У 75% шлюбів, які зареєстрували від 24 лютого 2022 року у відділі державної реєстрації актів цивільного стану в Івано-Франківську, нареченими були військовослужбовці.
Загалом від початку повномасштабного вторгнення до вересня 2024 одружилися 6779 пар.
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Про це у коментарі Суспільному розповіла начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Леся Семченко, пише Правда.іф.
Є пари, де обоє наречені — військові
За вісім місяців 2024 року в Івано-Франківському відділі ДРАЦС обмінялися обітницями 1490 пар, розповідає начальниця відділу Леся Семченко. З її слів, здебільшого у парах, які реєстрували шлюб, військовими були чоловіки, але бувало, де обоє — військовослужбовці.

Начальниця відділу ДРАЦС Леся Семченко з нареченими. Леся Семченко
“До прикладу, наречена — військова медикиня, а наречений служить у ЗСУ. Дехто приходить із відпускним квитком. Тобто вони самі заявляють про те, що перебувають у відпустці і їм потрібно повертатися до певної дати до своєї частини, тому вони не мають багато часу. І ми обираємо день для церемонії або одружуємо тоді, коли пара прийшла до нас”, — розповідає Леся Семченко.
“Зриваємося” і плачемо всі”
Начальниця відділу ДРАЦС Леся Семченко каже: працівникам важко стримати емоції, коли одружуються військові.
“У нас під час обрядів з військовослужбовцями плачуть усі. Разом з ведучою, разом з реєстратором. Стало якось за “душу брати” набагато більше, ніж до війни. Звичайно, кожен реєстратор співпереживає з парою, яку одружує. Скажу навіть про себе особисто. Це є такі проникливі почуття, де ти за них переживаєш і вітаєш з відкритою душею, зі щирим серцем. Військові бувають дуже втомлені, інколи вже на протезах. Ось буває таке, що “зриваємося” і плачемо всі, бо плаче родина, плаче мама, плаче тато”, — говорить Леся Семченко.
“Наші люди тепер одружуються у вишиванках”
Бійці не завжди обирають військову форму для реєстрації шлюбу, часто вони одружуються у вишиванках.
“Хто прибуває у відпустку, навпаки, хоче зняти форму і відчути себе вільніше. Цього року наречених менше у військовій формі порівняно з минулим. Наші люди тепер одружуються у вишиванках. Такий одяг обирають частіше за звичайну білу сукню і костюм із краваткою”, — розповідає Леся Семченко.
Кількість урочистих церемоній зменшилася у воєнний час
Провести державну реєстрацію шлюбу можна урочисто з музикою або за скороченим обрядом.
“Скорочений обряд не є менш урочистим. Наречені, звичайно, можуть із собою мати такі елементи як обручки, шампанське чи вишитий рушничок. А буває, що пара просто приходить удвох з перснями та фотографом, який фіксує для них цю мить”, — каже начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську.
Кількість урочистих церемоній зменшилася у воєнний час. Обирають їх зазвичай тоді, коли є багато гостей.
Їм хотілося приїхати й весь цей процес пережити
За словами Лесі Семченко, у 2022 році одна з пар одружилася через відеозв’язок, тоді наречена була в Івано-Франківську, а наречений — у війську.
“Війна тоді тільки почалася, всі — в стресах, ніхто не був готовий до цього. Хтось планував одружитися і зробив це, а хтось — не планував. У 2022 році згідно з Постановою 213 Кабінету міністрів України виникла можливість організувати церемонію одруження через військову частину та командира”, — розповідає Леся Семченко.
Відтоді в Івано-Франківську таких випадків більше не було, хоча постанова досі чинна. Річ у тому, каже працівниця РАЦСу, що військовослужбовці бажають особисто бути присутніми на церемонії.
“Вже у 2023-2024 роках наші бійці почали йти у відпустки. Їм хотілося приїхати й весь цей процес пережити: подати заяву, традиційно піти до відділу ДРАЦС, одружитися та стати на вишитий рушничок”, — каже Леся Семченко.

Наречі в Івано-Франківському відділі ДРАЦС. Леся Семченко
Вона додає, що з 2023 року можна подати заяву до РАЦСу через застосунок “Дія”. У 2024 році відділ ДРАЦС в Івано-Франківську опрацював 303 такі заяви, а у 2023 — 406.
“Молодята можуть подати заяву дистанційно й оформити її навіть уночі. Ми бачили, що були такі, які подали о першій годині ночі”, — говорить начальниця відділу ДРАЦС.
“Полюють на дати”
Найбільше церемоній укладають у теплі пори року: від травня до серпня. Також є ті, хто “полюють на дати”. Серед таких пар популярною є дзеркальна дата, наприклад, 24.08.2024.
“Є молодята, що дотримуються нумерології. Тобто щось вичитують і їм треба саме цю дату, і бажано саме цю годину. Попри те, що 2024 рік вважається високосним, згідно зі статистикою бачимо, що це не налякало наших наречених”, — розповідає Леся Семченко
Бували випадки, коли церемонію переносили через те, що вона була призначена у піст.
“Молоді люди самі пішли, подали заяву. Обрали, наприклад, суботу. За день-два вже приходять, бо розповіли вдома батькам, а вони кажуть: “Та ви що, піст”. Тобто самі рідні стимулюють дітей передумати й перенести дату шлюбу”, — розповідає начальниця відділу ДРАЦС в Івано-Франківську.
Шлюб з іноземцем
У період повномасштабної війни франківки почали рідше одружуватися з іноземцями. Протягом 2024 року уклали 52 шлюби.
“Найбільше шлюбів у нас уклали з громадянами Польщі, Німеччини, Молдови, Італії та навіть Сполучених Штатів Америки”, — каже Леся Семченко.