-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Сторінками історії: до Дня міста презентували книгу «Життєпис Івано-Франківська»

-Реклама-spot_img
spot_img

280 років історії нашого міста під однією обкладинкою. У Івано-Франківську презентували книгу «Життєпис Івано-Франківська».

Над нею працювали понад 5 років. Спочатку пандемія коронавірусу, далі повномасштабне вторгнення і лише на 361-у річницю Івано-Франківська видання побачило світ.

Автори «Життєпису Івано-Франківська» – краєзнавці Володимир Устинський та Роман Дида, запевняють, книга написана у реальному часі.

Читач, взявши літопис до рук, повертається у минуле: на ті самі вулички, знайомиться з мешканцями нашого міста, які і справді жили у той чи інший період.

- РЕКЛАМА-

Адже усі імена тих, хто жили у місті, назви вулиць, кав’ярень, магазинів та назви самого міста збережені за їх історичним звучанням.

«Щоб кожен мешканець міста прожив 360 років разом з цим містом. У цій книжці 280 років, а в другій буде ще 80 років. Ми брали рік і що в цей рік відбувалося. Є рік, коли менше було подій, є рік, коли більше. Тут всі періоди польські, австрійські, період ЗУНР, коли місто наше було столицею. У реальному часі, що відбувалося той місяць чи той місяць того чи іншого року», – розповідає краєзнавець, співавтор «Життєпису Івано-Франківська» Роман Діда.

Книга насправді унікальна, додає співавтор Володимир Устинський. За його словами, Івано-Франківську такий літопис був необхідний. Розпочавши діяльність у туристичній галузі ще 20 років тому, краєзнавець готував свої екскурсійні маршрути Івано-Франківськом з нуля. Історія нашого міста була переписана за часів радянщини і дуже спотворена. Тому авторам довелося добряче попрацювати над архівами і вивчати історичні факти Івано-Франківська. 

 «Вся книжка – це є факти. Унікальність в тому, що тут нема політичних купюр, тут немає ніяких помислів ідеологічних ідологентів, нічого цього немає. Тут є фактичні речі, які відбувалися в нашому місті, в хронологічному порядку і 4 доби, в які жило наше місто: польська доба, австрійка доба, австро-угорська. Тут немає, на жаль, однієї доби – Галицько-Волинського князівства. Але ми про нього пам’ятаєм, на жаль, немає документальних підтверджень, але місто фактично є основою в 1203 році, коли донька Романа Мстиславича побудувала замочок в Княгинині. Перший був Княгинин», – розповідає краєзнавець, співавтор книги «Життєпис Івано-Франківська» Володимир Устинський.

Понад 800 сторінок правдивої історії нашого міста. «Життєпис Івано-Франківська» вийшов накладом у 1500 примірників. Видання підтримав і очільник міста Руслан Марцінків. Зауважив, для мешканців та гостей – це цінний подарунок, адже перша фактична історія міста від його заснування і до 1939 року, під однією обкладинкою. 

«Коли ти читаєш, а я прочитав від початку до кінця, то ти розумієш, наскільки циклічні події, які відбувалися у Івано-Франківську, і як це повторюється. Змінюються технології, змінюються якісь інші речі, але відчуття людей, як люди сприймали ті речі, об’єднання міста, з’єднання сіл, як це відбувалося в тяжкій процедурі, воно є десь приблизно однаково. Вплив воєн на Івано-Франківськ. Тому це надзвичайно важлива робота, і тому я хочу подякувати авторам, адже пророблена змістовна, дуже хороша робота», – зазначив Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків.

Совіти свого часу майстерно приховали історії багатьох міст, зокрема і нашого, додає народна депутатка Оксана Савчук. Книга «Життєпис Івано-Франківська» стала однією із правдивих історій, яку вдалося витягти із історичних архівів міста. 

«Сьогодні, ви знаєте, дуже тяжко давалося в Парламенті закону про деколонізацію, про декомунізацію, про відкриття архівних даних всього того, що відбулося. Єдине, скажу вам одразу відверто. Повну 100% картину ми зможемо отримати тоді, коли Москва впаде і архіви викрадених історичних документів подій, які відбулися в Україні, будуть надані нам для аналізу і, повірте, ми дізнаємось дуже багато того всього злочинного, що робили тоталітарна імперія, а це є, власне, росія. Тому дуже важливо нам, перше – самим почистити свою історію, написати нові підручники для дітей і для нас з вами і також, звичайно, повертати ті вкладені історичні документи, які сьогодні, ка жаль, знаходяться в архівах ФСБ росії», – переконана народна депутатка Оксана Савчук.

Це є перший том нашої історії: від заснування міста і до подій 1939 року. Автори вже почали працювати над другою частиною «Життєпису Івано-Франківська».

У майбутній книзі буде літопис міста від 1939 року і до наших днів.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні