З початку 2019 року на Прикарпатті зареєстрували чотири випадки сказу тварин. Захворювання фіксували в Коломийському, Городенківському, Рогатинському та Галицькому районах.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
WestNews дізнавався, які райони вважаються найпроблемнішими щодо випадків сказу, про ефективність пероральної імунізації та що необхідно, аби запобігти захворюванню на сказ.
Проблемні райони
Останній випадок трапився 14 лютого на території урочища “За могилою”. Воно знаходиться за межами села Ясенів-Пільний Городенківського району. Тут в дикій фауні зареєстрували сказ лисиці. У ході розслідування встановили, що контакту тварини з людиною не було, а дику тварину вполювали. У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області кажуть, основним резервуаром збудника сказу на даний час залишається дика фауна.
У 2018 році, за даними проведеного аналізу епізоотичної ситуації в Івано-Франківській області, найпроблемнішим районом за кількістю випадків сказу можна відмітити Коломийський район. Шість захворювань реєструвалось в селі Воскресинці, Грабич, Рунгури, Жукотин, Слобода та Пилипи. За словами фахівців, основний шлях вирішення поширення є проведення імунізації домашніх тварин проти сказу.
Загалом, за минулий рік по області зареєстровано 23 неблагополучні пункти по сказу. У тому числі одинадцять випадків серед диких тварин, десять – серед домашніх і два – серед свійських тварин. Уже з початку 2019 року на Прикарпатті зареєстрували чотири неблагополучні пункти. Три випадки стались серед диких тварин – куниця в Коломийському, лисиця в Городенківському та Рогатинському районах. Випадок сказу домашньої тварини зареєстрували в Галицькому районі.
Напади безпритульних тварин
Стосовно нападів безпритульних тварин, інформація щодо покусів надходить в територіальні управління, відділи районів (міст) Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області. Спеціалістами реєструються дані випадки, з’ясовуються обставини нападу та за можливості встановлюється нагляд. Станом на 1 березня в області зареєстрували 97 випадків покусів людей тваринами. У тому числі 78 домашніми та 19 безпритульними (собаки, коти).
Хоч ветеринарнi служби згiдно з календарним планом щорiчно роблять профiлактичні щеплення проти сказу, але їхня діяльнiсть спрямована на домашнiх тварин. Натомість контролювати та щепити безпритульних тварин – у компетенції органів місцевого самоврядування.
Пероральна вакцинація
У Головному управлінні Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області розповідають, пероральна імунізація диких м’ясоїдних тварин проти сказу відбувається шляхом розкидання приманок з вакциною з літаків. Розкидуються приманки над польовими і лісовими угіддями області, поза територіями населених пунктів.
Приманка безпечна для тварин і людей, має вигляд невеликих брикетів розміром з сірникову коробку із запахом м’ясо-кісткового борошна. У середині желеподібна капсула з вакциною проти сказу. Дані заходи забезпечать створення стійкого імунітету у диких тварин, котрі є основними розповсюджувачами збудника сказу та значно покращать епізоотичну ситуацію в Івано-Франківській області.
Останній раз пероральну вакцинацію проводили в вересні 2018 року. Фахівці кажуть, це справді ефективний метод.
“Порівняно з минулим роком станом на 1 березня 2019 року зареєстровано на п’ять неблагополучних пунктів по сказу менше. Розраховуємо, що за підсумками поточного року вдасться суттєво скоротити кількість випадків захворювання на сказ,” – зазначають в Держпродспоживслужбі.
Вакцина для проведення пероральної вакцинації закуплена за кошти Державного бюджету. Упродовж проведення кампанії з пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин оброблено територію 9800 км2 та використано 196 тисяч доз антирабічної вакцини, яка була розповсюджена за допомогою авіаційного транспорту.
Як запобігти зараженню людині та тварині?
Якщо людина отримала укус зараженої тварини, перш за все при можливості потрібно надати собі першу домедичну допомогу. Можна промити проточною водою з милом та обробити антисептичним засобом на основі спирту чи йоду. Після цього варто звернутись до найближчого медичного закладу, де після надання медичної допомоги спрямують до закладу для призначення і проведення антирабічної терапії. Також необхідно звернутись до ветеринарної служби, спеціалісти якої проведуть дослідженя тварини. За можливості тварину треба ізолювати та помістити в карантин на 10 днів для нагляду.
Щоб запобігти зараження тварин на сказ, їм треба щорічно робити профілактичні щеплення. У сільській місцевості необхідно вживати ветеринарно-санітарні заходи по недопущенню диких хижаків до тваринницьких ферм, гуртів та інших місць розташування свійських тварин.