Ось і підкралася непомітно та мить, коли нова владна команда може не списувати усе підряд на досвід поганих попередників. І її успіхи чи невдачі уже напряму будуть пов`язані із нею самою
На десятому місяці перебування у високих кабінетах команда Зеленського не впоралася із найбільшою спокусою, яка переслідувала чиновників минулого — і підвищила зарплатню депутатам, а окремі міністри ще й отримали багатомільйонні премії.
Все б було нічого, якби міністри і депутати запам’яталися бодай продовженням часткових реформ, закладених ще командами двох постмайданних міністрів, але ж ні. Хіба взуттям на столі та тотальним невмінням вести еротичні переписки у публічних місцях.
Новий сезон несе нові виклики для команди ЗЕ і конструкції влади у цілому.
Трагедія зі збитим над Тегераном українським “Боїнгом” дещо відвела президента від скандалу із відпочинком в Омані, однак криза комунікації з народом щораз стає глибшою і загрожує перерости у Маріанську впадину. І пояснення, які сиплять експерти, дотичні до влади, щодо того ж збільшення заробітних плат — якось не корелюються із виборчими обіцянками про зарплату у 4000 тисячі доларів для тих же педагогів. Бо вчителі знову сидітимуть на гречці, а молоді депутатки без особливого резюме до отримання мандату вражатимуть сумками від модних брендів.
Другий виклик для самого моноліту в близькій команді Зеленського. Чи помітили ви, що очільник ОПУ майже два місяці не дає жодних резонансних інтерв`ю та припинив сперечатися із журналістами у соцмережах? І на селфі президента почесне місце кращого друга президента посів представник іншого крила впливу на ухвалення рішень — Андрій Єрмак. Той самий, що “ефективно” проявив себе, поставивши підпис попід новими домовленостями про газ із РФ. І той, що вважає таємну дипломатію ефективнішою за якісну роботу дипломатичних служб і делегації ПАРЄ. Подейкують, що зміни торкнулися не лише Андрія Богдана, а й Дмитра Разумкова, спікера Верховної Ради. З початку осені від відійшов від власне політичних ігрищ і зосередився на роботі голови Верховної Ради. Однак інше крило впливу на Зеленського хоче показувати “турборежим” вересневого типу — і зволікання із ухваленням рішень щодо землі, децентралізації та інших чутливих питань покладає саме на Разумкова. Мовляв, це він буксує. Якщо міжусобиці продовжаться — не виключено, що Разумков стане першим ображеним на команду, яку він по суті і створив, коли був чи не єдиним упізнаваним спікером із політичним досвідом.Пропустить через 15
Володимир Зеленський сам породив способи для викликів і боротьби із ним тих сил, які на початку каденції дуже обережно спостерігали за новими політиками: ОПЗЖ, “Батьківщиною” та навіть “Голосом”, які усе більше стають ворожими до монобільшості. Потрійний комунікаційних провал на початку року: це і новорічне вітання, і Оман, і ситуація із “Боїнгом” МАУ показала президента слабким і нездатним на рішучу відсіч. Саме на слабкість і непрофесійність уже регулярно вказує “Європейська солідарність”. Саме слабкість використовуватиме потроху Юлія Тимошенко, аби зміцнити свої позиції на темах земельної реформи та трудового кодексу. Точить зуб на Зеленського і ОПЗЖ — бо ж попри “мирні ініціативи Зеленського” саме колишні регіонали і Віктор Медведчук вважають себе хазяями Сходу та Півдня, а зелена команда — у їхньому розуміння це – тимчасове непорозуміння. До речі, коли той же Медведчук коментував “Радіо Свобода” епізод із приватним бортом в Омані, то не приховував втоми від надмірних питань про Зеленського і бажання зв’язати їх разом.
Очевидної опозиції до Володимира Зеленського поки немає, однак павутинням уже намітились перше павутиння майбутніх в моноопозиції.
Захмарні рейтинги нових очільників, тотальний запит на “нові обличчя” і карт-бланш від суспільства для походу в політику будь-кого, хто до виборів був “поза політикою” заважали будь-якому опозиціонеру критикувати дії і рішення нової влади. Не працювали ані стратегії, ані антикризові комунікації, ані послуги дорогих політтехнологів, для яких ці 10 місяців були чи не найскладнішими, якщо ви отримали контракт зі “Слугою народу”.
Однак нахабна поведінка команди Зеленського в перші дні 2020 року, ганебні пояснення від очільника уряду Гончарука, що ми зарплатню депутатам і міністрам збільшили, щоб корупцію подолати — вказують, що кожна влада схожа і має ті ж хронічні загострення, що і попередники.
Від того обурення народне наростатиме щоденно як снігова лавина, а малочисельні представники пістрявої опозиції отримали шанси урвати щосили частку електорального пирога на майбутніх місцевих виборах — ані ОПЗЖ, ані “Батьківщина”, ані навіть “Голос”, який визначається до цього часу з ким їм бути — лишатися в шоубізі чи цілком перетворюватися в політиків.
Володимир Зеленський і його політичне коло вихідців із “Кварталу 95” можуть до цього часу вважати, що це просто гастроль — попрацюємо політиками і повернемось назад на сцену. Однак зараз, саме в цю мить ці актори-самоучки переходять тонку грань для самих себе і її ж в очах суспільства. Так сотні “нових людей” перетворюються у набридливих політиків. Команда Шостого цуралась цього на виборах, але ступає на усі граблі, які пам’ятають ДНК усіх попередників.
Нагадаємо, що Нових облич у новій владі все менше: Рожнятівський район і надалі очолюватиме попередня керівниця