Рішення про стерилізацію собаки – це відповідальний крок, який власники зазвичай приймають, орієнтуючись на стандарти, вікові межі та рекомендації. Звісно, вибір на користь стерилізації суттєво поліпшує життя як самого домашнього улюбленця, так і його господарів.
Проте ця процедура є суто медичним рішенням, що враховує стан здоров’я, поведінку, гормональний фон та ризики, з якими стикається конкретна тварина.
Якщо ви все ще вагаєтеся, чи стерилізувати собаку, звертайтеся за консультаціями до фахівців клініки Авіцена для отримання індивідуальних рекомендацій для конкретного пацієнта. Але деякі аспекти можна розглянути в статті.
Кастрація та стерилізація — це процедури поза віковими межами
Більшість власників тварин помилково вважають, що стерилізація тварини чи кастрація підходять лише для молодих собак. До першої тічки, в’язки чи навпаки — після першої вагітності. Але насправді ключовий фактор — це стан здоров’я та гормональна стабільність, а не вік.
У власній ветеринарній практиці фахівці клініки Авіцена регулярно стикаються з потребою стерилізації для літніх тварин. Проте набагато серйозніше — це коли потрібна екстрена операція зі стерилізації, тоді вік тварини взагалі відходить на другий план.
Коли існує нагальна потреба в процедурі?
В деяких випадках стерилізація та кастрація перетворюються з опцій на нагальну необхідність.
Для самок серед таких ситуацій:
- Ускладнення, пов’язані з тічкою. Зокрема набряки, біль, понаднормові виділення, прояви нервозності або агресії. Це ознаки гормонального дисбалансу. Тож стерилізація може не тільки полегшити життя тварини, а й запобігти ускладненням в майбутньому.
- Псевдовагітність. Організм поводиться так, ніби собака вагітна. Збільшуються молочні залози, починається вироблення молока, змінюється поведінка. Все це ознаки помилкової вагітності, що є результатом гормональних збоїв після тічки. Якщо такі проблеми повторюються, то може розвинутися запалення молочних залоз, гормональні розлади та психоемоційна нестабільність тварини. Стерилізація в таких випадках є єдиним ефективним способом профілактики.
- Пухлини молочних залоз. Гормонально-залежні пухлини молочних залоз є дуже поширеною проблемою у нестерилізованих собак, особливо старшого віку. Одночасна стерилізація при видаленні новоутворень молочних залоз зменшує ризик розвитку нових пухлин, знижує ймовірність рецидивів або прогресування гормонально-залежних форм раку.
- Кісти яєчників, що можуть, своєю чергою, викликати гормональні дисбаланси. Видалення патологічно змінених яєчників та матки усуває причину проблеми, нормалізує гормональний фон та запобігає подальшому розвитку небезпечних станів.
- Діагностика або підозра на піометру. Це одне з найнебезпечніших захворювань нестерилізованих самок. Характеризується накопиченням гною в матці, яке може бути відкритим, тобто з виділеннями з піхви, або закритим, коли гній залишається всередині. Це пряма загроза життю тварини. І єдиним рятівним методом лікування є екстрена стерилізація собаки.
У випадку самців потреба в стерилізації та кастрації обумовлюється такими причинами:
- Збільшення простати. У нестерилізованих самців старше 5-6 років спостерігається доброякісне збільшення простати під впливом гормонів. Це може викликати труднощі з дефекацією, біль, часте сечовипускання або напруження при сечовипусканні.
- Пухлини сім’яників. Причому новоутворення можуть бути як доброякісними, так і злоякісними.
- Крипторхізм. Патологія, при якій одне або обидва сім’яники не опустилися в мошонку. У випадку крипторхізму кастрація обов’язкова, оскільки неопущений сім’яник має значно вищий ризик переродження в пухлину.
- Періанальні аденоми та грижі, що пов’язані з гормональним впливом;
- Агресія, мічення території та бродяжництво.
Комплексна допомога клініки Авіцена
Фахівці ветеринарного центру Avicena Vet надають всебічні рекомендації, поради та допомогу власникам тварин, що приймають рішення щодо стерилізації та кастрації. Не соромтеся звертатися до експертів, навіть якщо поки ще нічого не вирішили. Адже своєчасна консультація допоможе визначитися з вибором. А загальний огляд ніколи не зашкодить тварині.
Реклама