Жінка у традиційному вбранні навчає молодь кулінарії
Диван на коліщатках в темній вітальні

Студенти Румунії та України відроджують карпатські традиції

Автор: Оксана Марушкевич
07/07/2025 20:31
Благодійність для лікування дитини, приєднайся зараз.
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні

Студентська молодь України та Румунії відроджує вікові карпатські традиції. Два технічні виші: Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу та Університет Клуж-Напока – створили проєкт Root4Dig, у рамках якого на Прикарпатті нині триває міжнародний літній табір.

Реклама: Місцеві пропозиції
Ціни на лазерну епіляцію у Києві
Лазерна епіляція пахв: Безкоштовно

Косметологія FineLine пропонує лазерну епіляцію на новому 3000w апараті. Спробуйте перший сеанс на ділянку пахв безкоштовно. Переконайтесь у ефективності!

Сорок студентів навчаються у місцевих народних майстрів гуцульських ремесел, музики й танців. Як молодь диджиталізує культурну спадщину для майбутніх поколінь – далі, пишуть Версії.

Космацька майстриня Олена Кравчук показує студентам із Румунії та Івано-Франківська, як ліпити сирних коників. Ця унікальна давня традиція досі збереглася в гірських селах Косівщини.

Із захопленням за процесом спостерігає Флорина – студентка факультету етнології Технічного університету Клуж-Напока.

Флорина, студентка з Румунії:

Моя спеціальність – це вивчення етнокультурного розмаїття народів, їхньої етнічної історії. Це якраз те, що ми зараз тут і вивчаємо.

Українська і румунська культура дуже схожі. Особливо в побуті й традиціях жителів гірських сіл. На Мармарощині, звідки родом дівчина, також живуть гуцули. Проте такого оригінального виду народного мистецтва, як сирні коники, там немає.

Флорина, студентка з Румунії:

Це дуже цікаве мистецтво. Ми, на жаль, не маємо нічого схожого в Румунії. Мене найбільше вразило, наскільки такі незначні, на перший погляд, речі можуть мати велике значення.

Свого першого в житті сирного коника спробував зліпити й майбутній програміст Даніель.

Це більше схоже на маленьку свиню.

На Прикарпатті двадцять студентів Університету Клуж-Напока беруть участь у міжнародному таборі. Його організували у Верховині спільно з Івано-Франківським національним технічним університетом нафти й газу.

Даніель, студент із Румунії:

Це проєкт про культурний обмін, і ми зможемо обмінятися нашими культурами. Перебування тут – це дуже цікавий досвід для мене, мені все дуже подобається. Я люблю нові виклики, і завжди відкритий до них.

Співпраця з румунськими колегами триває багато років. Реалізували вже безліч проєктів в екологічній, енергетичній та інноваційній галузях. У березні цього року запустили ще один за кошти ЄС – Root4Dig.

Людмила Архипова, професор Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу:

Головна мета цього проєкту – це здобуття студентами технічних університетів м’яких навичок, які стосуються поглиблення їхніх знань у спільній культурній спадщині Карпатського регіону. Це стосується народних промислів, і ми прагнемо через організацію воркшопів та фестивалів більше доторкнутися до глибинних знань, які зберігаються в нашому спільному прикордонному Карпатському регіоні.

Сорок студентів з обох університетів протягом тижня опановували музичні інструменти, танці та співанки, навчалися різьби по дереву, створювали писанки, керамічні вироби та ліжники. А ще знайомилися з традиційним вбранням верховинців та готували страви гуцульської кухні. І все це фільмували на відео.

Настя, студентка Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу:

Вирішила взяти участь, щоб глибше пізнати культуру Карпат, гуцульські звичаї та побачити спільне між нами й іноземними студентами.

Проєктом передбачено створення електронного альбому про спільні українсько-румунські традиції. В обох університетах облаштують лабораторії віртуальної реальності, аби студенти мали змогу оцифрувати культурні надбання.

Дмитро Дзвінчук, директор Інституту гуманітарної підготовки та державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти й газу:

Цю інформацію, яку здобувають студенти під час безпосереднього спілкування з народними традиціями, ремеслами, одягом, музикою, співами, їжею, ми зберігаємо для майбутніх поколінь. Бо з тривогою спостерігаю, що все більше і більше відходить із життя тих майстрів, які вміли зробити музичні інструменти: трембіти, цимбали, скрипку. Все менше майстрів, які вміють пошити кептар чи кожух, постоли.

На онлайн-платформі можна буде відвідати віртуальні екскурсії етномузеями Румунії та України та пройтися культурними маршрутами.

Крістіан Барс, представник Технічного університету Клуж-Напока:

Кожен, хто отримає доступ до онлайн-платформи, зможе знайти маршрути, визначні пам’ятки. І ми не хочемо зупинятися на цьому, ми хочемо бути відкритими, і кожен турист зможе надіслати фотографії та додати їх. Таким чином, пізніше можна буде побачити все це в динаміці.

А вже в жовтні студентський табір проведуть і в Румунії. Загалом проєкт триватиме до лютого наступного року.