У світі перевезень широко застосовується перевезення вантажів в контейнерах, що дозволяє безпечно перевозити вантаж, в тому числі і небезпечний. При перевезенні вантажів у контейнерах дуже важливо дотримуватися правила перевезення вантажів в контейнерах автомобільним транспортом, а також правил перевезення по залізницях.
Діючі правила мають загальні поняття і вимоги до умов перевезень вантажів в універсальних контейнерах. Також необхідно враховувати Положення Угоди про міжнародне вантажне сполучення і іншими подібними документами, якщо вантажоперевезення здійснюється між країнами.
Універсальним контейнером називають одиницю транспортного обладнання, яке застосовується багаторазово. Всередині контейнера є необхідний обсяг для розміщення вантажу. За допомогою такого контейнера можна зробити перевезення, що гарантує збереження вантажу. Перевезення різних вантажів в контейнерах повинно проводитися суворо в згоді з правилами. Особливо якщо мова йде про перевезення небезпечних вантажів в контейнерах.
При цьому слід дотримуватися Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів.
Правила перевезення вантажів автотранспортом
При перевезенні контейнерів автотранспортом слід орієнтуватися на наступні правила. По-перше, заборонено перевозити в універсальних контейнерах сипучі вантажі без тари, отруйні та їдкі речовини, а також речовини, що забруднюють стіни і підлогу, смердючі речовини.
На кожному контейнері, який належить автомобільному транспорту загального користування, повинні бути особливі трафаретні знаки і написи. Серед таких написів — інвентарний номер, внутрішній обсяг в м3, рік, місяць і дата виготовлення, маса контейнера брутто і нетто, скорочена назва власника контейнера, а також місце і дата останнього річного огляду та капітального ремонту.
При перевезенні вантажу по залізницях, маркування також є обов’язковою. Якщо маркування немає, то контейнери не повинні прийматися до відправки. У контейнерах допустимо перевозити небезпечні та швидкопсувні вантажі. Перелік таких вантажів представлений відповідно правил перевезень небезпечних вантажів і правил перевезень швидкопсувних вантажів.
Рідкі вантажі, не беручи до уваги небезпечні, повинні перевозитися в первиннії тарі, що не б’ється, наприклад, в бідонах, бочках, пластикових ємностях, каністрах. Або ж такі вантажі повинні бути розфасовані в скляну дрібну тару, обсяг якої не більше 3 літрів. Дана тара повинна бути розфасована в картонні коробки, полегшену упаковку або обрешітку.
Переваги перевезення вантажу в контейнерах
Контейнерні перевезення мають відчутні переваги. Зниження потреби в складських площах — одне з них. Контейнер має дах, значить, не потрібно шукати спеціальні складські приміщення і будувати для них термінали. Особливо в Росії це дуже актуально, оскільки дається взнаки брак складів.
Ще одна перевага-не потрібні вантажники. Зазвичай роботу з перевантаження здійснює спеціальний кран. Що в цілому автоматизує цей процес і веде до прискорення доставки. І умови середовища за часту не впливає на транспортування і збереження вантажу.
Послуги з перевезення вантажів контейнерами економічно вигідна різним підприємствам. Вигоду можна отримати при транспортуванні, як всіляких товарів народного споживання так і продуктів харчування, одягу, взуття, побутової техніки. Є можливість перевозити насипні вантажі в спеціалізованих контейнерах. У цьому випадку застосовують особливу технологію, і це теж вигідно.
Класифікація контейнерів за призначенням
Універсальні (загального призначення), призначені для перевезення тарно-штучних вантажів. Універсальні контейнери використовуються при транспортуванні вантажів залізничним, автомобільним і морським транспортом. Також універсальні контейнери можна використовувати як склад для зберігання товарів не вимагають певних температурних режимів. Ще одне застосування універсальних контейнерів, це виготовлення на базі контейнерів «побутівок» і дизельних станцій, і Спеціалізовані, призначені для перевезення сипучих вантажів (* навалочні), рідких, рефрижераторних та інших вантажів.
Навалювальний контейнер (або балк-контейнер) — контейнер прямокутної конструкції, з двома насипними люками зверху і з дверним прорізом як мінімум на одній торцевій стінці і вивантаженням під дією сили тяжіння. Допускається використання такого контейнера в якості універсального.
За конструкцією контейнери діляться на криті та відкриті, металеві. За величиною маси брутто і нетто контейнери поділяються відповідно до рекомендованих ISO (Міжнародною організацією зі стандартизації) фіксованими величинами. Найбільш поширеними є контейнера довжина яких становить 40 і 20 футів.
Контейнери загального призначення (універсальні) повністю закриті, пило-і водонепроникні, мають жорсткий дах, жорсткі торцеві і бічні стінки, а також двері, розташовану в одній з торцевих стінок.
Контейнери обладнані кутовими запорами-фітингами для вантажно-розвантажувальних робіт або установки в них спеціальних пристосувань для кріплення на палубі судна або автомобіль- контейнеровоз. Міцність контейнера забезпечує штабелирование в шість ярусів.
Рефрижераторні контейнери призначені для зберігання товарів, що вимагають певного температурного режиму зберігання. До таких товарів відносяться: м’ясо і м’ясопродукти; риба і рибопродукти: молочні продукти, сири, морозиво, фрукти, овочі, квіти, лікарські препарати, хімічні та багато інших.