Чим жила країна 14 липня 2022 року
● Черговий жахливий злочин росіян. У першій половині дня країна-терорист завдала ракетних ударів по людній центральній частині Вінниці. За попередніми даними, загинули 22 особи (серед них троє дітей), понад 50 поранених госпіталізовано, іще понад 40 людей шукають родичі, пише НВ.
● Вибухи пролунали о 10:45, приблизно за пів години після оголошення повітряної тривоги. Згодом міська і обласна влада підтвердила влучення ракет у цивільні об’єкти, серед яких площа та паркування біля будинку побуту Ювілейний, а також медичний діагностичний центр.
● На місці прильотів виникла пожежа, вогонь перекинувся і на автостоянку, де спалахнули близько 50 автомобілів. Вибухи пошкодили 55 будівель.
● Пізніше стало відомо, що РФ випустила по Вінниці п’ять ракет Калібр із підводного човна в акваторії Чорного моря, дві з них збила українська ППО у Вінницькій області, три поцілили в центр міста.
● ЄС допоможе шукати російських терористів. Євросоюз допоможе Україні з пошуком винних у ракетному ударі по Вінниці та притягненням їх до відповідальності, повідомив голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас. Він наголосив, що сьогоднішній удар РФ по Вінниці — іще один акт дедалі частіших нападів окупантів на цивільне населення.
І ще:
● Б’ють по школах. Уранці окупанти обстріляли й Миколаїв. Глава Миколаївської ОВА Віталій Кім повідомив у Telegram, що, за попередньою інформацією, по місту було випущено дев’ять ракет із зенітно-ракетної системи С-300. Він зазначив, що внаслідок удару, крім готелю, пошкодження отримали також два навчальні заклади й об’єкт транспортної інфраструктури. Одна людина отримала поранення. Жертв, за попередніми даними, немає.
● Спецтрибунал для Путіна. Президент Володимир Зеленський закликав створити спеціальний трибунал для розслідування злочинів збройної російської агресії проти України. Під час онлайн-виступу на конференції Ukraine Accountability Conference у Гаазі глава держави наголосив: люди, рішення яких призвели до масиву російських злочинів в Україні, не повинні ховатися за «імунітетом» посадових осіб. І для них теж має діяти принцип невідворотності покарання, що може забезпечити лише спеціальний суд.
● Зеленський зазначив, що за всіма тисячами злочинів, скоєних під час війни Росії проти України, стоїть та сама група людей. Він нагадав, що в Україні щодня гинуть люди, а лише за час початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого українські правоохоронні органи зареєстрували 34 039 злочинів, пов’язаних із російською агресією.
● «Наявні судові установи з юрисдикційних причин не можуть притягнути до відповідальності всіх винних саме у первинному злочині агресії. Тому й потрібний спеціальний трибунал щодо цього злочину… Трибунал, який забезпечить справедливе та законне покарання всіх, хто розпочав цю історію катастроф і трагедій, яка стала найбільшою війною в Європі з часів Другої світової війни», — наголосив Зеленський.
● Про Київ і ракети. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявив, що різке перенесення військових дій під Київ неможливе.
Глава українського оборонного відомства Олексій Резніков і Валерій Залужний зустрілися з послом США в Україні Бріджит Брінк. І головнокомандувач ЗСУ наголосив, що столиця надійно обороняється.
● «Потенційна лінія зіткнення сягає понад 2 тис. км. Наразі інтенсивні бойові дії тривають на сході України в Донецькій і Луганській областях. У лютому-березні бої точилися під Києвом. Однак нам удалося організувати надійну оборону столиці та витіснити ворожі війська, — пояснив Залужний. — Зараз ми зміцнюємо оборону. Для захисту міста створено відповідні угруповання військ. Тому різке перенесення бойових дій під Київ неможливе».
● Залужний додав, що зараз найбільша небезпека — ракетні удари росіян, але захисники України дають відсіч і збивають велику кількість ворожих ракет. За словами глави Міноборони та головнокомандувача ЗСУ, завдяки допомозі партнерів українські військові можуть відслідковувати підготовку до запуску і сам запуск російських ракет.
● Макрон прогнозує. Президент Франції Еммануель Макрон уважає, що війна РФ проти України триватиме. За його словами, літо та початок осені «безперечно, будуть дуже важкими». «Але Франція завжди зможе допомогти Україні», — сказав французький лідер.
● 300 росіян перетворилися на ексросіян. Із початку повномасштабного вторгнення в Україну Росія втратила близько 37 870 своїх військових, із яких 300 за останню добу. Такі дані оприлюднив Генштаб ЗСУ. Найбільших утрат за добу ворог зазнав на Краматорському напрямку.
● Також окупанти втратили майже 11 тис. одиниць техніки, серед якої: танки — 1667 (+18 за добу), бойові броньовані машини — 3852 (+20), артсистеми — 840 (+1), реактивні системи залпового вогню — 247 (+0), засоби ППО — 109 (+0), літаки — 219 (+2), гелікоптери — 188 (+0), безпілотники оперативно-тактичного рівня — 681 (+3) та багато іншого.
● З грифом «засекречено». Міноборони засекретило дані про втрати серед українських захисників у війні з РФ, аби противник не зміг використати їх у власних цілях. Про це заявила заступниця глави відомства Ганна Маляр.
● Крім того, Маляр закликала українців не поширювати неперевірених відомостей про кількість загиблих чи інших утрат української армії. «Ми звертаємось до громадян, громадських ініціатив, які намагаються публічно встановлювати ці цифри, думаючи, що хтось їх приховує. Це не так. Не працюйте на ворога і не розкривайте ці цифри до закінчення воєнного стану», — додала заступниця міністра.
● Як працюватиме ленд-ліз. У Вашингтоні розповіли, яким чином планують використовувати програму ленд-лізу для України. «Зараз ми ставимо у пріоритет допомогу безпеці для України, за яку їм пізніше не потрібно буде повертати кошти», — відповів чиновник Білого дому на запит Голосу Америки. За його словами, програма ленд-лізу передбачає повернення коштів за отриману техніку, тоді як інші програми, за якими США надають допомогу Україні, наприклад, USAI (Ініціатива сприяння безпеці в Україні) та програма президентських повноважень, не передбачають повернення коштів.
● Останні постачання американського озброєння в Україну проходять за цими програмами. Адміністрація президента США використовує для них кошти, які надав Конгрес. Ідеться про пакет на суму $40 млрд, більше половини з якого закладено на військову допомогу та супутні витрати. Ці кошти потрібно витратити до кінця фіскального року у США, що припадає на кінець вересня.
● Джон Кірбі, координатор Ради з національної безпеки США та стратегічних комунікацій, додав, що адміністрація все ще розглядає повноваження, що надаються програмою ленд-лізу.
● Закон про ленд-ліз, серед іншого, розширює повноваження президента США в угодах щодо постачання військової допомоги Україні. Фактично дозволяє віддавати в борг або лізинг військове обладнання за спрощеними процедурами експортного контролю. Він дає можливість Білому дому надавати Україні зброю, техніку, боєприпаси та продукцію подвійного призначення за прискореною процедурою, не чекаючи спеціального виділення коштів для цього Конгресом США.
● FT, ти не маєш рації. У НАТО впевнені у дотриманні українським керівництвом належної безпеки й обліку зброї союзників, заявив офіційний представник Альянсу. Таким чином він відреагував на статтю, опубліковану Financial Times із заголовком «НАТО та ЄС б’ють на сполох через ризик контрабанди зброї Україною».
● За словами представника Альянсу, союзники з НАТО цілком солідарні з керівництвом і народом України у героїчному захисті своєї країни. «Ми допомагаємо відстоювати основне право України на самооборону з безпрецедентним рівнем підтримки. Ми впевнені в дотриманні українським керівництвом належної безпеки та обліку зброї союзників», — ідеться в коментарі НАТО.
● Залужний відповідає. Україна контролює кожну одиницю озброєння, яку використовує на полі бою з військами РФ, заявив головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний. Про це він сказав під час переговорів із головою об’єднаного комітету начальників штабів США генералом Марком Міллі, імовірно, маючи на увазі скандальну публікацію Financial Times про ризик контрабанди зброї з України.
● HIMARS і звільнення України. Українські сили готуються до звільнення всієї території країни, заявив Олексій Громов, заступник начальника Головного оперативного управління Генштабу ЗСУ. «У нас триває активна підготовка не лише до звільнення півдня, а й до звільнення всієї території України. Ми активно використовуємо зброю, передану нам партнерами. Ми зменшуємо потенціал ворога», — сказав він.
● Громов зазначив, що ЗСУ стабілізують ситуацію на фронті й домагаються паритету у засобах вогневої поразки. «Ми зменшуємо потенціал супротивника. Вибиваємо його засоби забезпечення. Противник розуміє це, намагається бути хитрішим, але склади противника відкриті для наших HIMARS», — наголосив він.
● Диявол на плечі у Путіна. На тлі повідомлень про погіршення стану здоров’я російського диктатора його ймовірним наступником називають секретаря радбезу РФ Миколу Патрушева. За останні два роки він був одним із небагатьох близьких радників, які мали регулярний доступ до господаря Кремля та посилили свій уплив на нього.
● Відколи Путін 24 лютого віддав наказ про вторгнення в Україну, саме Патрушев став «жорстоким обличчям» мілітаристської Росії, ідеться у матеріалі TheWashingtonPost . Почесний професор Школи славістики та східноєвропейських досліджень Університетського коледжу Лондона Марк Галеотті назвав Патрушева «дияволом на плечі Путіна, який вливає отруту в його вухо».
● За словами анонімного джерела видання, колись близького до Путіна та Патрушева, останній є типовим силовиком. «Він — суперрадянський кадебешник. Він бачить світ так, ніби Радянський Союз досі існує», — заявив співрозмовник WP .
● Російські олігархи можуть відкосити від санкцій. Євросоюз обговорює питання зняття санкцій із деяких росіян через їхню причетність до вторгнення Росії в Україну після того, як юристи блоку виявили, що санкції могли бути накладені на слабких підставах. Про це написало агентство Bloomberg із посиланням на людей, знайомих із питанням.
● Загалом близько 30 росіян подали до суду на ЄС із проханням виключити їх із списків санкцій. Іще 10 громадян РФ звернулися з таким проханням до Євросоюзу. Серед російських олігархів, які оспорюють санкції ЄС: Роман Абрамович, Віктор Рашніков, Михайло Фрідман, Петро Авен, Андрій Мельниченко та Дмитро Мазепін.
Тим часом, в Україні на одного олігарха поменшало:
● Ахметов перестав бути олігархом. Голова Мін’юсту Денис Малюська заявив, що мільярдер Рінат Ахметов формально більше не підпадає під визначення олігарха. Ахметов відмовився від медіабізнесу, а його бізнес-партнер Вадим Новінський склав депутатський мандат. Таким чином, найбагатший українець не підпадає під два з чотирьох критеріїв, за якими будь-який великий бізнесмен у країні може стати фігурантом «реєстру олігархів».
І насамкінець:
● На згадку про активіста. Київрада підтримала створення у столиці ландшафтного заказника Протасів Яр, що не дозволить забудувати цю зелену зону. Про це повідомив у Telegram-каналі мер Віталій Кличко.
● «Створення заказника — це вшанування пам’яті [загиблого на Донбасі активіста] Романа Ратушного та свідчення того, що його справа та справа багатьох киян, які боролися за цю зелену зону, була не марною. Протасів Яр урятували від забудови. Це ландшафтний заповідник! І радуватиме не одне покоління киян», — написав мер.
Пам’ятайте, що принесло вчора, живіть сьогоденням і вірте в майбутнє — своє і країни.