Стан питної води на Прикарпатті: особливості, забруднені райони та вплив на організм людини

Кожного року стан водойм в Україні погіршується. І Прикарпаття не є виключенням. Річки, озера забруднюють небезпечним сміттям і викидами з підприємств, а негативно це потім впливає і на здоров’я людей, і на річкову флору та фауну.

Результат пошуку зображень за запитом "питна вода"

Який стан води в джерелах Івано-Франківська? Хто потерпає від нестачі води? Як впливає на організм жорсткість води, хлориди та сульфати? Яка особливість води на Прикарпатті? Про це WestNews дізнавався у Віталія Фіглевського, начальника управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в  Івано-Франківській області.

Дослідження якості питної води

За даними Держпродспоживслужби, питна вода на Прикарпатті загалом краща, ніж середній показник по Україні. Якість питної води дослідники визначали за фізико-хімічними та бактеріологічними показниками. Також проводиться виробничий і державний контроль безпечності та якості питної води.

У 2018 році Держпродспоживслужба лабораторно обстежила 39 централізованих водопроводів, 158 оздоровчих закладів, на яких відібрала 429 проби питної води. З них – 40 бактеріально забруднені. У 108 дошкільних навчальних закладів відібрали 242 проби питної води, з яких не відповідала вимогам 16 проб. В обстежених 243 закладах загальної середньої освіти відібрали 316 проб питної води, з яких тільки 16  позитивних.

“Питання дефіциту водних ресурсів тісно пов’язане з проблемою якості питної води. В Україні по обом пунктам ситуація склалась дуже напружена. На жаль, екологічний стан більшості басейнів українських річок, із яких, в основному, і забезпечується водопостачання населення, не можна назвати задовільним. У деяких містах та окремих регіонах відхилення від норми становить 70-80%. Навіть підземні води далеко не скрізь відповідають вимогам, які висуваються до питної води. В результаті неякісну воду для питних потреб використовує значна частина населення,” – зауважує Віталій Фіглевський.

Проблема екологічної безпеки водних об’єктів актуальна для всіх водозбірних басейнів України. У більшості з них вода має класи якості “забруднена” і “брудна”. Найгостріша ситуація склалась в басейнах Дніпра, Сіверського Донця, приазовських річок та деяких приток Західного Бугу і Дністра, де вода класифікується як “дуже брудна”.

Переважна більшість населення області для власних потреб використовує колодязі та каптажі джерел. Їх в області налічується більше 100 тисяч, з яких 355 (350 колодязів і 5 каптажів) – громадського користування, інші – індивідуальні. І це ще не найгірший випадок, бо десь криниць немає взагалі, або навіть якщо вони є, то вода в них абсолютно непридатна до пиття.

Стан води на Прикарпатті

Як зазначили в Держпродспоживслужбі, вода із джерел децентралізованого водопостачання Івано-Франківська відповідає вимогам державних стандартів за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками. А от в області ситуація дещо гірша.

“На сьогоднішній день не відповідає санітарно-хімічним показникам, а саме твердості, залізу, Косівський, Тлумацький, Галицький та Калуський райони. У 2018 році найбільш жорстку воду подавали водопроводи міста Бурштин, сіл Задністрянськ, Маріямпіль та Лани Галицького району, підвищена каламутність та окислюваність в місті Тлумач. Бактеріальне забруднення питної води виявляли на комунальних водопроводах селища Войнилів Калуського району, Отинії, села Коршів Коломийського району, міста Тлумач. У випадках виявлення невідповідностей районні та міські управління ГУ ДПСС в Івано-Франківській області інформує органи влади та організації, які експлуатують джерело води. Після заходів по очистці та дезинфекції джерела проводиться повторне дослідження проб питної води,” – говорить Віталій Фіглевський.

Окрім того, жителі міста Косів, що мешкають багатоповерхових забудовах потерпають від нестачі питної води. Подача питної води здійснюється періодично (два рази на тиждень), бо водопровідні мережі застарілі, потребують заміни та капітального ремонту.

Слід зазначити, що протягом останніх років в Івано-Франківській області реєструються поодинокі випадки інфекційного захворювання вірусного гепатиту А. Причиною виникнення є вживання некип’яченої  води з криниць.

Вплив води, яка не відповідає нормам, на організм людини

У зв’язку з підвищеною твердістю питної води на Івано-Франківщині функціонує шість станцій пом’якшення питної води. Однак вони функціонують з перебоями – закінчуються реагенти, виходить з ладу обладнання. Особливість води на Прикарпатті в тому, що вона позбавлена природного фтору – це викликає карієс. Через відсутність йоду в мешканців області виникають порушення росту, розумового розвитку, захворювання щитовидної залози.

Підвищена твердість води за кальцинатами, яка виявляє себе накипом, білуватими лусками при кип’ятінні, в організмі людини може негативно впливати на сечовидільну систему та шлунково-кишковий тракт (утворення каменів). Високий вміст нітратів виявляється переважно в джерелах, в яких роками не проводилася чистка та знезараження води. Це в основному стосується власних криниць, трубчастих колодязів. Підвищений вміст нітратів у воді спричиняє таке захворювання як метгематоглобінемія. Можуть навіть реєструватись смертельні випадки у дітей до трьох років. Тому для дітей варто використовувати бутильовану воду гарантованої якості.

При концентрації хлориду натрію більше норми вода набуває солонуватого смаку, підвищення хлоридів у воді також негативно впливає на організм людини. При високому вмісті хлору у воді можуть утворюватися тригалогенметани – токсини, потрапляння яких в організм призводить до шкірних захворювань, захворювань верхніх дихальних шляхів і серцево-судинної системи.

Сульфати зустрічаються у питній воді в основному по причині забруднення джерел стічними водами або при потраплянні з грунту. Перевищення вмісту сульфатів може призвести до подразнення шкіри (дерматит), слизових оболонок очей (коньюктивіт) та кишківника (проноси).

Ефективні способи збереження чистоти середовища

Збереження і захист водних об’єктів та їх раціональне використання – одна з найважливіших проблем, яка потребує невідкладного вирішення. Так, серед головних напрямів роботи з охорони водних ресурсів можна виділити впровадження нових технологічних процесів, перехід на замкнуті цикли водопостачання, за яких очищені стічні води не скидаються, а повторно використовуються в процесах виробництва.

“Але в найближчі роки існує необхідність виконання, перш за все, тих заходів, які не потребують істотних капіталовкладень. Це дотримання технологічних норм використання і споживання водних ресурсів, підтримка в належному стані діючого устаткування і очисних споруд, забезпечення своєчасного збирання,  сортування і переробки твердих побутових відходів, дотримання режиму використання водоохоронних зон та прибережних смуг, контроль за використанням та зберіганням мінеральних і органічних добрив, нафтопродуктів, отрутохімікатів тощо,” – розповідає Віталій Фіглевський.

Разом із тим, не слід забувати про найефективніший спосіб збереження чистоти середовища – не забруднювати його!

(Visited 254 times, 1 visits today)

Залишити коментар:

Щоб залишити коментар, заповніть форму нижче:9879

загрузка...

Прикарпатській митниці за півроку сплатили майже три мільярди митних платежів 17:30

За 6 місяців 2019 року від суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності Прикарпаття до Державного бюджету надійшло 2,8 млрд грн. У порівнянні з аналогічним періодом  2018 року надходження податків і зборів збільшились на ...

Близько 60 тисяч прикарпатських сімей отримують субсидії 11:53

Соціально-економічне становище Івано-Франківської області за січень-травень 2019 року (за  даними  Головного  управління статистики  в Івано-Франківській області) Короткий  огляд   Населення Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 травня...

Службою зайнятості Прикарпаття укомплектовано 24,2 тис. вакансій 17:30

Станом на 1 липня 2019 року кількість зареєстрованих безробітних у Івано-Франківській обласній службі зайнятості становила 8,2 тис. осіб, з них 7,2 тис. осіб отримували допомогу по безробіттю. «Середній розмір допомоги по...

Майже 42 мільйони гривень податку на нерухоме майно надійшло до бюджетів Прикарпаття 12:46

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, у першому півріччі 2019 року до місцевих бюджетів Прикарпаття надійшло 41,5 млн грн податку на нерухоме майно. Це на 10,5 млн...

Населення Івано-Франківська та сусідніх сіл – більше 260 тисяч 11:22 2 коментарі

Соціально-економічне становище м. Івано-Франківська за січень-травень 2019 року Короткий огляд Населення Станом на 1 травня 2019р. у м.Івано-Франківську та селах, підпорядкованих міськраді, за оцінкою, проживало 261 тис. осіб, у тому...

Платники Прикарпаття сплатили до бюджету майже 299 млн грн плати за землю 17:30

З початку 2019 року до місцевих бюджетів Прикарпаття платники податків сплатили 298,8 млн грн плати за землю. В порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 51,9 млн гривень. Про...

Зеленський дав високу посаду подрузі Олени Кравець (фото) 13:36 3 коментарі

Подруга Олени Кравець з 95 кварталу стала членом наглядової ради націоналізованого ПриватБанку  У наглядові ради українських державних банків почали заходити креатури оточення президента Зеленського. Колишній юрист Укрексімбанку Юлія Мецгер, яка увійшла за квотою...

На Прикарпатті суб’єкти господарювання сплатили понад 278 мільйонів гривень екологічного податку 12:18

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області за I півріччя 2019 року суб’єкти господарювання Прикарпаття сплатили до бюджетів 278,3 млн грн екологічного податку. Це на 50 млн грн...

Нефьодов хоче зробити митницю схожою до "Макдональдса" 16:30

Новопризначений голова Державної митної служби Максим Нефьодов заявив, що бачить митницю подібною до "Макдональдса": щоб сервіс був швидким і якісним. Про це повідомила кореспондентка 24 каналу. Зараз (на митниці) перевіряють...

Понад 2 мільярди гривень податку на доходи фізичних осіб сплатили до бюджету прикарпатці 13:51

Як повідомили в головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, протягом січня-червня 2019 року від платників податків Івано-Франківщини до бюджету надійшло 2417,5 млн грн податку на доходи фізичних осіб, що на...

Прикарпатцям почали більше боргувати зарплатні 11:53

Головне управління статистики інформує. Станом на 1 червня 2019р. заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій області становила 29,5 млн.грн, що складає 1,8% фонду оплати праці, нарахованого...

Службою зайнятості Прикарпаття укомплектовано понад 24 тисячі вакансій 18:33

Станом на 1 липня кількість зареєстрованих безробітних в обласній службі зайнятості становила 8,2 тис. осіб, з них 7,2 тис. осіб отримували допомогу по безробіттю. «Середній розмір допомоги по безробіттю у...

У Франківську обговорили концепцію нового податкового кодексу розвитку 16:45

За ініціативи Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» відбувся «круглий стіл», на якому обговорювали проекти Податкового кодексу розвитку, Митного кодексу та Концепції доктрини економічної безпеки України. Участь у заході...

На Івано-Франківщині сплатили майже 175 млн грн військового збору 15:25

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, впродовж січня-червня 2019 року платники податків Прикарпаття  спрямували на потреби армії 174,9 млн грн військового збору. А це на 21,9 млн...

На що найбільше витрачають грошей прикарпатці 14:14

  Головне управління статистики інформує. З метою отримання інформації щодо рівня матеріального добробуту населення органи державної статистики проводять вибіркове обстеження умов життя домогосподарств. За отриманими результатами, у 2018 році середньомісячні...

На Івано-Франківщині зросла середня заробітна плата 11:53

Головне управління статистики інформує. Середній розмір номінальної заробітної плати штатних працівників підприємств, установ, організацій області та їхніх відокремлених підрозділів із кількістю найманих працівників 10 і більше осіб у травні 2019р....

В Івано-Франківську зросла заборгованість із виплати заробітної плати 15:25

Головне управління статистики інформує. Заборгованість із виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ, організацій м.Івано-Франківська на 1 червня 2019р. становила 22,5 млн.грн, що складає 76,2% від загальної суми боргу по...

На Івано-Франківщині сплатили більше мільярда гривень рентної плати 12:46

Як повідомили в Головному управлінні ДФС в Івано-Франківській області, у I півріччі поточного року платники податків Прикарпаття сплатили до зведеного бюджету 1165,3 млн грн рентної плати за користування надрами. У...

Франківські підприємства зменшили видобування гравію та гальки 16:45

Головне управління статистики інформує. У січні–травні 2019р. порівняно з аналогічним періодом попереднього року підприємствами добувної промисловості та розроблення кар'єрів зменшено видобуток гальки та гравію, кремнію на 25,7%. У переробній промисловості...

Інвестиції в нерухомість: переваги 16:02

Інвестування в нерухомість – один з найпопулярніших методів збереження та примноження коштів серед українців. Про переваги даного капіталовкладення розповів Аналітичний центр blago developer.   Збереження капіталу Інвестиції в банківські депозити...
  • ріел ІФ виринаюча