Минулого тижня у Білоберізькій ОТГ відкрили сільськогосподарський кооператив. Місцеві вирішили робити бізнес на збиранні ягід чорниці та грибів.
Ініціатива дуже потрібна, адже робочих місць у громаді обмаль, пише Репортер.
Головні проблеми тут не унікальні: більшість люду виїжджає за кордон, бо роботи немає. Місцеві живуть переважно з зеленого туризму. У Білоберізці є чим зайнятися: походи в гори, рафтинг, музеї.
«У самому селі є десь 160-170 ліжкомісць, де можуть заночувати туристи, – розповідає заступник голови ОТГ Василь Пилип’юк. – В Устеріках є готель. Крім того, останнім часом повідкривалося багато нових садиб. Туристи приїжджають із Харкова, Кривого рогу, Одеси, Миколаєва, Дніпра. Є й «наші» – Івано-Франківськ, Тернопіль, Чернівці».
Крім туризму, деякі місцеві ще працюють у бюджетній сфері або деревообробці. Решта – на заробітках.
Втім, громада тримається: роблять дороги у ближні села, добудовують ЦНАП. Допомагають і донорські програми, адже вже чотири роки Білоберізька ОТГ співпрацює з програмою USAID DOBRE. В її рамках і створили сільськогосподарський кооператив «Гуцульські ґазди», який має допомогти місцевим з роботою.
Поки що у кооперативі працюватимуть шестеро його членів, скоро мають оформити ще трьох. Згодом планують залучати до роботи й місцевих мешканців. У планах десь 30 робочих місць на обробці ягід, ще сотня людей може бути залучена у збиранні.
«Це у перспективі, бо цього року не дуже добрий врожай на чорницю, – каже голова кооперативу Василь Лазорик. – Більшість ягід зібрали ще зеленими. У 2019 році теж був неврожай, але цьогоріч – ще на 25 % менше. Також проблема з грибами – ліс сухий, дощу треба. Буде видно, як піде далі, усе залежить від погоди. У планах є збирати лікарські трави. Їх можна заготовлювати під час цвітіння, а взимку – готувати й фасувати».
Все ж, узимку робота, можливо, зупиниться, щоб не опалювати дарма приміщення, раз достатньо урожаю не буде. А з нового сезону все розпочнуть з новими силами.
Ягоди планують продавати підприємцям, уже були перемовини з львівськими та луцькими фірмами. Як боротися з самостійними збирачами, які приїжджають на територію громади навіть з сусідньої Чернівецької області, поки не знають. Скоріш за все, будуть пропонувати людям продавати зібрану чорницю до кооперативу – прямо на місці.