"Сповідали, служили і причащали в окопах": військовий капелан з Івано-Франківська про священників на фронті
Диван на коліщатках в темній вітальні

“Сповідали, служили і причащали в окопах”: військовий капелан з Івано-Франківська про священників на фронті

Автор: Олег Мамчур
30/11/2023 18:52
-Реклама
Оренда і продаж комерційної нерухомості від 30 м²
-Реклама
Будівництво шостого етапу в житловому районі.
-Реклама
-Реклама
ЖК Silver, старт продажу, вигідна ціна, сучасне планування.
-Реклама
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні. 

Детальніше про це розповів військовий капелан о. Віталій Кузьмин у програмі “Про головне в деталях”, передає Фіртка.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

“Усе розпочиналося досить неочікувано. Як у 2014 році почалася війна, можна сказати, несподівано для всіх. Хоча багато хто з людей знав, що вона буде, особливо учасники Революції Гідності.

Але капеланство зародилося на Майдані. Я пригадую, коли ми були там, хотіли допомагати протестуючим, зокрема, бруківку носити. А вони казали нам – достатньо, що ви є з нами”, – поділився о. Віталій Кузьмин.

Зі слів військового капелана, коли почалася війна у 2014 році на Донбасі, багато священників відчули потребу у духовній підтримці військових. Тоді ж на палаючий від війни Донбас поїхав й він сам. 

“Тоді була певна процедура, бо в’їхати у зону бойових дій просто так неможливо. Але почали їздити, хто на скільки мав змогу. Деякі капелани по пів року були там постійно. Хто, як міг, так і служив.

Сповідали, служили, причащали в бліндажах, в окопах. Але це все було нерегламентовано ніяким законодавством. Хоча вже тоді приймалися деякі законодавчі акти.

Ще й і до того приймалися, бо капеланство на добровільних основах, то навіть мова не про останні 10 років, це з 90-х років почалась співпраця Збройних Сил і церков, релігійних організацій.

У 2014 році це вже почало активно втілюватися. З 2014 року по 2021 рік приймалися різні нормативні правові акти, які все ближче і ближче наближали капеланство до війська.

У результаті у 2021 році був прийнятий закон про військове капеланство разом з положенням про капеланство, яке поширено трактує і роз’яснює цей закон. Наприкінці 2022 року почали перші капелани заходити на військові посади,” – каже священнослужитель.

У законі вказано, що військовий капелан – це священнослужитель однієї з релігійних церков чи релігійних організацій, які входять в всеукраїнську раду церков. Він має священний сан або так зване звання. Він є священнослужителем і також офіцером ЗСУ.

“В ідеалі повинно бути так, що ми є на 100% священниками, й на 100% офіцерами. Сьогодні ми маємо вакантні посади, я точними цифрами не володію, але є приблизно 700 посад в Збройних Силах України. Зайнято зараз, може, понад 200.

Сьогодні лінія фронту величезна, на захист країни стали майже мільйон людей, необхідність у духовних наставниках зросла в рази. Священнослужителів наразі недостатньо”, – зазначив о. Віталій Кузьмин.