18 C
Ivano-Frankivsk
Четвер, 28 Травня, 2020
Головна Не визначене Сто мільйонів з держбюджету. Як бенкетувала «Самопоміч» у 2017 році

Сто мільйонів з держбюджету. Як бенкетувала «Самопоміч» у 2017 році

На що витрачається державне фінансування парламентських партій. Пише Главком.
Самопоміч
Партія Андрія Садового «Самопоміч» оприлюднила фінансовий звіт за 2017 рік. Ця політична сила вперше у Верховній Раді. На дострокових виборах 2014 року вона показала третій результат і тепер за законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», що набув чинності 1 липня 2016 року отримує державне фінансування.

«Самопоміч» було засновано 29 грудня 2012 року. Голова партії – Андрій Садовий. Лідери політсили у парламенті: Олег Березюк, Єгор Соболєв, Оксана Сироїд, Семен Семенченко, Альона Бабак, Олег Лаврик.
Партія нараховує 74 територіальні організації зі статусом юридичної особи. До мережі «Самопомочі» варто віднести також і ГО «Об’єднання «Самопоміч», 59 територіальних відділень якого значно підсилюють і допомагають партії, надаючи свої офіси місцевим парторганізаціям.

Партійна каса

За минулий рік з державного бюджету партія отримала 100,6 млн грн, з них ледь не половину – 44,2 млн – політсилі нарахували за дотримання гендерних квот. І хоча у Блоці Петра Порошенка вважають, що партія Садового втратила право на такі суттєві «гендерні виплати» після того, як фракцію залишили Ганна Гопко, Ірина Суслова та Вікторія Пташник, у «Самопомочі» наголошують, що виплати вона отримує справедливо, оскільки за законом гендерна квота визначається за результатами виборів, а не на поточну дату.

Спонсори у «Самопомочі» не такі щедрі, як державний бюджет. За минулий рік вони переказали цій політичній силі лише 1,5 млн грн. З них на рахунок виборчого фонду перераховано 543,3 тис. (майже вся сума – від фізичних осіб); на рахунки партії – 968,3 тис. (463,7 тис. від фізичних осіб та 504,6 тис. від юридичних осіб). Власне фізичних осіб, готових жертвувати гроші партії, зазначено дуже багато, однак переважно їхні внески дуже скромні: від 50 до 2,5 тис. грн. З десяток особливо щедрих прихильників партії Садового пожертвували по 5-6 тис. грн. Навіть народні депутати від політсили не поспішають поповнювати рахунок рідної партії: один із співвласників ІТ-компанії, депутат Роман Семенуха  «розщедрився» на 250 грн, Руслан Сидоровичперерахував 1600 грн. Найбільший внесок (13 тис. грн) надійшов від громадянки Оксани Страз, вона є керівником видавництва «Самопоміч».

Крім того, два приватні підприємці подарували «Самопомочі» комп’ютерну техніку майже на 400 тис. грн. Бізнесмен Іван Фільченко зі Львова (основний вид зайнятості, згідно з Реєстром фізичних та юридичних осіб, технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів) надарував моніторів на 295 тис. грн. Ще один підприємець  Юрій Мельник (діяльність у сфері права) з Пустомитівського району Львівщини подарував сервер та інше обладнання майже на 90 тис. грн.

Скільки і на що витрачено

Всього ж з рахунків політсили було здійснено платежів на суму 102,3 млн грн. Зокрема:

 • на рекламу у друкованих та електронних ЗМІ, на радіо і телебаченні, а також на білбордах – партія витратила близько 25 млн. грн.  Йдеться про рекламу на всій території України, у тому числі у регіональних медіа;
 • понад 35 млн грн. пішло на оплату різних послуг: оренда офісів, транспорту, оплата комунальних та юридичних послуг;
 • багато уваги «Самопоміч» приділяє різноманітним тренінгам для своїх членів та інформаційно-консультаційним послугам. Проведення таких заходів вартують від 2  до 13 тис. грн. Тренінги часто відбуваються поза офісами партій – для цього орендують зали, що теж влітає у копієчку.

«Це тренінги для локальних активістів, а також для новообраних депутатів місцевих рад. Вони стосуються різних галузей: фінансів, охорони здоров’я, освіти, комунікації, роботи з виборцями. Це речі, що їх потрібно знати людям, які хочуть присвятити себе публічному управлінню», – уточнив «Главкому» Олег Березюк.
У першому півріччі політсила отримувала такі послуги від ФОП Галини Павлівни Кареліної, за які вона отримала 55 тис. грн. Це ім’я повністю збігається з іменем помічниці екс-нардепа від Радикальної партії Андрія Артеменка, якого зі скандалом позбавили громадянства. Прес-секретар нардепа «Самопомочі» Олега Лаврика (саме він опікується організаційними питаннями у партії) Лілія Пашинна зауважила, що не цікавились минулим людей, на яких зареєстровані ФОП, що надають послуги, а отже, не можуть сказати напевно, чи була жінка помічником опального «радикала». Разом із тим, у «Самопомочі» повідомили, що сама Кареліна не проводила тренінгів, з членами партії працювали інші коучі. Теми тренінгів – організація роботи регіональних організацій партії, особливості фінансування, деякі юридичні аспекти функціонування партій в Україні тощо. Всього таких тренінгів ФОП провела 12, у різних містах України: Києві, Львові, Житомирі, Вінниці.
Ще 716 тис. грн «Самопоміч» заплатила за цикл тренінгів від Олександра Лісовика – директора компанії «Бізнес-Тренінг», що навчає комунікаційному мистецтву.
До слова, «Самопоміч» потурбувалась, щоб під час подібних тренінгів їхні учасники не були голодними: рахунки за надання кейтерінг-послуг щоразу становлять від 5 до 10 тис. грн. Серед інших послуг, за які заплатила у минулому році «Самопоміч» – фотосесія членів партії, друк плакатів та листівок, послуги промоутерів, які ці листівки роздавали, послуги кур’єрів тощо.
Серед інших вагомих статей видатків:

 • виплата заробітних плат – 17,6 млн грн;
 • оренда приміщень – 6,5 млн грн;
 • оренда технічних засобів – 91,6 тис. грн;
 • послуги зв’язку – 176,1 тис. грн;
 • соціальна допомога – 71,9 тис. грн;
 • проведення з’їздів, конференцій і зборів – 4,9 млн грн;
 • сплата податків та зборів – 9,1 млн грн.

Після всіх виплат станом на кінець минулого року на рахунку партії в «УкрСиббанку» залишилося 395 грн.

Автівки

Автопарк «Самопомочі» нараховує 40 автівок: 37 належать фізичним особам і ще три – юридичним. На їхню оренду, ремонт та паливо політсила за минулий рік витратила понад 8 млн грн.
Майже всі автівки – відносно доступних марок на кшталт Renault Clio та Skoda Octavia. Багато «народних» «ланосів». Більшість автівок «нульових» років випуску. Втім, є один виняток: BMW X6 (2010 р. в.), вартість якого, за документами, сягає мільйона гривень. Хто користується елітним джипом партія не повідомляє. Відомо лише, що автівка належить Антону Щеглову з Житомира.

Повний тезка цього чоловіка (також з Житомира) минулого року подав аж 8 декларацій про майновий стан за 2016 рік, причому кожна з них  як кандидата на здобуття різних посад у кількох міністерствах.
З повним звітом можна ознайомитися тут.

Партія «Самопоміч» представлена по всій країні. За результатами місцевих виборів восени 2015 року політсила отримала 912 депутатських мандати, посівши 10-те місце у партійному рейтингу по країні. Найбільшу підтримку партія Садового отримала у Львові – 155 тис. виборців, у Києві – 102 тис. виборців, у Харкові – 77 тис., у Київській області – 63 тис. та у Дніпрі  – 60 тис.

Наталія Сокирчук, «Главком»
 

Залишіть коментар

avatar
  Підписка  
Сповіщення про
- РЕКЛАМА -
 • Miloan.ua
- РЕКЛАМА -
 • Купити квартиру Івано-Франківськ
 • цитадель
- РЕКЛАМА -

ВАЖЛИВЕ!