Два роки тому четверо ентузіастів-підприємців вирішили навчити франківців поводженню зі сміттям. Вони написали проєкт і подалися на програму «Міські Ґранти» від платформи «Тепле Місто».
Так на вулицях Франківська з’явився SortSmart мобіль, пише «Репортер».
Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!
Робимо, що можемо
Sort мобіль проїжджає містом у суботу, раз на два тижні. Робить зупинки на 20 хвилин у чотирьох районах, а мешканці приносять до нього відсортовану вторсировину. 18 січня він вперше виїхав на маршрут у 2020 році. Перша зупинка, як завжди – мікрорайон Пасічна, позаду магазину «Плюс». Хоча попередньо було анонсовано, що автівка буде на зазначеному місці у 10:30, вона приїхала десь на 10 хвилин швидше. За кермом волонтер Євген Хоміцький.
«Я сюди завжди швидше приїжджаю, – каже він. – Це перший виїзд цього року, певно, в людей багато сміття за свята назбиралося».
А таки назбиралося. Люди один за одним підходять до автівки з пакетами і висипають з них пляшки, різні бляшанки, картон, кришки. Словом все, що можна здати на переробку.
«Я думав, вже не встигну, – поспіхом спустошуючи свої пакети, говорить літній чоловік. – Мене би жінка з хати вигнала, якби я це додому завернув».
«Репортеру» він розповів, що його звати Валерій Тищенко і що він разом з дружиною сортує сміття не перший рік.
Романа Телюк разом з чоловіком здали на переробку два великі ящики вторсировини. Каже, збирали два місяці.
«Сортувати ми почали восени, коли я повернулася з київської «Зеленої школи», – розповідає жінка. – Десь розумію, що глобально це ситуації не змінить, бо в ідеалі треба менше споживати. Але наразі робимо все, що можемо. Окремо ще сортуємо органічні відходи – у відро, а потім на пустир викидаємо».

Загалом, поки ми стояли на Пасічній, сміття здали з десяток франківців. Рівно у 10:50 Smart мобіль виїхав з локації. Наступна зупинка – ТЦ «Фуршет» на вулиці Володимира Великого, 9.
Хоча до «Фуршету» приїхали вчасно, об 11:00, там вже зібралося купа люду. Вони вишукались в чергу до автомобіля – хтось із пляшками, хтось з картоном, а двоє хлопців зі старим телевізором.
«Ми його розберемо, а запчастини теж здамо на переробку», – пояснює Євген Хоміцький.

Здати тару також прийшла і голова громадської організації «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк. Перед тим, як віддати сировину, допитує Євгена, чи приймають вони те чи інше.
«Я сортую, відколи переїхала у власну квартиру, – каже Євгенія. – Спочатку сортувала лише папір, бо знала, куди його можна здати. Потім почали сортувати PET-пляшки та склобій. Але відколи з’явився Sort мобіль, то сортуємо абсолютно все. Найскладніше з поліетиленовими пакетиками – їх найбільше, і ніхто не приймає на переробку. Я збираю білі поліетиленові пакети і маю їх уже дуже багато. Можливо, одного разу відвезу все в Київ, бо там їх переробляють. Але точно не викину, аби не засмічувати природу».

Наступна зупинка – магазин Comfy на Мазепи, 168. Там теж зібралося багато людей. Євген каже, такого ще не було.
«Ми сортоване сміття здаємо перший раз, – говорить Віталій Горєлов, один із місцевих. – Sort мобіль – це дуже хороша ініціатива, бо хоча на вулицях ставлять баки для сортованого сміття, але вони не мають великого попиту. Хоча в моєму дворі, я живу на Петлюри, контейнер для PET-пляшок наповнюється регулярно. Мабуть, свідомість людей таки потроху змінюється».
На Миколайчука, до супермаркету «Арсен», Sort мобіль їхав майже повний. Тож усю вторсировину, які знесли на локацію франківці, впихнути в автомобіль не вдалося. Хоміцький вирішив, що поїде на склад, розвантажить автівку, а потім повернеться й забере все, що лишилося. Люди ж між собою визначили «старшого» та залишили його пильнувати сміття до повернення Євгена.

Долучитися може кожен
Хоча у свій перший рейс Sort мобіль поїхав торік у квітні, сортувати і здавати на переробку вторсировину громадська організація SortSmart допомагає франківцям з жовтня 2018 року.
Спершу вони домовились із кількома компаніями, що по п’ятницях забиратимуть з офісів макулатуру. Потім почали брати скло, пластик, метал і tetra pak. Далі взялися вчити офісних працівників сортувати сміття та облаштовувати місця для роздільного збору. Сьогодні партнерами SortSmart є 15 франківських компаній.
Якщо ви теж вирішили долучитися до благородної справи та хочете зробити наше місто екологічно чистим і безпечним, то треба заповнити спеціальну форму на сайті sortsmart.com.ua. З вами зв’яжуться протягом двох робочих днів і допоможуть з організацією сортування та вивезенням сировини.
Що ж стосується зібраного сміття, то його Sort мобіль звозить на склад громадської організації. Там її досортовують волонтери. Наприклад, папір ділять ще на кілька фракцій: глянцевий, картон, білий папір тощо. Потім сировину передають заготівельникам, які працюють з переробними заводами.
Заробляти на цьому поки що не виходить, адже ціна вторсировини геть невисока. А tetra pak активісти здають взагалі безкоштовно. При цьому один виїзд SortМобіля обходиться у 700-800 грн. З них лише від 50 до 150 грн можна повернути, здавши вторсировину.
Тож нині SortSmart працює за рахунок змішаної системи доходу: кошти, які заробляють з обслуговування офісів локальних бізнесів, гранти, кошти за вторсировину. І поки що така модель дозволяє проєкту покривати свої витрати.
До слова, з 27 січня розпочинається нова ґрантова хвиля від «Теплого міста», яка триватиме до 27 лютого. Деталі за посиланням: http://grants.warm.if.ua/

Як почати сортувати сміття вдома:
- Спершу варто знайти собі вмотивовану компанію, щоб було веселіше звикати до нового способу життя. Це можуть бути ваші рідні, друзі чи колеги по роботі.
- Облаштувати місце для сортування. Воно має бути зручним для всіх членів сім’ї чи колег.
- Поступовий старт. Спочатку можете відсортовувати лише один вид сировини – таким чином виробляється звичка.
- Дуже важливо відокремлювати вторсировину (папір, скло, пластик) від органічних відходів.
- Відсортовані матеріали за потреби необхідно промивати від решток продуктів. Таким чином ви уникнете неприємних запахів у приміщенні, де сортуєте чи зберігаєте відсортоване.
- Зминати велике пакування, аби зменшити площу, яку займатиме ваш куток сортування.
- Не приносити сміття додому. При купівлі товару варто звернути увагу, у що він запакований, і чи потім цю упаковку можна переробити.
- Намагайтесь частіше використовувати лише свою тару й торбинки. Такий підхід дисциплінує і береже від спонтанних покупок, а це дозволяє ще й заощаджувати кошти з сімейного бюджету.