Управління Укртрансбезпеки – це установа, яка відповідає безпосередньо за безпеку на транспорті. Про особливості роботи, штрафи та нововведення Версіям розповів начальник Управління Олег Суковатий.
- Олеже Євгеновичу, розкажіть детальніше про роботу Управління на Прикарпатті?
Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) –є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері безпеки на автомобільному транспорті, міському електричному, залізничному транспорті.
Основними завданнями Укртрансбезпеки є здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на транспорті та надання у передбачених законом випадках адміністративних послугу сфері автомобільного, міського електричного, залізничного транспорту.
Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області здійснює рейдові перевірки, в тому числі габаритно-ваговий контроль, а до мораторію ми здійснювали планові та позапланові перевірки перевізників за місцем їх знаходження. Також ми здійснюємо прийом повідомлень про внесення змін до ліцензійних справ щодо транспортних засобів, які використовуються ліцензіатами у своїй діяльності.
- Зараз Укртрансбезпека ініціює звернення про відміну мораторію на перевірки. Наскільки це потрібно?
Щоб ви розуміли, ми являємося структурним підрозділом центрального органу виконавчої влади Укртрансбезпеки і наш центральний орган звертається Кабінету Міністрів зі зверненням відмінити мораторій. Яке рішення прийме Кабмін не відомо. Але сьогодні ми не можемо здійснювати планові та позапланові перевірки перевізників. Ми тільки проводимо рейдові перевірки згідно графіку.
- Що таке рейдові перевірки?
Рейдові перевірки це перевірки транспортних засобів на дорозі, які проводяться нашими інспекторами в тісній взаємодії із працівниками Нацполіції.
Сьогодні ситуація щодо безпеки пасажирських перевезень на українських автошляхах знаходиться на особливому контролі Уряду України, тому особлива увага під час рейдових перевірок приділяється перевірці автобусів, автомобілів таксі та вантажних автомобілів, що перевозять небезпечні, великовагові та великогабаритні вантажі.
- Є багато транспортних засобів, які переобладнані з вантажних на пасажирські. Це дозволено чи заборонено?
Транспортний засіб має відповідати певним вимогам.
Надання послуг з перевезення пасажирів з використанням автобусів, переобладнаних з транспортних засобів іншого призначення забороняється, за відсутності протоколів випробувань таких автобусів на відповідність вимогам правил Європейської економічної комісії виданих акредитованими Національним агентством з акредитації випробувальними лабораторіями.
- Якщо говорити про рейдові перевірки, що саме ви перевіряєте?
Під час проведення рейдової перевірки перевіряється:
- наявність визначених статтями 39 і 48 ЗаконуУкраїни «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;
- додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі – Європейська угода);
- відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;
- оснащення таксі справним таксометром;
- додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;
- додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;
- виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
- Технічний стан транспорту ви також перевіряєте?
За технічний стан відповідає перевізник, а перевіряти його може лише поліція.
- Які результати рейдових перевірок?
За 2018 рік працівниками Управління вже перевірено більше 10 тисяч транспортних засобів та виявлено більше 2,5 тисяч порушень законодавства. Найбільш поширеними порушеннями є відсутність необхідних документів, відхилення водіями від розкладу руху та затвердженої схеми маршруту, в автобусах часто відсутня візуальна інформація для пасажирів (трафарети. відомості про перевізника. страховика), є тріщини вітрового скла, немає вогнегасників, аптечок. Також присутні факти надання послуг з перевезення пасажирів без державної реєстрації як суб’єкта господарювання та отримання ліцензії, це в основному стосується надання послуг автомобілями таксі. Наразі задокументовано 51 такий випадок.
На автомобільних перевізників, які порушили вимоги законодавства про автомобільний транспорт накладено штрафних санкцій на суму 1151036 грн., перераховано до державного бюджету 970938 грн. та винесено 862 приписи про усунення виявлених порушень.
- Зараз говорять про те, щоб в пасажирських автобусах були ремені безпеки. Хто буде перевіряти їх наявність?
Дійсно, таке хочуть запровадити. Перевіряти чи вони є буде і поліція, і ми.
- Як можливо перевірити чи водій втомлений?
Автобуси та вантажні автомобілі повною масою понад 3,5 тонповинні бути обладнані спеціальним обладнанням – тахографом, який фіксує режим роботи та відпочинку водія, а водії транспортних засобів, які не обладнані тахографом повинні вести індивідуальні контрольні книжки водія, де також фіксується режим роботи і відпочинку. Водій не може керувати транспортним засобом більше 4,5 год. без перерви.
- Розкажіть, як ви перевіряєте автомобілі таксі?
Під час рейдових перевірок перевіряється наявність у водія документів передбачених законодавством, відповідність зовнішнього спорядження транспортного (наявність розпізнавального ліхтаря, діючого таксометра). У разі відсутності ліцензії на водія такого автомобіля складається протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
- Одна з ваших функцій – це габаритно ваговий контроль. Розкажіть про це детальніше.
Великовагові (великогабаритні) транспортні засоби, які рухаються автомобільними дорогами з перевищенням нормативних навантажень спричиняють руйнування покриття проїжджої частини. Для того щоб зберегти існуючі автомобільні дороги і запобігти руйнуванню нових або відремонтованих доріг і потрібний ваговий контроль.В минулому році габаритно-ваговий контроль в області здійснювався на одному пересувному пункті, який належить ДП «Івано-Франківський облавтодор». Цього року запрацювали ще 3 пересувних пункти які належать Укртрансбезпеці.
В габаритно-ваговий комплекс закладений спеціальний комп’ютер. Коли транспортний засіб заїжджає на ваги, комп’ютер видає чек, де вказано навантаження на кожну вісь автомобіля, кожне зважування фіксується комп’ютером. Якщо перевізник з результатом не згідний, то може пройти повторне зважування автомобіля.
- Тобто якщо транспортний засіб має перевантаження, комп’ютер це показав, то водій не може ніяк це «зам’яти» і поїхати далі?
Ні. Не може. Вся інформація фіксується комп’ютером.
- Знаю, що є багато великовагових автомобілів. На яких маршрутах їх більше?
У нас є декілька маршрутів з потоком великовагового транспорту. В основному це з Надвірної (в районі є кар’єр) до Івано-Франківська,і з Рогатина (піщаний кар’єр).
- Була проблема по Косову. Через перевантажені авто міст у Стопчатові в жахливому стані. Зараз яка ситуація?
Зараз там працюють наші люди, навіть їдуть туди з ночівлею. Оскільки там є кар’єр і щебінь вивозять великими вантажівками. Проблема в тому, що там немає площадки для зважування автомобілів, а зважувати будь-де не можна. Ми зараз маємо домовленість зі службою автомобільних доріг щодо того, щоб там була відведена територія.
- Які дії перевізника, який хоче перевезти великоваговий, або великогабаритний вантаж?
Перевізник, який має намір використовувати великоваговий та/або великогабаритний транспортний засіб, зобов’язаний не пізніше ніж за три доби до початку здійснення перевезення звернутися до уповноважених Укравтодором підприємств із заявою про видачу погодження маршруту та внести плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Дозвіл на рух великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу після отримання погодження маршруту та внесення плати за проїзд видається уповноваженим підрозділом Національної поліції через центри надання адміністративних послуг.
- Як нараховується плата за рух великовагового транспортного засобу, якщо перевізник не оформив дозвіл?
Якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків – у подвійному розмірі;
на 10-40 відсотків – у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків – у п’ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
Перевізник зобов’язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
- Скільки у 2018 році виявлено порушень під час перевезень великовагового вантажу?
З початку року працівниками Управління перевірено 2862 транспортні засоби, виявлено 158 фактів перевищення вагових параметрів. Нараховано плати за проїзд дорогами України в розмірі 17331 євро.
- Які заходи вживаються щодо підвищення безпеки пасажирських перевезень?
Крім проведення перевірок транспортних засобів Управлінням також проводяться комплексні профілактичні заходи «Перевізник», «Тижні та дні безпеки руху», наради з автомобільними перевізниками, аналіз дорожньо-транспортних пригод, які стались за участі ліцензованого автомобільного та міського електричного транспорту та інформування перевізників про причини та наслідки таких пригод.
Основною причиною скоєння дорожньо-транспортних пригод є недотримання водіями правил дорожнього руху (бути уважним, дотримуватись безпечної швидкості та дистанції) та вимог Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 07.06.2010 № 340.
Супутніми причинами ДТП також є порушення перевізниками вимог статті 34 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме:
– не забезпечується контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут;
– не забезпечується проведення медичного контролю стану здоров’я водіїв;
– не організовується проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод.
З метою підвищення безпеки пасажирських перевезень Міністерство інфраструктури України вважає доцільним запровадження вимоги до обов’язкового обладнання усіх автобусів, задіяних для перевезення пасажирів, контрольними пристроями режиму праці та відпочинку водія (тахографами) та категоричну заборону здійснення перевезень пасажирів автомобілями, переобладнаними з вантажних.
Веркалець Василь Михайлович підприємець який обслуговує маршрут сполученням с.Гута -Івано-Франківськ.З вечора бухає до (срачки) а зранку виїздить на маршрут а де Укртрансбезспека???/
Укртрансбеспека на Прикарпатті не перевіряє! а збирає хабарі (взятку) в перевізнека Веркальця Василя Михайловича маршрут с. Гута -Івано-Франківськ .
А таксі на польських бляхах-слабо?