Шість територіальних громад Івано-Франківщини не мають засобів оповіщення населення під час повітряної тривоги. У жовтні 2023 року їх було 12. Тоді ж голова обласної військової адміністрації Світлана Онищук доручила керівникам громад закупити та встановити системи оповіщення до кінця 2023 року.
Про це Суспільному розповів начальник управління з питань цивільного захисту обласної військової адміністрації Володимир Стебницький.
З його слів, гучномовні пристрої встановили в Новицькій, Перегінській, Дубівській та Делятинській громадах. У Дзвиняцькій та Витвицькій громадах їх закупили, проте не поставили.
“Нас більше хвилюють ті шість громад, які не виконали абсолютно нічого. Це — Обертинська, Загвіздянська, Олешанська, Угринівська, Спаська та Поляницька. Поляницька громада — у процесі укладення угоди на виготовлення проєкту. Всі інші п’ять громад не зробили абсолютно нічого”, — каже Володимир Стебницький.
Олешанська громада — одна із шести в області, де немає засобів оповіщення. Місцева жителька Христина Хромей розповідає: стежить за повідомленнями про небезпеку в Telegram-каналах або ж отримує сповіщення у мобільному додатку. Та було б добре, каже жінка, якби сирени лунали в селі.
“Я думаю, це потрібно, тому що багато людей не звертають уваги на те, що є тривоги, а так це було б хоч якимось нагадуванням про війну і застереженням”, — говорить Христина Хромей.
Богдан Гуцман — з Делеви Олешанської громади. Чоловік говорить, що в їхньому селі немає потреби встановлювати засоби оповіщення, бо жителі щоразу чують сирени, які лунають у Тернопільській області.
“Із Коропця чути звук. Це — сусіднє селище через Дністер. І так ми чуємо, і так ми орієнтуємося. У кожному селі немає потреби ставити системи оповіщення. Хоча, якщо поставити на певній висоті, то на декілька сіл буде чути”, — каже Богдан Гуцман.
Про повітряну загрозу людей інформують через соцмережі, розповідає голова громади Богдан Двояк. З його слів, досі засоби оповіщення в Олешанській громаді не встановили через брак грошей. Скільки саме потрібно витратити на закупівлю та встановлення таких засобів, поки не рахували.
“Звичайно, що було б добре. Але є одне маленьке “але” — фінансовий ресурс. У нас його просто не вистачає. Єдине, що можна зробити, — це залучити сюди церковних паламарів, які прийдуть і будуть бити в дзвони. Повірте, якби я зараз це питання підняв на сесії на бюджетній комісії, то люди одразу запитають: “А дрони не важливіші для хлопців?” — каже Богдан Двояк.
Начальник управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської обласної військової адміністрації Володимир Стебницький каже: голова ОВА відтермінувала доручення встановити засоби оповіщення в громадах до 15 січня 2024 року. Якщо ж до цього часу громади його не виконають, адміністрація звертатиметься до поліції.