До 37-річчя тролейбусного руху в Івано-Франківську пресслужба “Електроавтотрансу” підготувала кілька цікавих фактів про громадський транспорт в місті, пише Ратуша.
Сьогодні поговоримо про легендарний франківський “пижик”. Приміром, а чи знаєте ви, скільки людей могло поміститися в ньому?
… У 1997 році на вулицях Івано-Франківська з’явилося багато мікроавтобусів «Peugeot Karsan J9» турецького виробництва. Це були перші маршрутки в місті, які виглядали значно краще на фоні інших бусів, які на той час складались переважно з «газелей». Мабуть, тому і ціна за проїзд в них була на 10 копійок більшою, – йдеться у повідомленні.
«Пижики» були двох кольорів: білі – належали тролейбусному депо, а сині – приватним перевізникам.
Їх важко було назвати комфортними, адже через низьку висоту стелі (178 см) багатьом пасажирам доводилось нагинати голову. Були випадки, коли дверима комусь придавлювало пальці, бувало, що люди навіть випадали з салону. У часи пік до «пижика» набивалось до 50 осіб, хоч розрахований він був лише на 20 місць.
Подібні «Peugeot Karsan J9» роз’їжджали також і по Львові, Тернополі, Хмельницькому. Епоха «пижиків» минула у 2007 році, коли їх замінили більш місткі автобуси – жовті «Богдани» та «Еталони». Але слово збереглось, і принаймні в розмовах франківці досі їздять на «пижиках».
Тоді і 1997-99 роках щоб встроїтися водієм на білий “Пижик” в Електроавтотранс ,-треба було дати хабаря в сумі еквівалентній трьох місячній зарплаті .
Давали в долярах , несли в службу руху , де “брали ” і ставили на чергу .Тєкучка кадрів (водіїв) була високою , бо багатьох виганяли за перегар …(кожного ранку при отриманні путівки , треба було дихати в стакан … такий собі “алкометер”).Лівак завжди був , бо квитки незавжди давали пасажирам, або по-колу старі квитки..
Коли випадав не прибутковий маршрут особливо у вихідні – “двійка ” і “десятка” , тоді водії умишліно псували “пижик” , щоб з`їхати з маршруту , бо план тоді не виконувався