-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Сторінками історії: як Станіславів був колись столицею

-Реклама-spot_img
spot_img

Західно-Української Народної Республіки, до складу якої увійшли українські етнічні землі – Галичина, Буковина та Закарпаття. Проте не усім відомо, що майже пів року Івано-Франківськ, а тоді Станіславів.

Зараз Івано-Франківськ це велике місто, а тоді його населення складало близько 35 тисяч осіб. Більша частина з них не були українцями – євреї, поляки та інші національності, пише Правда з посилання на Версії.

Та й межі міста були не там де зараз. Наприклад, вулиця Коновальця тоді була протяжністю до обласної дитячої лікарні, інша межа міста – це лікаря на Мазепи, яка була розташована на околиці, а мікрорайон Княгинин взагалі був окремим селом.

Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук розповідає, що коли сюди перебрався уряд, то місто наповнила величезна кількість державних діячів. Серед них були і державні секретарі, і військове керівництво, і різноманітні діячі, які покинули Львів, і навіть президент. Усі готелі, ресторани та ка’ярні тоді були забиті цими людьми.

«Тоді у Станіславові дуже зросли ціни, навіть був дефіцит деяких товарів. Це було зумовлено приїздом наддніпрянців. Адже війна з більшовиками змусила багатьох діячів УНР приїхати до нашого міста. До речі, польське населення, вичікувало приходу своїх військ і трохи негативно ставилося до української влади. Проте, ніяких повстань не було. І саме тоді Парламент ЗУНР прийняв історичне рішення про Акт Злуки ЗУНР і УНР в єдину державу, цим продемонструвавши соборницькі погляди, прагнення жити в одній державі, незважаючи на те, що українці протягом багатьох років були розділені між двох імперій: Австро-Угорською та Російською. Водночас були спроби прийняти деякі закони, зокрема аграрний», – каже Ярослав Коретчук.

- РЕКЛАМА-

Оголошення Станіславова столицею не було якоюсь помпезною подією. Державні діячі прибули сюди зі своїми сім’ями, зайняли ряд ще австрійських адміністративних будівель. На сьогодні збереглося чимало будівель, які були пов’язані з діяльністю уряду, парламенту Західно-Української Народної Республіки. Українська Національна Рада розмістилася в Народному домі, зараз це будинок по вул. Шевченка, 1. Державний секретаріат, розмістився на нинішній вул. Грюндвальській, там де зараз Івано-Франківський суд.

В будь-який період історії є свої відомі постаті. Якщо ми тепер говоримо про приїзд політиків до того чи іншого міста, так і тоді знакові діячі приїжджали до нас.

«Насамперед, це президент ЗУНР Євген Петрушевич, головна державного секретаріату Кость Левицький, ряд державних секретарів, міністрів, більшість з яких були уродженцями Львівщини чи Тернопільщини. Через деякий час їхня доля склалася по-різному, дехто через окупацію українських земель опинився за кордоном», – розповідає директор музею.

Ті, хто виїхав кілька років намагалися вести міжнародну діяльність. Бо ж після окупації Галичини польськими військами, не було остаточного рішення чи існуватиме ЗУНР, чи все ж таки територія увійде до складу Польщі. Це вирішували переможці першої світової війни (Антанта). Євген Петрушевич перебуваючи за кордоном намагався донести світові, що українці прагнуть своєї державності і що ця держава повинна бути. Та незважаючи на всі спроби це пояснити, Галичина таки стала автономною частиною Польщі.

Через деякий час польські збройні сили підійшли до Станіславова і члени Уряду ЗУНР були змушені швидко виїхати.

У місті поляки діяли як військова адміністрація, але це було не довго, з часом запровадили цивільну адміністрацію, членами якої стали представники польського населення Станіславова. Поляки хотіли навіть розбудовувати місто, але не могли це зробити бо не знали чи увійде Галичина до складу Польщі. В той час не було активного відновлення економічного чи господарського життя. Адже ніхто не знав що буде далі.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Азов

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні