Учні Калуського ліцею № 6, що на Івано-Франківщині, заробили дві тисячі гривень у межах освітнього проєкту з вирощування мікрозелені. Ініціативу в освітньому закладі впроваджують з 23 червня 2024 року. Діти вирощують сонях, горох, червону капусту, гірчицю та два види редиски.
Про це Суспільному розповіла координаторка проєкту, вчителька біології Ольга Дмитрів.
Вчителька біології Калуського ліцею № 6 Ольга Дмитрів. Суспільне Івано-Франківськ
За її словами, в команді працюють п’ятеро учнів. Вони виконують обов’язки агронома, бухгалтера, SMM-менеджера, менеджера з продажу й кур’єра.
Учениця ліцею № 6 Ірина Попович налагоджує ринок збуту. У Калуші, каже, небагато закладів харчування, тож шукає покупців в області. Станом на 8 липня вдалося продати 40 лоточків і вторгували 2 тисячі гривень.
Учениця ліцею Ірина Попович налагоджує ринок збуту мікрозелені. Суспільне Івано-Франківськ
“Редиска Санго популярна. Гірчиця — рідше, тому що вона має такий специфічний смак. Мені вдається налагодити зв’язок з різними кафе та ресторанами. Понад десять вже обдзвонила”, — розповідає Ірина Попович.
У команді, яка вирощує мікрозелень, працюють п’ятеро учнів. Суспільне Івано-Франківськ
Софія Фрондзей виконує обов’язки бухгалтерки. На початку проєкту учениця допомагала садити мікрозелень і стежила за вмістом добрив у воді.
Ліцеїстка Софія Фрондзей виконує обов’язки бухгалтерки. Суспільне Івано-Франківськ
“Спочатку для кожної мікрозелені ми зважуємо певну кількість грамів насіння. Наприклад, для червоної капусти — це 5-6 грамів, а для соняшнику — 25 грамів. Потім замочуємо соняшник, горох. А інші культури просто ставимо під прес. Через три-чотири дні викладаємо їх на наш стелаж. Поливаємо двічі на день, а також освітлюємо 16 годин на добу”, — пояснює Софія Фрондзей.
Усіма процесами на п’ятиповерховому стелажі, де вирощують мікрозелень, можна керувати дистанційно через додаток, встановлений на телефоні.
Усіма процесами вирощування мікрозелені можна керувати дистанційно через додаток, встановлений на телефоні. Суспільне Івано-Франківськ
Вчителька біології та координаторка проєкту Ольга Дмитрів розповідає: стелажі, шланги, лампи й насіння для ліцею закупила місцева сільськогосподарська компанія.
“Маємо таку конструкцію, що працює за принципом гідропоніки. Тобто ми ставимо сюди посаджені рослини, вони освітлюються і здійснюється полив. Внизу є спеціальний бак з поживним розчином. Ми постійно вимірюємо pH середовище, тому має бути певна кількість вмісту солей для того, щоб наша мікрозелень найкраще росла, найкраще розвивалася”, — говорить Ольга Дмитрів.
Директорка ліцею Віра Притуляк каже: шкільне підприємництво сприяє профорієнтації учнів.
Директорка Калуського ліцею № 6 Віра Притуляк. Суспільне Івано-Франківськ
“Діти мають можливість на практиці відчути себе бізнесменами, агрономами, бухгалтерами, менеджерами. І найцікавіше, що вони можуть мінятися. Тобто один місяць можуть бути технологами, інший місяць агрономами, менеджерами збуту. І вони навчаються працювати в команді. Скажімо так, ми випускаємо готових підприємців”, — каже Віра Притуляк.
З її слів, 10% від продажу мікрозелені учасники проєкту донатять військовослужбовцям, решту грошей витрачають на потреби закладу і розвиток ініціативи.