-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Свято Андрія: Як на Прикарпатті дівчата вгадують долю і що про це думає Церква

-Реклама-spot_img
spot_img

В Україні свято Андрія рідко пов’язують з проповідуванням апостола та часто називають днем «великих вечорниць». Дівчата зазвичай ворожать на майбутню долю, а хлопці – роблять їм шкоду.

І хоч святий Андрій не мав жодного стосунку до цих обрядів, таки отримав звання покровителя шлюбу, пише Правда ІФ з посиланням на Репортер.

У Карпатах свої правила

Традиція ворожити в ніч на Андрія є ще язичницькою, – каже історикиня, етнографиня Світлана Боян. – З християнськими звичаями її нічого не пов’язує. Адже Андрій Первозванний був апостолом і жодного стосунку до магічних ритуалів не мав.

Науковиця розповідає, що ще в дохристиянські часи саме в цей день відзначали свято Калити, а християнська доктрина замінила його іменем апостола Андрія. Проте пережитки старого лишилися, зокрема ворожіння на дівочу долю.

Чому саме зараз? На грудень припадає зимове сонцестояння, – розповідає Світлана Боян. – Вважається, що саме в цей час дуже сприятлива астрономічна фаза для магічних дій. Ці звичаї століттями передавалися нашими предками з покоління в покоління. І як показують польові дослідження, традиція вгадування долі досі збереглася на Бойківщині та Гуцульщині.

Читайте також: Як на Івано-Франківщині ворожать на Різдвяні свята

- РЕКЛАМА-

Як правило, на Андрія дівчата й справді ворожать на любов. Втім, каже Світлана Боян, на Прикарпатті обряди відрізняються від загальноукраїнських.

Окрім залицяльницьких обрядів, як от парубоцький бешкет, у карпатському регіоні є ще господарська обрядовість, – розповідає вона. – Наприклад, гуцули намагалися на Андрія забезпечити собі врожайність на наступний рік. Для цього брали дев’ять грудок землі з чужих обійсть, загортали її у дев’ять шматків тканини і закопували десь у себе на подвір’ї. Через дев’ять днів ці грудки треба було відкопати й посіяти в себе на городі. Також розповідають, що на Андрія відьми викрадали в корів молоко.

Аби вберегти худобу від злих чар, гуцули палять «андріївську» ватру. Вогнище розпалюють з «бечки» – освяченої в церкві вербової гілки, яку зберігають в домі від Вербної неділі. З ватри «відгашують вогонь» – вибирають ще не згаслі вуглинки й кидають їх у воду. Потім цією водою кроплять хлів і стайню.

Свято Андрія: Як на Прикарпатті дівчата вгадують долю і що про це думає Церква

Взагалі горяни вірять, що в цей день добрі господарі мають дотримуватися певних обмежень, аби в ґаздівстві велося. Господині, наприклад, не беруть до рук голки – «щоб не зашити курям узиці, бо не будуть нестися». Чоловіки не йдуть до вуликів, тому що «бджоли будуть злитись і не будуть роїтись».

Є й народні прикмети, які вказують, якою буде зима. Наприклад, якщо до 13 грудня не випаде сніг, зима буде тепла й малосніжна, якщо випаде – холодна й зі снігом. А ще: якщо тиха вода – хороша зима, шумна – тріщатимуть морози, будуть бурі, заметілі.

Для сміливих і не дуже

Дівочі гадання в ніч на Андрія, то окрема історія. Щоби задобрити святого покровителя, дівчатам впродовж дня перед ворожінням рекомендується дотримуватись посту. А на самого Андрія піти до церкви, поставити перед образом жертовну свічку і непомітно доторкнутися до риз священника. Кажуть, що тільки так усе наворожене стане правдивим.

Світлана Боян розповідає, що дівчата ворожили на судженого за допомогою різних ритуалів, а також намагалися викликати віщі сни.

Бралися чоловічі штани та насипали в них конопель. Якщо якась конопля застрягала всередині, то казали, що зачепився парубок. Тобто дівчиною хтось цікавиться, – розповідає пані Світлана. – Коли я дівочила, то ми з подругами ворожили на взутті. Кидали лівий чобіт через всю кімнату, а потім дивилися, в який бік повернутий «носик». Вважалося, що саме з того боку буде майбутній чоловік. Брали чоботи й перекладали через один від порога до вікна. Чий чобіт «дійде» першим, та перша вийде заміж.

Також колись дівчата вибігали на подвір’я, ставали біля паркана та рахували штахети, промовляючи: «любить – не любить – кине – приголубить – заміж візьме – обмане». Або ж виходили одна за одною на подвір’я і примовляли:

О Святий, добрий Андрію,
Я лишень на Тебе маю надію!
Дуже хочу знати,
Звідки нареченого маю виглядати?

Дівчина тричі повторювала ці слова і чекала на гавкіт собаки. З якої сторони пес загавкає, звідти й буде наречений.

А ще можна «замовити пророчі сни». Для цього від дерев’яної хвіртки треба відірвати невеличку скалку і покласти її під подушку, аби наснився суджений.

Свято Андрія: Як на Прикарпатті дівчата вгадують долю і що про це думає Церква

Та найпопулярнішим є ворожіння на дзеркалі. Але то для дуже сміливих, бо у тій ворожбі дівчина має бути наодинці, щоб не було в кімнаті ні душі, та абсолютно гола.

Церква не схвалює, але…

Священник Івано-Франківської Архі­єпархіі УГКЦ Іван Стефурак каже, що Церква не заперечує проведення так званих свято-андріївських вечорниць. Вони є культурно-фольклорним надбанням і спадщиною нашого народу. Для молоді – це можливість весело провести час, але…

Є своєрідні обмеження та застереження, – говорить отець Іван. – Свято Андрія припадає на середину передріздвяного сорокаденного посту, званого «Пилипівкою», тому не дозволено розваг з танцями й розкішними стравами.

Щодо ворожінь, то їх Церква не схвалює. Мовляв, не варто думати, що це дівочі пустощі чи, як кажуть, біла магія. Насправді немає чорної і білої магії – є небезпечний зв’язок з потойбіччям.

Християнам у цей вечір слід обійтись без ворожінь, – наполягає священник. – Навіть на перший погляд невинні гадання можуть нести в собі окультний характер. Зло ніколи себе не демонструє, як ми це бачимо у фільмі про екзорцизм. Ми б тоді неодмінно від нього втікали. Зазвичай спокусник зав­жди на початку видає себе симпатичним та веселим.

За його словами, нині андріївські вечорниці можуть стати нагодою для зустрічі. У спілкуванні й залицянні немає нічого поганого, якщо обійтися без дискотек і магії.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Петро Якимчук
Петро Якимчук
Журналіст, фрілансер. Інформаційний оглядач інтернет-ресурсу Правда іф. Закінчив економічний факультет ПНУ.
-Реклама-

РЕКЛАМА

zhytlo-ta-komercziya-zi-svyatkovymy-znyzhkamy/

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні