Стан питної води на Прикарпатті: особливості, забруднені райони та вплив на організм людини

Кожного року стан водойм в Україні погіршується. І Прикарпаття не є виключенням. Річки, озера забруднюють небезпечним сміттям і викидами з підприємств, а негативно це потім впливає і на здоров’я людей, і на річкову флору та фауну.

Результат пошуку зображень за запитом "питна вода"

Який стан води в джерелах Івано-Франківська? Хто потерпає від нестачі води? Як впливає на організм жорсткість води, хлориди та сульфати? Яка особливість води на Прикарпатті? Про це WestNews дізнавався у Віталія Фіглевського, начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в  Івано-Франківській області.

Дослідження якості питної води

За даними Держпродспоживслужби, питна вода на Прикарпатті загалом краща, ніж середній показник по Україні. Якість питної води дослідники визначали за фізико-хімічними та бактеріологічними показниками. Також проводиться виробничий і державний контроль безпечності та якості питної води.

У 2018 році Держпродспоживслужба лабораторно обстежила 39 централізованих водопроводів, 158 оздоровчих закладів, на яких відібрала 429 проби питної води. З них – 40 бактеріально забруднені. У 108 дошкільних навчальних закладів відібрали 242 проби питної води, з яких не відповідала вимогам 16 проб. В обстежених 243 закладах загальної середньої освіти відібрали 316 проб питної води, з яких тільки 16  позитивних.

“Питання дефіциту водних ресурсів тісно пов’язане з проблемою якості питної води. В Україні по обом пунктам ситуація склалась дуже напружена. На жаль, екологічний стан більшості басейнів українських річок, із яких, в основному, і забезпечується водопостачання населення, не можна назвати задовільним. У деяких містах та окремих регіонах відхилення від норми становить 70-80%. Навіть підземні води далеко не скрізь відповідають вимогам, які висуваються до питної води. В результаті неякісну воду для питних потреб використовує значна частина населення,” – зауважує Віталій Фіглевський.

Проблема екологічної безпеки водних об’єктів актуальна для всіх водозбірних басейнів України. У більшості з них вода має класи якості “забруднена” і “брудна”. Найгостріша ситуація склалась в басейнах Дніпра, Сіверського Донця, приазовських річок та деяких приток Західного Бугу і Дністра, де вода класифікується як “дуже брудна”.

Переважна більшість населення області для власних потреб використовує колодязі та каптажі джерел. Їх в області налічується більше 100 тисяч, з яких 355 (350 колодязів і 5 каптажів) – громадського користування, інші – індивідуальні. І це ще не найгірший випадок, бо десь криниць немає взагалі, або навіть якщо вони є, то вода в них абсолютно непридатна до пиття.

Стан води на Прикарпатті

Як зазначили в Держпродспоживслужбі, вода із джерел децентралізованого водопостачання Івано-Франківська відповідає вимогам державних стандартів за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками. А от в області ситуація дещо гірша.

“На сьогоднішній день не відповідає санітарно-хімічним показникам, а саме твердості, залізу, Косівський, Тлумацький, Галицький та Калуський райони. У 2018 році найбільш жорстку воду подавали водопроводи міста Бурштин, сіл Задністрянськ, Маріямпіль та Лани Галицького району, підвищена каламутність та окислюваність в місті Тлумач. Бактеріальне забруднення питної води виявляли на комунальних водопроводах селища Войнилів Калуського району, Отинії, села Коршів Коломийського району, міста Тлумач. У випадках виявлення невідповідностей районні та міські управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області інформує органи влади та організації, які експлуатують джерело води. Після заходів по очистці та дезинфекції джерела проводиться повторне дослідження проб питної води,” – говорить Віталій Фіглевський.

Окрім того, жителі міста Косів, що мешкають багатоповерхових забудовах потерпають від нестачі питної води. Подача питної води здійснюється періодично (два рази на тиждень), бо водопровідні мережі застарілі, потребують заміни та капітального ремонту.

Слід зазначити, що протягом останніх років в Івано-Франківській області реєструються поодинокі випадки інфекційного захворювання вірусного гепатиту А. Причиною виникнення є вживання некип’яченої  води з криниць.

Вплив води, яка не відповідає нормам, на організм людини

У зв’язку з підвищеною твердістю питної води на Івано-Франківщині функціонує шість станцій пом’якшення питної води. Однак вони функціонують з перебоями – закінчуються реагенти, виходить з ладу обладнання. Особливість води на Прикарпатті в тому, що вона позбавлена природного фтору – це викликає карієс. Через відсутність йоду в мешканців області виникають порушення росту, розумового розвитку, захворювання щитовидної залози.

Підвищена твердість води за кальцинатами, яка виявляє себе накипом, білуватими лусками при кип’ятінні, в організмі людини може негативно впливати на сечовидільну систему та шлунково-кишковий тракт (утворення каменів). Високий вміст нітратів виявляється переважно в джерелах, в яких роками не проводилася чистка та знезараження води. Це в основному стосується власних криниць, трубчастих колодязів. Підвищений вміст нітратів у воді спричиняє таке захворювання як метгематоглобінемія. Можуть навіть реєструватись смертельні випадки у дітей до трьох років. Тому для дітей варто використовувати бутильовану воду гарантованої якості.

При концентрації хлориду натрію більше норми вода набуває солонуватого смаку, підвищення хлоридів у воді також негативно впливає на організм людини. При високому вмісті хлору у воді можуть утворюватися тригалогенметани – токсини, потрапляння яких в організм призводить до шкірних захворювань, захворювань верхніх дихальних шляхів і серцево-судинної системи.

Сульфати зустрічаються у питній воді в основному по причині забруднення джерел стічними водами або при потраплянні з грунту. Перевищення вмісту сульфатів може призвести до подразнення шкіри (дерматит), слизових оболонок очей (коньюктивіт) та кишківника (проноси).

Ефективні способи збереження чистоти середовища

Збереження і захист водних об’єктів та їх раціональне використання – одна з найважливіших проблем, яка потребує невідкладного вирішення. Так, серед головних напрямів роботи з охорони водних ресурсів можна виділити впровадження нових технологічних процесів, перехід на замкнуті цикли водопостачання, за яких очищені стічні води не скидаються, а повторно використовуються в процесах виробництва.

“Але в найближчі роки існує необхідність виконання, перш за все, тих заходів, які не потребують істотних капіталовкладень. Це дотримання технологічних норм використання і споживання водних ресурсів, підтримка в належному стані діючого устаткування і очисних споруд, забезпечення своєчасного збирання,  сортування і переробки твердих побутових відходів, дотримання режиму використання водоохоронних зон та прибережних смуг, контроль за використанням та зберіганням мінеральних і органічних добрив, нафтопродуктів, отрутохімікатів тощо,” – розповідає Віталій Фіглевський.

Разом із тим, не слід забувати про найефективніший спосіб збереження чистоти середовища – не забруднювати його!

(Visited 220 times, 2 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:6087

загрузка...

Найбільшими інвесторами Прикарпаття виступають нерезиденти Кіпру, США, Нідерландів, Польщі, Данії та Німеччини 14:47

Головне управління статистики інформує. У 2018 році економічні відносини з країнами Європи продовжували поглиблюватися в значній мірі за рахунок зростання експорту товарів  та активізації експортно-імпортних операцій у сфері послуг. У...

За місяць борг із виплати заробітної плати на Прикарпатті зріс на 5,5 млн.грн, 12:46

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 квітня 2019р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 28,7 млн.грн, що складає 1,8% фонду оплати праці, нарахованого...

В нас завеликий штат і забагато ліжок, – головний фінансист області пояснила, чому на Прикарпатті медикам не вистачає грошей на зарплати 20:44 3 коментарі

Вирішити проблему з зарплатами медикам може оптимізація медзакладів області. На сесії обласної ради Ірина Мацькевич, директор департаменту фінансів ОДА, відзвітувала про виконання обласного бюджету за перший квартал 2019 року, пишуть...

Промприлад. Інвестувати в Івано-Франківськ 20:13 1 коментар

Промприлад.Реновація — це перший в Україні приклад перетворення закинутого радянського заводу на сучасний бізнес-кластер із залученням інвестицій громадян. За прикладом проекту «UrbanSpace» Юрій Филюк і команда взялися за значно масштабніші...

Франківцям заборгували близько 22 мільйонів заробітної плати 13:53 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 квітня 2019р. становила 22,1 млн.грн, що складає 76,7% від загальної суми боргу по...

Минулоріч в економіку Франківщини вклали 9,4 млрд. гривень інвестицій 12:18

За 2018 рік у розвиток економіки Івано-Франківської області вкладено 9393,7 млн.грн капітальних інвестицій. Про це повідомили у Головному управлінні статистики в Івано-Франківській області. «З них найбільш суттєві обсяги коштів освоєно...

Прикарпатці зможуть отримувати «теплі кредити» завдяки співпраці влади і банків 16:45 1 коментар

В рамках реалізації обласної програми енергозбереження для населення області підписано генеральні угоди про співробітництво між департаментом економічного розвитку, промисловості та інфраструктури облдержадміністрації та уповноваженими державними банками ПАТ «Приватбанк» та АТ...

До місцевих бюджетів Франківщини надійшло більше 194 мільйонів гривень плати за землю 15:25

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області за чотири місяці 2019 року від платників області до місцевих бюджетів надійшло 194,4 млн грн плати за землю, що на 34,9...

На Прикарпатті продовжують виявляти «нелегалів» 14:58

З початку 2019 року на Прикарпатті виявили 28 найманих осіб, праця яких використовувалась роботодавцями без оформлення трудових відносин. Про це повідомили в Управлінні податків і зборів з фізичних осіб Головного...

Середній розмір заробітної плати прикарпатців становить 8323 гривень 12:46 1 коментар

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій області та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб у березні 2019р....

Гривня на міжбанку не оговталася після падіння 09:08

15 травня котирування гривні до долара на закритті міжбанку встановилися на рівні 26,33 - 26,36 гривні за долар. Про це повідомляє Finance.ua. На 16:59 середні курси валют на міжбанку були...

ТОП-найбільших податкових боржників Івано-Франківщини 20:56

На сьогоднішній день сума податкового боргу по Івано-Франківській області рівняється 4035,7 млн гривень. При цьому, за січень-квітень 2019 року абсолютну величину податкового боргу скорочено на 35,4 млн. гривень. Про це...

Під час торгів ціна на утримання дороги Богородчани-Гута зменшилась втричі 19:43 2 коментарі

Служба автомобільних доріг у Івано-Франківській області за результатом відкритих торгів підписала угоду з ДП «Івано-Франківський облавтодор» на експлуатаційне утримання автошляху Р-38 Богородчани-Гута за 19,99 млн грн. Про це повідомляється на...

Один з найбільших інвесторів Івано-Франківська «Тайко електронікс» згортає виробництво 17:46 21 коментарів

Один з найбільших інвесторів Івано-Франківська компанія «Тайко електронікс» згортає виробництво у Хриплині. 800 працівників уже попередили про поступове звільнення. Місто шукає нового інвестора. ТОВ «Тайко електронікс Юкрейн лімітед» – частина...

Прикарпатська митниця забезпечила до бюджету більше 1,4 мільярда гривень надходжень 15:55

За чотири місяці 2019 року Івано-Франківською митницею ДФС до Державного бюджету України перераховано 1,44 млрд грн митних платежів, що на 667,4 млн грн або 87,7 від більше, ніж за аналогічний...

Цьогоріч субсидії отримали близько 20 тисяч сімей з Прикарпаття 12:18

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень-березень 2019 року (за  даними  Головного  управління статистики  в Івано-Франківській області) Короткий  огляд Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 березня 2019р....

Ціни на електроенергію можуть вирости після запуску нового ринку – "Укренерго" 09:47 2 коментарі

Старт нового ринку електроенергії з 1 липня може призвести до неконтрольованого збільшення ціни на електроенергію. Про це заявив керівник ДП "НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук на прес-конференції 14 травня, повідомляє прес-служба...

Із 1 травня в кожній області України діятиме свій тариф на доставку газу: яким він буде для мешканців Прикарпаття 08:31 3 коментарі

Після запровадження НКРЕКП нових тарифів для АТ "Укртрансгаз", із 1 травня у кожному регіоні країни діятиме своя ціна на газ для побутових споживачів . Про це повідомляє прес-служба ГС "Асоціації...

У Івано-Франківську презентували інтерактивну мапу комунального майна та реєстру нерухомості 15:31

Сьогодні ГО «Прикарпатська агенція журналістських розслідувань «Точка.інфо» та ГО «Антикорупційна платформа» розповіли про продаж та оренду комунальної нерухомості в Івано-Франківську, інформує Правда. іф. В Івано-Франківську укладено 477 договорів оренди комунального...

В Івано-Франківську зросла кількість безробітних 13:53 3 коментарі

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за січень-березень 2019 року (за даними Головного управління статистики в Івано-Франківській області) Короткий огляд   Населення Станом на 1 березня 2019р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих...
  • ріел ІФ виринаюча