Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Слуги наші: що роблять прикарпатські нардепи у парламенті

-Реклама-spot_img
spot_img

У липні 2019 року на виборах до Верховної Ради України здобули мандати 10 народних депутатів з Прикарпаття. З них семеро представляють мажоритарні округи, а троє потрапили до парламенту за списком політичної партії-лідера «Слуга народу».

За цей час народні обранці вже встигли проявити себе, подати кілька законопроєктів та зайняти місця у парламентських комісіях. Тільки Андрій Іванчук, представник коломийського виборчого округу, який потрапив до Ради самовисуванцем, не знадобився жодній комісії…

Колишній регіонал, депутат-списочник Роман Мулик (нині «Слуга народу») став заступником голови Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг.  Едуард Прощук та Зіновій Андрійович поповнили склад Комітету з питань екологічної політики та природокористування, що виглядає дуже доречним: пан Прощук мусить боротися на своєму округу (№85, Калуш) із шкідливими викидами з Бурштинської ТЕС, яка розташована на округу колеги по фракції пана Фріса, а пан Андрійович, пробувши три терміни міським головою Надвірної, так і не спромігся встановити сміттєсортувальну лінію на території міста і району, тож, можливо, робота в комітеті надасть йому наснаги.

- Advertisement -

Олександр Матусевич та Володимир Тимофійчук стали членами Комітету з питань аграрної та земельної політики. Тут все майже зійшлося. Добре, що колишній директор агролісгоспу пан Матусевич теж не направився в Комітет із питань екологічної політики, бо хтозна, чого можна було б від нього чекати з таким досвідом роботи у сфері лісозаготівель, зважаючи на поступове збільшення ціни на деревину. А так ­шкоди від нього майже ніякої.

Слуги наші: що роблять прикарпатські нардепи у парламенті
Олександр Матусевич попри роботу у аграрному комітеті, все одно тяжіє до лісової галузі

Пан Тимофійчук, як відомо, обробляє землю все своє свідоме життя. І видно, таки недарма, адже нардеп відразу хотів стати членом цього комітету, щоб, як тільки трапиться нагода, поділитися аграрним досвідом. І при цьому він проголосував за скандальний закон про ринок землі… Що тут казати, навіть рідний дядько його не зрозумів. 

Слуги наші: що роблять прикарпатські нардепи у парламенті
В одному з інтерв’ю Володимир Тимофійчук заявив що потрапив до ВРУ через те, що допомогав Володимиру Зеленському

На своєму місці опинився Ігор Фріс, депутат від 84-го виборчого округу з центром у Тисмениці. Нардеп став членом Комітету з питань правової політики, маючи чималий досвід у юриспруденції, на чому він постійно наголошує. Але про це згодом.

Депутатка Олена Вінтоняк вирішила працювати у Комітеті з питань інтеграції України з Європейським Союзом. Юристка за освітою, вона стала першим представником партії президента на Прикарпатті і 117-м номером у списку “Слуги народу” потрапила до ВРУ. Варто сказати, що на початку своєї кар’єри пані Олена представляла юридичні інтереси кількох фірм-забудовників в Івано-Франківську. Мабуть, успішно, якщо зважити на кількість новобудов у місті. Тепер вона представлятиме інтереси України, виборюючи для неї місце в Європі. Якщо буде такою ж наполегливою, як у Франківську, то Україні нема чого боятися.

Калуський підприємець Олег Марусяк – член Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Він є власником двох підприємств на Прикарпатті. З досвіду попередніх скликань знаємо, що власний бізнес ще жодному депутатові не заважав бути «чесним» політиком. Кульмінація цього переліку – пані Оксана Савчук, депутатка від 83-го франківського виборчого округу. Вона є членом Комітету з питань транспорту та інфраструктури. Вчителька за освітою та секретарка міської ради впродовж кількох останніх років, пані Савчук хотіла потрапити до бюджетної комісії. Але не вдалося.

З аналізу її діяльності і розпочнемо. У передвиборчий час тоді ще кандидатка у народні депутати дала 44 обіцянки, з яких поки що не виконала жодної. Проте всю її роботу можна побачити на її офіційній сторінці у Фейсбуці. Пані Оксана активно постить фото з ВРУ та постійно розповідає про свої звитяги у Раді. Депутатка подала 17 законопроєктів. Щоправда, вони чомусь не стосуються роботи комітету, до якого вона належить.

Не забуває пані Савчук про рідний Франківськ. До прикладу, на вихідних активну депутатку можна зустріти на ковзанці. Пані Оксана виконує важливу місію в уряді: намагається «вибити» гроші з державного бюджету на будівництво моста на Пасічну. Франківці продовжують тримати за це кулаки. У Раді депутатка єдина представляє партію ВО «Свобода» і, щоб не почуватися такою самотньою, утворила міжфракційне депутатське об’єднання «Друзі Франківська». 

До законопроєктів, які Оксана Савчук зареєструвала самостійно, можна віднести проєкт закону про правонаступництво України щодо УНР та альтернативний законопроєкт про продаж сільськогосподарських земель. Окрім того, вона вирішила назавжди вписати своє ім’я в історію незалежної України і перенести день святкування Незалежності на 22 січня – день Злуки УНР та ЗУНР. На жаль чи на щастя, таку ініціативу не було підтримано, зате згадати буде що.

Слуги наші: що роблять прикарпатські нардепи у парламенті
З перших днів роботи у ВРУ Оксану Савчук назвали однією з найстильніших депутаток

Ігор Фріс дав своїм виборцям 33 обіцянки. З них дві уже виконав. У передвиборчій програмі він обіцяв домагатися введення незалежного аудиту якості автомобільних доріг, а 17 жовтня 2019 був прийнятий законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з управління безпекою автомобільних доріг №1061”, який і передбачає цей аудит. Ще однією обіцянкою нардепа було очищення та перезавантаження органів прокуратури. А вже 19 вересня 2019 року Верховна Рада України прийняла у другому читанні проєкт закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури №1032.

Фріс є співавтором  або автором 18 законопроєктів, які стосуються, зокрема, ліквідації корупційних схем у сфері реєстрації даних зі звітів про оцінювання об’єктів нерухомості, легалізації самогоноваріння, щодо реєстрації зброї тощо.

Активним залишається Ігор Фріс на рідному Прикарпатті. Депутат ініціював громадський аудит на Бурштинській ТЕС, хоча наразі користі від нього жодної. Також він активно протистоїть будівництву свиноферми у селі Насташине, яке не підтримують місцеві жителі. На своїй сторінці у Фейсбуці Ігор Фріс влаштовує так звані відеоконференції, на яких відповідає наживо на запитання від мешканців свого округу.

Едуард Прощук давав виборцям 26 обіцянок,  з них виконав уже 3. Як і попередній депутат, Прощук теж обіцяв запровадити незалежний аудит якості автомобільних доріг і так само виконав цю обіцянку. Також депутат проголосував за спрощення процедури імпічменту президента та за скасування недоторканості депутатів – такі пункти були в його передвиборчій програмі. Щодо роботи у комітеті, її депутат старається не ігнорувати. Прощук долучився до шести законодавчих ініціатив. Вони стосувалися екологічних питань: управління відходами, утилізації батарей та акумуляторів, відходів електричного й електронного обладнання, національної інвентаризації лісів тощо. Пріоритетним своїм завданням депутат називає розв’язання екологічної проблеми Домбровського кар’єру в Калуші.

Сам Прощук так коментує своїх сто днів у ВРУ: «Зняття депутатської недоторканості, кримінальна відповідальність за кнопкодавство, розблокування справ Майдану, заборона вирубки карпатських лісів, повернення акцизу з пального до місцевих бюджетів – і це далеко не повний перелік результатів за перших 100 днів моєї парламентської роботи. Попереду ще більше праці: у важливих для Прикарпаття векторах, над екологічними проєктами, завершенням реформи децентралізації. Готовий продовжувати роботу у такому ж продуктивному темпі».

Що ж, наразі це хороший старт. Подивимося на наступних сто днів.

Депутат від долинського округу Олександр Матусевич дав 30 передвиборчих обіцянок, з яких поки що виконав тільки одну. Як і попередні депутати, він підтримав законопроєкт про аудит якості доріг. «У законодавчій роботі нардеп Матусевич долучився до кількох законопроєктів, запропонованих Ігорем Фрісом та Зіновієм Андрійовичем – зокрема, про зброю, ліквідацію корупційної схеми в пенітенціарній системі, зарахування акцизу до місцевих бюджетів тощо. Він є одним з ініціаторів альтернативного проєкту закону щодо збільшення штрафів за забруднення повітря», – інформує громадський рух «Чесно».

З трибуни депутат виступав тільки один раз. Попри те, що працює урядовець в аграрному комітеті, ніяких законодавчих ініціатив у цій сфері від нього не виходило. Навіть на Прикарпатті чоловік відвідує тільки місця з лісовим покривом. Мабуть, не дають пану Олександру спокою спогади про рідні прибуткові ліси.

Андрій Іванчук – депутат-самовисуванець. Він був дуже активним у час передвиборчої боротьби. За обидві каденції Іванчук дав 36 обіцянок, з яких виконав тільки 13. Маючи досвід роботи у Раді, він знає, коли можна «прогуляти».  Депутат не голосував або ж був відсутній у залі ВРУ під час розгляду 72% питань. Підтримав усього 5 законодавчих ініціатив, які не мали прямого стосунку до його округу. А на розгляд парламенту подав лише один законопроєкт, але й той – залишок з минулої каденції. Також пан Іванчук обіцяв президенту допомогти знайти 175 млн грн на ремонт дороги в Космачі Косівського району, проте ніякої інформації стосовно цього досі немає. Оскільки взимку роботи проводити все одно ніхто не буде, пан Іванчук має ще три місяці, щоб знайти кошти.

Зіновій Андрійович давав 26 обіцянок, з них виконав одну, бо проголосував про скасування депутатської недоторканості. Серед своїх досягнень народний депутат називає поправку до Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу”, згідно з якою акцизний збір від пального залишається в розпорядженні громад. За словами нардепа, цей збір становить від 10% до 60% доходів місцевих бюджетів. Відповідно, до бюджету Прикарпаття повернуться чималі кошти.

Депутат постійно працює у співавторстві, самостійно розробити законопроєкт йому поки що не вдалося. Зате він написав аж 28 звернень, які стосувалися питань його округу та місцевого самоврядування. Пан Андрійович багато часу проводить вдома, зокрема їздить у всі ОТГ. Мабуть, намагається перейняти алгоритм роботи для майбутньої Надвірнянської ОТГ, де має намір працювати головою. Каже, що поєднувати роботу в Раді і роботу на місці буде ефективніше, аніж зосередити свою увагу лише на чомусь одному.

Ще одна скандальна ситуація довкола Зіновія Андрійовича виникла через призначення його помічником ексрегіонала Богдана Нагорняка. Своє кадрове рішення депутат Андрійович так і не прокоментував. Він вважає, що більшість проблем, які виникають на округу, можна вирішити на місцевому рівні. Щоправда, на посаді міського голови йому це не надто вдавалося.

Найменш публічний і найменш дієвий депутат від Прикарпаття – Володимир Тимофійчук, який представляє 89-й виборчий округ. Наразі він не вніс жодного законопроєкту, хоч і долучився до трьох законодавчих ініціатив: щодо обігу земель сільськогосподарського призначення, надходження акцизу від палива до місцевих бюджетів та відмови від комерційного обліку природного газу. Подав  одну поправку, але її відхилили. Не подав жодного запиту.  Він єдиний не пропустив жодного засідання Верховної Ради і навіть встиг побувати зіркою телебачення. В інтерв’ю журналісту “Радіо Свобода” пан Тимофійчук сказав, що потрапив у політику, хоч не давав жодних обіцянок… Насправді у нього їх було 30, з них виконана одна – щодо скасування депутатської недоторканності.

На округу Тимофійчука проблемних питань багато: і вирубка лісу в косівських лісництвах, і війна за землю національного парку «Гуцульщина» з сільською радою Пістині. А тут ще й минулого тижня медики Косівщини вийшли на мирну акцію протесту, на якій заявили про зарплатний борг у кілька мільйонів. Але на ці питання депутат не зважає.

Депутат-списочник Роман Мулик публічної діяльності не веде або через свою надзвичайну зайнятість, або через низьку активність, або ж через те, що колись належав до Партії регіонів Віктора Януковича. За період роботи у ВРУ входив до ініціативних груп із 6-ти законопроєктів, що пропонували зміни до чинних законів чи кодексів. У співавторстві зі своїм колегою з фракції “Слуга народу” Вадимом Струневичем запропонував альтернативний проєкт закону про регулювання діяльності у сфері азартних ігор. Щодо проблем Прикарпаття, він покладається на свого колегу Зіновія Андрійовича і часто підтримує його ініціативи та запити.

Олена Вінтоняк своїх законопроєктів не подавала. Підтримувала все те ж, що й Роман Мулик. Мабуть, тому, що звикла до спільної роботи з ним, ще коли працювала його юрисконсультом. Депутатка долучилася до 4-х законодавчих ініціатив, наприклад, про обмеження використання пластикових пакетів. Офіційних сторінок у соцмережах не веде. Загалом її діяльність є непублічною.

Її колега Олег Марусяк теж волів би бути непублічним, але йому це не вдалося. У жовтні депутата перевірили на детекторі брехні. Колеги по фракції звинуватили його та кількох інших «слуг» в отриманні хабара.

Разом із десятком інших парламентарів Олег Марусяк ініціював внесення змін до Конституції щодо недоторканності народних депутатів. Не покидає його хвилювання за долю азартних ігор в Україні – депутат намагався подати альтернативний закон про їх легалізацію. Серед його яскравих промов – вимога звільнити прокурора Костянтина Кулика, якого підозрюють у незаконному збагаченні.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.

1 коментар

  1. Савчук найбільше наобіцяла а виконала повний 0. Дирка від бублика. але ж пи..діти то не мішки носити…

Comments are closed.

-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні