Прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявив про відставку уряду. Пере цим російський президент Володимир Путін оголосив пропозиції про зміну Конституції. Тому своє рішення Медведєв вважає правильним. Сам Путін уже підписав указ про відставку уряду.
Заяву про відставку Медведєв зробив під час зустрічі Путіна з урядом, повідомляє ТАСС.
Пропозиції президента внесуть суттєві зміни не тільки в низку статей Конституції, але і загалом у баланс влади – виконавчої, законодавчої, судової,
– сказав прем’єр-міністр Росії.
За його словами, у цьому контексті очевидно, що уряд повинен надати президенту Росії можливість ухвалювати всі необхідні рішення.
У відповідь президент Росії подякував Дмитру Медведєву за роботу.
“Я, зі свого боку, теж хочу вам подякувати за все, що було зроблено на цьому етапі нашої спільної роботи, хочу висловити задоволення тими результатами, які було досягнуто”, – зазначив Путін.
Також господар Кремля доручив старому складу уряду продовжувати виконувати свої обов’язки до призначення нового. За словами Медведєва, надалі всі рішення щодо нового складу Кабміну буде ухвалювати президент Росії.
Згодом на сайті Кремля з’явився указ Путіна “Про уряд Російської Федерації”. Документ уже набув чинності.
Відповідно до нього, як і прогнозувалося,:
- оголошено про відставку російського уряду,
- обов’язки прем’єра тимчасово виконуватиме Медведєв,
- уряд Медведєва виконуватиме свої обов’язки до формування нового.
Хто може прийти на заміну Медведєву на посаді голови уряду РФ
Цілком імовірно, що новим прем’єром у Росії стане г Новим прем’єром Росії стане Михайло Мішустін олова Федеральної податкової служби РФ Михайло Мішустін. Зокрема, його кандидатуру запропонував Держдумі Путін.
Офіційно обрати Мішустіна на посаду голови уряду РФ мають 16 січня. Підтримку йому вже висловила фракція “Справедлива Росія”. Більшість у нижній палаті російського парламенту складає пропрезидентська “Єдина Росія”. Тому є великий шанс, що вони також проголосують за Мішустіна.
Що тепер буде з Медведєвим
Колишній прем’єр без посади у владі не залишиться. Річ у тім, що Путін вирішив запровадити посаду заступника голови Ради безпеки Росії і запропонував він її саме Медведєву. Голова Радбезу наразі є Путін
Водночас господар Кремля наголосив, що Медведєв завжди займався питаннями щодо підвищення обороноздатності та безпеки Росії.
Я вважаю це за можливе та просив його про це, щоб він зайнявся в майбутньому цими питаннями. Вважаю можливим і зроблю це найближчим часом – введу посаду заступника голови Ради безпеки,
– заявив Путін.
Що передувало відставці уряду
- Володимир Путін заявив, що виступає за призначення Держдумою прем’єр-міністра Росії, втім у президента має залишатися право звільняти голову уряду.
- На його думку, президент повинен мати право визначати завдання і пріоритети уряду, відстороняти від посади голову уряду, його заступників та федеральних міністрів. Він також повинен безпосередньо керувати збройними силами та правоохоронною системою. При цьому, кандидатури керівників силових відомств і прокурорів регіонів він повинен погоджувати з Радою федерацій.
- Путін додав, що ці зміни має затвердити парламент. Але перед цим пропозиції повинні пройти всенародне голосування.
Все, що треба знати про Медведєва: відео
З чим же пов’язана така стратегія і чого варто від цього очікувати, пояснив у коментарі 24 каналу політолог Андрій Окара.
Що таке трапиться, не виключали останнім часом. Але це сталося в той момент, коли найменше очікували – в момент, коли всі розслаблені після свят. Це говорить про те, що ми бачимо не якісь хаотичні дії, а послідовну, цілеспрямовану стратегію грандіозних змін у політичній системі РФ.
У цьому сьогоднішньому посланні було заявлено деякі вкрай важливі для майбутнього Росії моменти. Можна сказати, що сьогодні почався цей самий виборчий цикл. Прозвучало таке словосполучення як Держрада. Тобто Путін підкреслив: Конституція нова не потрібна, ця має ще потенціал. Але потрібні певні зміни.
Що збирається змінити в російській конституції Путін?
– Обмежити пріоритет міжнародного права.
– Змінити процедуру призначення уряду країни. Прем’єра, а також його заступників і міністрів буде затверджувати парламент;
– По-новому призначати керівників силових відомств. Президент призначатиме їх після консультацій з Радою Федерації;
– Буде змінено пункт про заборону одній і тій самій людині обіймати посаду президента більше 2 термінів поспіль;
– Кандидат у президенти перед балотуванням буде змушений прожити в Росії 25 років (поки що діє віковий ценз в 10 років);
– Президент не може мати іноземне громадянство або посвідку на проживання (навіть у минулому).
Логічно, що після таких заяв відбулися якісь дуже серйозні кадрові або політичні кроки. Тому що, якщо кажеш: “битиму”, то треба бити. А, якщо не б’єш, тоді сила слів множиться на нуль,
– зазначив Андрій Окара.
Експерт вважає, що принциповий момент цієї відставки – це побоювання змови силовиків. Путін, мабуть, теж, як і багато росіян, подивився фільм про декабристів “Союз порятунку” і діє по логіці, яка існує в цьому кіно.
Тобто мова йде про спробу посилення президента і ослаблення силовиків. Яким чином їх можна послабити? Наприклад, відключивши їх від якихось джерел, підірвавши ресурсну базу їх угруповання. І, мабуть, буде дуже серйозна боротьба і спроба позбавити тих чи інших членів угруповань їх опори в нафтогазовій та інших галузях.
Медведєв – найближча Путіну ментально людина – буде, як можна зрозуміти на даний момент, в Радбезі.
Тобто, за словами політолога, це все затівають з однієї причини: щоб Путін зберіг владу надалі.
Держрада, про яку згадує Путін – це поки що орган з не дуже зрозумілими повноваженнями, який існує давно, але поки не введений в конституційне поле. Але можна здогадуватися, що саме Путін очолить його в 2024 році. І саме ця посада буде головною в російській політичній системі,
– прогнозує Андрій Окара.
Крім того, сьогоднішнє послання – це радикалізація політичного процесу, виклик міжнародному співтовариству. Перш за все, тому що було заявлено про те, що принцип, закладений в Конституції РФ, про пріоритет міжнародного права над внутрішньоросійським, Путін фактично скасовує. І це – дуже серйозний виклик всьому світу.