26 квітня 1836 року в Ясенові Горішньому Верховинського району народилася славнозвісна гуцулка Марія Кречунєк, чиє фото в 1931 році здобуло гран-прі на виставці у Парижі.
Портрет зробив у 1920-х на Верховинщині військовий фотограф Микола Сеньковський. Знімок ввійшов до збірки “Гуцульські типи” і отримав світове визнання під назвою “Стара гуцулка”.
Про це розповів у соцмережі Фейсбук Anatoliy Anatoliy.
“Історія одного фото. У 20-х роках ХХ століття, втікаючи від більшовицького режиму, на Гуцульщину, в село Верховину (на той час с. Жаб’є) приїжджає військовий фотограф Микола Сеньковський. Він робить низку фотографій про побут гуцулів, одна з яких, а саме «Стара гуцулка», 1931 року була відзначена премією «Гран-прі» на Міжнародній європейській фотовиставці в Парижі.
Цікава доля Миколи Сеньковського. За одними, непідтвердженими даними, він згинув разом з польськими офіцерами у Катині, за іншими – зміг емігрувати до Великобританії, але з 1939 року відомості про нього уриваються.
Його дружину, Євгенію Поліщук, яка у 20-х роках організувала у Верховині першу українську школу, двічі арештовувала радянська влада за участь в українських визвольних змаганнях. У 1945 році, під час її арешту, радянські солдати чоботами розчавили значну частину фотоспадку Миколи Сеньковського.
Більшість з того, що залишилось, зберігається у сина Юрія, в обласному музеї в Івано-Франківську та в Музеї Гуцульщини і Покуття ім. Й. Кобринського в Коломиї”, – йдеться в дописі.
А сьогодні, 26 квітня, у 1836 році, народилася Марія Кречунєк «Чукутиха» — співачка народних пісень, що заробляла на життя на весіллях і могла три доби співати пісні та жодного разу не повторитися.
Саме вона зображена на знаменитій фотографії “Стара гуцулка”, що, завдяки Миколі Сеньковському, прославила на весь світ гуцулів як унікальну етнографічну групу українців.