А ще джерело з лікувальною водою, старі храми, пластовий табір і кемпінги – плани голів ОТГ масштабні.
Наразі в Івано-Франківській області створено 23 об’єднані територіальні громади. Їх очільники розповіли про плани на майбутнє для приваблення туристів та розвитку рекреаційного потенціалу, чим дивуватимуть вони відвідувачів і які атракції мають намір створити на власних територіях, , пишуть Версії з посиланням на Галицький кореспондент.
Більшівцівська ОТГ
У Галицькому районі Більшівцівська ОТГ об’єднала такі села: Більшівці, Жалибори, Кукільники, Курів, Кінашів, Нараївка, Поділля, Яблунів. Голова громади Василь Саноцький розповідає, що наразі в громаді відбувається реконструкція центрального парку в Більшівцях. Крім того, здійснюється капітальний ремонт ратуші. А ще ремонтні роботи ведуться у центральному Народному домі, де колись розміщувалася синагога. Заплановані і деякі інформаційні заходи, зокрема публікації в туристичних журналах та альманахах.
П’ядицька ОТГ
П’ядицька ОТГ на Коломийщині нараховує п’ять населених пунктів: П’ядики, Велика Кам’янка, Годи-Добровідка, Мала Кам’янка, Турка. Заступник голови громади Олег Буда розповідає, що на території є дві церкви, внесені до реєстру пам’яток архітектури – у Великій Кам’янці та П’ядиках. Поряд з останньою збудований новий храм, старий же потребує реставрації. У громаді обговорюють необхідність проведення відновлювальних робіт, адже деякі приміщення в аварійному стані.
На території громади є музей Степана Мельничука, борця за волю України, хата, у якій він жив. Наразі приміщення реставрують, а всі експонати зберігаються в Коломиї. Зате після завершення робіт це місце можна буде демонструвати туристам.
Ще одне знакове місце – джерело, вода в якому вважається лікувальною. Сюди приїжджає багато людей з Коломиї та цілого району. Тож у громаді планують його облагородити, надати йому презентабельного вигляду.
Дзвиняцька ОТГ
До складу Дзвиняцької ОТГ на Богородчанщині входять села Дзвиняч, Космач, Міжгір’я, Росільна. На території громади є туристичне село Міжгір’я, наразі існують домовленості з іноземним інвестором про будівництво там відпочинкового комплексу. Це село розміщене неподалік від Луквиці, що відома пластовим табором «Чота крилатих». Тут проходить багато інших заходів, зібрань. Тож планується сполучити ці маршрути, але як складеться, наразі невідомо.
Церква Архистратига Михаїла у Росільній – це пам’ятка місцевого значення, збудована в 1779 році. Її уже передали громаді. Є намір відреставрувати храм, який також може бути цікавим духовним об’єктом.
Рожнівська ОТГ
У складі Рожнівської ОТГ є села Рожнів, Кобаки та Химчин. Голова громади Сергій Радиш зауважує, що на території громади немає аж надто цікавих туристичних об’єктів. Звідси недалеко до Косова, всього 8 км, тож можна розвивати «зелений туризм», екосадиби – інфраструктуру, що буде включати також відпочинкові зони, кемпінги, шашличні.
Заступник голови ОТГ Роман Матейчук додає, що тут мають намір також розвивати етнічний напрямок, показувати історико-культурну спадщину, розробляти пізнавальні екологічні та духовні маршрути. У Кобаках, де народився письменник Марко Черемшина, діє духовно-екологічний центр «Здвижин», а в Химчині є садиба патріарха Володимира. Крім того, у Рожнові і Кобаках є стародавні церкви.
Старобогородчанська ОТГ
Старобогородчанська ОТГ об’єднала Старі Богородчани та Нивочин. Планів у громаді багато, основне – втілити все задумане в життя.
Як зауважує сільський голова Ярослав Здерка, недалеко від траси є намір облаштувати кемпінги, щоб люди могли приїжджати сюди на кілька днів. Такий собі тур вихідного дня. Надзвичайних туристичних атракцій тут немає, зате громада розміщена у красивій місцевості, де збережена природня краса лісу і видно гори.
Багато людей приїжджали в громаду дивитися на сонячну електростанцію. Це була така собі цікавинка для підприємців та простих жителів, які задумувалися над встановленням альтернативних джерел енергії. Та наразі аналогічних об’єктів побільшало, тож і кількість охочих подивитися буде зменшуватися.
Витвицька ОТГ
Витвицька ОТГ об’єднала села Витвицю, селище Вигодівку, села Кальну, Розточки, Слободу-Болехівську, Липу, Лужки, Станківці та Церковну.
До розвитку туризму тут підходять дуже серйозно. Тим паче, показати є що. Тут розміщений ландшафтний заказник місцевого значення Бовкоти, водоспад Гуркало, урочище Марина, де у 1945-1946 рр. розташовувався повстанський госпіталь, ботанічний заказник місцевого значення Жидовець, урочище Розтока, ландшафтний заказник місцевого значення Цапове.
Також є низка архітектурних об’єктів: церква Святого Івана Богослова, церква Вознесіння Христового, церква Богоявлення, церква Архистратига Михаїла, церква Параскеви П’ятниці. Будівництво храмів датується 1700-1900 роками.
Крім того, два проекти громади торік здобули перемогу в обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. За виграні кошти буде здійснене облаштування території для встановлення туристичних наметових таборів у рамках обласного націонал-патріотичного свята «Яворина», інших патріотичних заходів в урочищі Розтока. А ще буде створено дитячий туристичний притулок «Яворинка» у селі Липа.
Брошнів-Осадська ОТГ
До Брошнів-Осадської ОТГ на Рожнятівщині увійшли села Брошнів-Осада, Креховичі та Кадобна.
Голова громади Назарій Іванів зауважує, що тут планують відновлювати вузькоколійку від Брошнів-Осади до Осмолоди, де розміщена садиба митрополита Шептицького.
А ще в ОТГ мають намір спорудити музей. Колись у Брошневі був пересильний пункт, з якого відправляли людей до Сибіру. До цього часу зберігся автентичний барак. У музеї можна буде продемонструвати все це, відновити у людській пам’яті історію Брошнева, а також нагадати про події того страшного часу.
Ще одним яскравим заходом на території громади стане лемківський фестиваль. Тут є осередок лемків, на фестиваль планують запросити багато гостей, зокрема і з-за кордону, що надасть заходу статусу міжнародного.
відновити вузькоколійку з брошнева до осмолоди це не реально