Український письменник та публіцист Юрій Андрухович відомий не лише своїми текстами, й тим, що має велику колекцію вінілових платівок, дає концерти разом із польським гуртом Karbido та охоче говорить про музику. Тож про музику ми його запитали.
На прохання «Куфера» письменник уклав особливий святковий плейлист до різдвяних свят. У ньому виявилось багато бароко, трохи композиторів-творців національних опер та поєднання славнозвісного Щедрика Миколи Леонтовича із старовинною англійською колядкою.
Йоганн Себастьян Бах — Magnificat (частина перша – Magnificat anima mea Dominum)
Пояснення від «Куфера»: хоча цей величний музичний твір Бах у 1723 році присвятив Різдву, він радше про те, що подіям Різдва передує. Його текст — це пісня Богородиці з Євангелія від Луки, де Марія, невдовзі після Благовіщення, возвеличує Господа. Кожному рядку з цієї пісні композитор приділив окрему частину своєї ораторії.
Pentatonix — Carol of the Bells
Пояснення від «Куфера»: це аранжування славнозвісного «Щедрика» належить американському акапельному гурту з міста Арлінгтон, Техас.
Арія The Cold Song з опери «Король Артур, або Британський герой» Генрі Перселла
Пояснення від «Куфера»: Композитор Генрі Перселл творив наприкінці XVII століття та є автором першої британської опери.
Хорея Козацька — Пийте, браття, попийте
«Куфер» цитує самого Юрія Андруховича:
«Вам, безумовно, як і мені, добре знайоме це явище: приймеш у себе якусь пісню — і вона днями, тижнями в тобі звучить, відлунює, повторюється. Тиждень тому я дописував свою книжку про 111 міст, її останні сторінки, а в мені все крутилося:
Пийте, браття, попийте,
А на землю не лийте,
А на землю не лийте.
Напийтеся всі п’яні,
Не будете упрямі,
Веселітесь, пляшіте,
Друг друга потішіте.
Це з козацького бенкетного канту, що завершує альбом Terra Cosaccorum — чергову фантастичну збірку старовинної української музики у виконанні блискучого Тараса Компаніченка з компанією. Яка, до речі, так само блискуча: гурти “Хорея козацька” та “Гуляйгород”. Слухаєш їх — і знову починаєш вірити власному віршованому рядкові 20-літньої давності: “Україна – це країна бароко”».
Giovanni Battista Lulli — Marche pour la Ceremonie des Turcs
Пояснення від «Куфера»: італієць за походженням, Джованні Баттіста (або Жан-Батист) Люллі вважається творцем французької національної опери та одним з головних представників французького бароко. Ця композиція є частиною балету-комедії 1670 року «Міщанин-шляхтич» за однойменним твором Мольєра.
Jehtro Tull — Pavane
Пояснення від «Куфера»: павана — це урочистий церемоніальний повільний танець XVI сторіччя. Цю павану (у супроводі оркестру) виконує англійський гурт Jethro Tull, що грає у жанрі прогресивного року.
The Piano Guys — Carol of the Bells
Пояснення від «Куфера»: американський гурт The Piano Guys поєднав вже згадуваного тут «Щедрика» із англійською колядкою God Rest Ye Merry Gentlemen.
Ian Anderson & Band — God Rest Ye Merry Gentlemen
Пояснення від «Куфера»: Ян Андерсон — лідер гурту Jethro Tull, про яких вже йшлось вище. І виконує він колядку старовинну англійську колядку God Rest Ye Merry Gentlemen, яку датують 1760 роком.