-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Так носити чи ні. Все, що прикарпатцям потрібно знати про маски і респіратори

-Реклама-spot_img
spot_img

ВООЗ говорить: маски потрібні хворим, здорові не повинні їх носити. Але водночас ми бачимо, що багато країн на законодавчому рівні забороняють виходити без масок

Накопичилася така величезна кількість запитань, пов’язаних саме з масками і респіраторами, що реально треба дещо пояснити. І почати хочу з питання, яке одразу допоможе розставити всі крапки над «і». Воно пов’язане з одним з моїх попередніх відео, де я розповідав про те, як мене обурює ситуація, коли депутати ходять у респіраторах, а лікарі — в масках. Я страшенно обурювався і не дивно, що людина написала лист, і я їй реально дуже вдячний, пише НВ.

Суть така: «А можна не істерити і не розмахувати руками від обурення з відомої вам одному причини, шановний докторе Комаровський, а нормально, по-людськи пояснити, чим респіратор FFP3 (FFP2) відрізняється від звичайної маски, і чому депутату аморально її носити?»

- РЕКЛАМА-

Отже, для чого потрібна маска? Якщо десь навколо вас літає вірус, то жодна маска не зможе його зупинити. От нема там дірочок, настільки маленьких, щоб вірус через них не проліз. Тобто маска ніяк не може захистити вас від вірусу, який літає в повітрі.

Тоді для чого потрібна маска? Коли ви кашляєте або чхаєте, ваші соплі і слина залишаються на масці. А саме в краплях слини, соплів, мокротиння і міститься максимальна концентрація вірусу. І саме краплі розлітаються на величезні відстані. Тому, коли ми носимо маску, то всі соплі і слина залишаються всередині і не розлітаються.

Саме тому ВООЗ говорить, що маску повинна носити хвора людина. Саме хвора — для того, щоб її соплі і слина залишалися в масці. Крім того, якщо ми чхаємо в масці, вірус все одно проникає через стінки маски, але, все-таки, його зовсім мало, і він не летить далеко, бо немає великої краплі, і таким чином осідає відразу. Тому маска різко скорочує ймовірність того, що хвора людина заразить здорову.

А як бути з повітрям, яке ми вдихаємо? Ось якщо об’єкт надів маску, дихає, а ви на нього накашляєте, або він стоїть поруч із хворою людиною, розмовляючи з нею, або ж взявся за щось і доторкнувся до маски? Він все одно цей вірус вдихне, тому що маска не в змозі захистити здорову людину. Все, що маска може — це не дати розлетітися соплям і слині.

І тут виникає питання. ВООЗ говорить: маски потрібні хворим, здорові не повинні носити маски. Водночас ми бачимо, що багато країн на законодавчому рівні забороняють людям виходити без масок. Тобто в масках повинні бути всі. І тут виникає питання — чому?

Логіка тих, хто це стверджує (і китайців, і багатьох європейців), йде всупереч позиції ВООЗ, і полягає в наступному: людина може не знати, що вона хвора. Раптом у неї інкубаційний період (тоді вона виділяє вірус у зовнішнє середовище, але мало). Тому кожного, хто поруч, ми розглядаємо як потенційно хворого. А тому всі повинні ходити в масках, щоб не розкидати свою слину. Це зрозуміло?

Всіх у маски

Так, але тільки на перший погляд. Зараз я розповім, на чому базується критика такої позиції.

Ви почуваєтеся добре, у вас немає кашлю, але під час розмови ви виділяєте вірус у навколишнє середовище — головне, щоб до вас на два метри ніхто не підходив. І це, власне, головне правило. Але тепер дивіться, ми розпорядилися, що ви повинні носити маски завжди і всюди, навіть якщо не кашляєте і не чхаєте. Що при цьому відбувається? (І це підтвердить кожен, хто, будучи здоровим, походить у масці, не знімаючи її хоча б 2 години). Отже, ви надіваєте маску, фіксуєте її на носі, і ось так ходите дві години. І вже через годину виявляєте, що ваша маска на дотик мокра. Ще раз кажу: вам здається, що ви абсолютно здорові, але в роті у вас є вірус — ви видихаєте його. Але маска наскрізь мокра, фактично просякнута вашими соплями і слиною разом з вірусом. І що робить будь-яка людина, у якої на обличчі маска? Вона постійно її поправляє.

Це роблять всі. І ви робите це інстинктивно, тому що коли до обличчя торкається мокра маска, це неприємно: вам то тут свербить, то там. І ви весь час її поправляєте, торкаєтеся до мокрої маски, а потім тією ж рукою торкаєтеся всього навколо. Ось ви, носій, прийшли в супермаркет, і невелика кількість вірусів виділяється в навколишнє середовище. Це треба зрозуміти, і тут є дуже тонкі нюанси, які не всім одразу зрозумілі. Ви можете заразити когось тільки тоді, якщо він підійде до вас близько, наприклад, під час розмови. Тому якщо немає кашлю або чхання, то вірус не розлітається далеко. Але як тільки ви наділи маску, то вже в цьому супермаркеті торкаєтеся всього навколо. І абсолютна здорова касирка, яка ненавмисно є носієм, весь час торкається маски, а потім грошей, які передає. Тому що, повторюся, треба бути професіоналом і навчитися жити в масці, як медпрацівник, щоб кожні 5 хвилин її не поправляти.

Це я до чого вам, власне, розповідаю? Адже, здавалося б, є абсолютно очевидний аргумент: так, вам треба носити маску навіть якщо ви абсолютно здорові, тому що ви можете виділяти вірус у навколишнє середовище. Водночас здорова людина в масці за допомогою рук може поширювати вірус набагато інтенсивніше. Але відповіді на питання, то як же бути, немає. Тому що його за нас приймають політики. І ви повинні розуміти, що логіка і здоровий глузд у ваших головах. Я розповів вам, що таке добре, а що таке погано, але вже вибачте, можна виходити з дому або заходити в супермаркет без маски або не можна — це вирішуєте тільки ви, бо ви ніколи не повинні порушувати закон.

Про респіратори

А тепер спробуймо зрозуміти, що ж таке респіратор. На ньому обов’язково написано рівень захисту. Ось у мене в руках FFP2 і FFP3 — вони нічим не відрізняються зовні. Хоча різниця є, і вона в клапані. І в чому особливість? Респіратор щільний, і повітря, яке я вдихаю, проходить через фільтр, а яке видихаю — просто скидається. Таким чином коли я, здорова людина, чхну, то зрозуміло, що моя слина опиниться всередині, але що найголовніше: повітря, яке я вдихаю, проходить через фільтр. FFP2 фільтрує приблизно 95% всієї гидоти в навколишньому повітрі, FFP3 — майже 98%. І вважається, що FFP2 потрібен медичним працівникам для захисту себе від навколишнього середовища, а FFP3 — людям, які контактують з хворими на інфекційні хвороби. Тобто якщо лікар підходить до пацієнта, завідомо інфікованого, якщо його викликають, а у нього позитивний тест на коронавірус, якщо ми в операційній, і лікар бере мазок, ще що-небудь, або робить операцію пацієнтові з коронавірусом, то на ньому може бути тільки респіратор FFP3. Бувають і серйозніші.

Суть респіратора в тому, що на відміну від маски, він може зупинити вірус. Тобто, якщо ви бачите лікаря в масці, то це вирок системі охорони здоров’я. Лікар, який контактує з пацієнтом з коронавірусом, повинен бути тільки в FFP3.

Тепер зрозуміло, чому я обурююся і розмахую руками? Тому що коли в лікарнях живим лікарям бракує респіраторів, і вони ходять у масках, які їх ні від чого не захищають, у цей час нам показують Раду, де депутати сидять у респіраторах. Це обурює страшенно. І це, ще раз, все одно, що солдат на передовій у гімнастерці, а штабні щури — у бронежилетах.

«У мене питання про маски від вірусу. В інтернеті замовила противірусні маски. Багаторазові. Склад: поліхімія якась. З вугільним фільтром, колір чорний, можна прати. Термін придатності  2 місяці. Виробник Україна. Чи можна ними користуватися, вони захищають, чи це розводняк?»

Дійсно, зараз багато продається всякої фігні, де вам розповідають, що це якась спеціальна тканина, або її чимось просочили, або нанесли мідь-срібло і вона всі віруси зупиняє. Все це мені нагадує розмови про оксолінову мазь, коли нею в носі намазали і тепер всі — віруси тільки в ніс залітають, а там падають намертво. Мовляв, все, далі не підемо. І люди ж у це серйозно вірять. Ось противірусні маски — це приблизно те ж саме. Маски, з будь-якими фільтрами або нанесеннями — це чистий розводняк.

«Зараз багато людей шиють бавовняні маски. Чи ефективні вони?»

Будь-який шматочок тканини на обличчі ефективний, щоб хворий не заражав здорових. Іншого завдання у цього шматочка немає. Якщо ви хворий і шиєте собі бавовняні маски, шанси на те, що ви когось заразите, зменшуються. Але якщо ви здорові, і наділи бавовняну маску, щоб від коронавируса захиститися — це наївна дурість. Незрозуміло, як це могло взагалі в голову прийти — що через дірки в масці вірус не пролетить.

«Чи ефективні маски з неопрена (такі чорні зі швом посередині, думаю, ви їх бачили багато разів). Це матеріал для костюмів для дайвінгу, водонепроникний, гіпоалергенний, еластичний і через нього легко дихати. Їх можна прати. В описі на сайтах пишеться, що на вулиці в них можна ходити до 6 годин, а в приміщенні не більше 3-х. Потім прати. Але чи здатна структура цього матеріалу стримати молекули вірусу?»

Повторюся, звичайно ж, ні. Особливо неопрен, через який легко дихати, не затримає вірус. Дійсно, неопренова маска дуже добре збере в собі ваші соплі і слину, вони прямо там накопичаться, тому ви можете ходити в ній і 3 години, і 6, просто якщо у вас дійсно кашель, то там буде така кількість сопель, що ходити буде вже важко. Тобто маска з неопрена — якщо вам у ній добре дихається, її легко прати — прекрасно допоможе хворій людині зберегти соплі і слину і не дати їм розлетітися. Від вірусу же вона однозначно не врятує.

«Якщо вірус живе від декількох годин до декількох днів на різних поверхнях, то чому не можна зняти маску, покласти її на балкон і через кілька днів знову надіти, адже вірус у ній помре, а тим часом носити інші і робити з ними так само?»

Від чого взагалі у нас у всіх виникають такі питання? Чому ми запитуємо, а чи можна стерилізувати маски в мікрохвильовці, чи можна гладити їх праскою, чи можна їх прати? За логікою, ця штука коштує сущі копійки. Вона може коштувати 10 центів від сили — і це межа. Звісно ж, зараз, коли такої елементарної дрібниці не вистачає, ми починаємо думати, як зробити її багаторазовою.

Ну ось подивіться на неї, чим вона краща за підгузник? Дотримуючись цієї ж логіки, якщо підгузник поміщає в себе кілограм каканців, а ми набрали лише половину, то чи можна його відкласти, тому що нам зараз не хочеться какати, а потім ми його надінемо і докакаємо в нього ще півкіло? Ну логічно ж звучить? Тож якщо є можливість маску викинути — викидайте, якщо ні, то давайте її виперемо, що нам залишається робити? Якщо у вас є використані маски, і вам їх шкода викидати, покидайте їх у якийсь поліетиленовий пакет, а потім, коли їх збирається купа, виперіть у гарячій воді, щоб вони реально простерилізувалися.

«Чи можна посилити захист маски, якщо поверх неї надіти другу маску? Третю? Або всередину маски приклеїти жіночу прокладку, як радять деякі лікарі з інтернету?»

Мені хочеться продовжити — і сьому, і восьму… Розумієте, ті люди — не лікарі. Я бачив ці фільми з технологіями, коли потрібно взяти і приклеїти прокладку, і там сперечаються, що на цю прокладку накапати — олію, прополіс, спирт, або ще щось. Можна ось ще імбиру накришити.

Розумієте, яка ситуація? Чим щільнішою буде маска, тим більша кількість повітря буде проходити через неї. Там немає герметичного захисту. Ну зробите ви її щільнішою, але раз через маску проходить повітря, значить через маску пройде і вірус. Ось у чому парадокс. Якщо ви можете через неї дихати, то і вірус ви вдихнете. Тому робіть правильні висновки.

І ще. Ось у світлі всього того, що ви зараз прочитали, подумайте: якщо людина сидить одна в автомобілі і у неї на обличчі маска, це що? Це діагноз? Або ось вчора показували відео з супермаркету, які там, мовляв, всі дисципліновані, стоять на відстані півтора метра один від одного. Але водночас у кожного другого маска приспущена з носа. І всі її руками поправляють, час від часу когось перепитуючи і відкриваючи рот. Шановні, ну ви що?

Це відповідь на всі ваші запитання: ми носимо маски, щоб не бути білими воронами, щоб «ось ви нам наказали ходити в масках, і ми тепер будемо ходити в масках». І найголовніше питання таке: якщо ви в масці, тому що хворий, то чого ви сюди приперлися? А якщо здоровий, то навіщо ви її наділи?

Але оскільки наш уряд вперто продовжує шукати відповіді на ці питання, то головне, щоб ви зробили правильні висновки, а ми тему масок вважаємо закритою. Удачі вам і нехай маски обійдуть ваше обличчя стороною.

Більше у відеоблозі доктора Комаровського:

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні