками кандидатів по цих округах від кожної політичної сили і єдиними списками кожної з партій. Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Для цього загальну кількість голосів за ті партії, які здобули від 5% підтримки виборців, ділять на кількість мандатів, за мінусом так званих гарантованих місць – перших номерів єдиного списку партій. Кандидатів, які отримали щонайменше 25% голосів виборчої квоти, розміщують на початку списку, в порядку зменшення кількості голосів за них. При рівній кількості голосів чергу кандидатів формуватимуть так, як визначила партія. Після кандидатів, які пройшли за квотою, решту розміщують в черговості, визначеній єдиним партійним списком.
За результатами виборів, до складу Івано-Франківської міської ради увійшли три партії. За ВО «Свобода» проголосували 40 тис. 67 виборців, що становить 54,10% голосів. Таким чином, від «Свободи» до міської ради проходять 28 депутатів – 23 переможці в округах і 5 за партійним списком. «Європейська Солідарність» отримала 13 тис. 231 голос (17,86%) і 10 депутатів – 6 по округах і 4 за партійним списком. За ВО «Батьківщина» проголосували 4 тис. 166 виборців, партія набрала 5,62% голосів і до міської ради за списком цієї політичної сили пройшли 4 депутати.
Івано-Франківськ стане кращим
Саме це у своїй короткій програмі виборцям пообіцяла «Свобода». Як уже зазначалося, під час передвиборчої агітації чинний і переобраний міський голова «свободівець» Р. Марцінків демонстрував широку палітру позитивних змін і перетворень у різних галузях міста за попередню каденцію і обіцяв напрацьовані кращі практики поширювати на передмістя та села, що приєдналися до Івано-Франківської громади.
Зокрема, добудовувати нові дитячі садочки на вул. Хоткевича, Мазепи, Бандери, в районі вул. Хмельницького, в мікрорайонах Пасічна, Каскад, Опришівці та в с. Крихівці. Добудувати ліцеї в Опришівцях, у Пасічній, с. Крихівці. Продовжити розширення транспортних можливостей та тролейбусних і автобусних мереж, щоб завершити перехід на комунальний громадський транспорт, побудувати нові тягову підстанцію і тролейбусну лінію до мікрорайону БАМ. Нарощувати ремонти доріг, сполучити Південний і Північний бульвари, добудувати новий міст на Пасічну і його транспортну розв’язку та сполучити дорогами віддалені частини Івано-Франківської громади. Продовжити покращувати якість тротуарів, розширювати мережу вело- доріжок, робити безпечними пішохідні переходи, щоб перетворити Івано-Франківську громаду на безбар’єрне місто. А також завершити формування муніципальної управлінської команди, щоб стати найвідкритішим та найпрозорішим містом України, довести до досконалості інформування та звітування перед мешканцями і гармонізувати стосунки з новими складовими громади, селами, що приєдналися, щоб стати найкращою в Україні територіальною громадою.
«За європейський Івано-Франківськ»
Таку назву мала передвиборча програма партії «Європейська Cолідарність», яка відрізнялася певною конкретикою. Зокрема, представники цієї політичної сили обіцяли розробити та ухвалити стратегічний план розвитку міста до 2030 року з чітким переліком напрямів, дій та термінів їхнього виконання. Підтримувати малий та середній бізнес. Створити 3 індустріальні парки та протягом 5 років залучити 30 млн євро інвестицій і створити 10 000 нових робочих місць, підтримувати виробників сільськогосподарської продукції у приміських селах і створити для них 3 сучасні продуктові ринки з безкоштовними місцями. Розробити комплексну програму ремонту малих вулиць.
Відремонтувати магістральні вулиці, які ведуть із сіл до центру міста. Добудувати малу об’їзну дорогу і міст на Пасічну. Побудувати ще один міст і багаторівневий підземний паркінг біля будівлі ОДА. Розвивати зручний та доступний транспорт, придбати 100 електробусів.
Окремий розділ програми присвячений розвиткові сіл громади. Там обіцяють створити сучасні амбулаторії сімейної медицини з безкоштовними послугами в кожному селі. Швидка, пожежна, поліція будуть доїжджати до кожного села за 8 хвилин. В села будуть регулярно курсувати комунальні автобуси для зручного доїзду жителів на роботу і додому.
Обіцяють депутати від «ЄС» і менші на 25% витрати на комуналку завдяки впровадженню сучасних технологій енергозбереження і доступність індивідуального опалення за програмою комунально-приватного партнерства, а замість збанкрутілого СТЕКу – побудувати 10 комунальних квартальних котелень.
Крім цього, за програмою «Європейської Солідарності», комплексний план розбудови міста, збереження архітектурних пам’яток та розвиток рекреаційних зон полягатиме у затвердженні нового генерального плану Івано-Франківської територіальної громади. Нові райони будуть забезпечені об’єктами соціальної інфраструктури. Відбудуться якісна реставрація палацу Потоцьких, Тисменицької брами, підземелля ратуші та розширення пішохідних зон, вільних від машин. Передбачається розвиток існуючих і створення нових рекреаційних зон у Дем’яновому Лазі, Ботанічному саду на Пасічній, у Чорному Лісі.
Для забезпечення якісної та доступної кожному освіти планують створити 35 малих садочків на основі комунально-приватного партнерства. Побудувати 3 нові школи та 5 корпусів у вже існуючих школах і створити сучасне студентське містечко на 10000 студентів, теж за рахунок коштів державного, приватного та комунального партнерства.
Розвиток культури і спорту полягатиме у будівництві комунального басейну та палацу спорту, влаштуванні нових спортивних майданчиків у 5-хвилинній пішохідній доступності в будь-якому мікрорайоні міста та селах громади і модернізації дитячих спортивних закладів завдяки комунально-приватному партнерству.
11 бібліотек мають бути модернізовані та перетворені на сучасні навчально-наукові простори – з комп’ютерами, доступом до інтернету та сучасних освітніх програм.
Програма «Європейської Солідарності» також передбачає будівництво сміттєпереробного заводу на полігоні твердих побутових відходів у Рибному та його рекультивацію. Заохочення жителів громади до сортування сміття, в тому числі – завдяки непрямим фінансовим стимулам (через зменшення витрат на комунальні послуги), і будівництво 30 підземних контейнерних майданчиків для збору сміття.
Фахово та ефективно
Саме так над забезпеченням життєдіяльності Івано-Франківської громади працюватиме у міській раді команда ВО «Батьківщина», яка дотримується ідеології місцевого економічного патріотизму. Її представники працюватимуть над створенням необхідних умов для управління інвестиційної політики і залученням коштів Європейського Союзу для медицини, енергозбереження, галузей культури і транспорту.
Кандидати в депутати обіцяли на умовах співфінансування виділяти кошти мешканцям будинків на термомодернізацію, заміну внутрішньобудинкових мереж старого житлового фонду і розвивати програму підтримки ОСББ. Також вони допомагатимуть мешканцям отримувати дозволи на автономне опалення. Обіцяють продовжити роботи з вуличного освітлення, адже це є запорукою безпеки. Закуповувати великогабаритні автобуси і тролейбуси, щоб забезпечити якісну роботу громадського транспорту в межах Івано-Франківської громади. Добудувати міст на Пасічну.
Одним з головних пріоритетів для команди «Батьківщини» буде соціальний захист населення. Депутати сприятимуть забезпеченню доступними медичними послугами, обіцяють працювати над зміцненням матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я і зберегти колективи медичних установ в умовах важких наслідків медичної реформи та пандемії ковід-19. А розвиток спортивної інфраструктури мусить передбачати завершення будівництва міського стадіону «Рух» та побудову потужного спортивного комплексу. Також «Батьківщина» виступає за здоровий спосіб життя. Хоче запровадити «Програму протидії вживання алкогольних,тютюнових виробів неповнолітніми», продовжити уроки «Тверезого життя» і боротися з рекламою, яка пропагує поширення наркотичних речовин і несе згубний вплив на життя молоді.
Іншим пріоритетним завданням команди ВО «Батьківщина» буде допомога в інтеграції сільських громад до Івано-Франківська. Для цього ця політична сила уже створила Центр інтеграції Івано-Франківської територіальної громади. Також депутати обіцяють організувати регулярні маршрути комунального транспорту, відновити дороги і забезпечити необхідною матеріально-технічною базою сільські громади.