Тарифи на газ у 2020 році: чи підвищаться ціни?

2
612
ціна, газ, тарифи

З 1 січня 2020 року змінюються умови на газовому ринку. Українці зможуть самі обирати постачальника газу на вигідних для себе умовах. Однак у багатьох вже виникли побоювання, що попри реформи тарифи на газ для населення лише зростуть.

Що очікує українців цієї зими і скільки платитимуть за газ, – в матеріалі 24 каналу.

Тариф на газ має кілька складових

Ціна на газ – істотна складова в тарифах. У теплі та гарячій воді це практично 80% витрат. З 1 травня 2019 року НАК “Нафтогаз України” запровадив новий механізм визначення ціни на газ, яка змінюється щомісяця. У зв’язку з тим, що в ціну закладається, зокрема, транспортування газу “Укртрансгазом”, вартість газу для населення в регіонах може бути різною. Але середня ціна на 1 жовтня 2019 року – близько 6 000 гривень за тисячу кубометрів.

Голова експертної Ради з питань газової промисловості та ринку природного газу Леонід Уніговський зазначає: вартість газу розділена на дві частини. Перша – тарифи газорозподільних мереж. Друга – безпосередньо ціна самого газу – болюча складова, яка визначається за чотирма пунктами, згідно діючої постанови Кабміну.

Економічний експерт Андрій Вігірінський додає: ціна на імпортний газ, який здебільшого і постачається споживачам, залежить також від курсу гривні, яка зараз зміцнюється. Тому ціна на газ на європейських хабах знижується. Але є ще питання інфляції.

Як формуватиметься ціна на газ у 2020 році?

Леонід Уніговський зазначає: оператори газорозподільних мереж, тобто облгази, змушені підвищувати тарифи на транспортування. Середня зарплата співробітників – 5-6 тисяч гривень. А саме від цих людей залежить безпека нашого газопостачання. Тому рішення об’єктивне.

Підвищення ціни на транспортування газу не буде суттєвим. Тарифи газорозподільних операторів збільшать на 30%. Якщо наразі за тисячу кубів була оплата 500-600 гривень, стане 540-640. В платіжках по факту зросте на 5-6% від загальної ціни, – розповідає Уніговський.

Значно більше, за його словами, зросте ціна на сам газ. І тут все залежатиме від того, наскільки підвищиться вартість всіх складових, з яких формується кінцева вартість. Як говорить експерт, є дві обставини. Перша – спеціальні обов’язки “Нафтогазу” по регулюванню ціни в 2020 році закінчуються, і буде ринкова вартість.

“Діюча постанова уряду дозволяє “Нафтогазу” збільшувати ціну для населення. Новий прем’єр Олексій Гончарук з цього питання поки не визначився”, – зауважив Уніговський.

Щодо закупок газу в Росії, про що зараз ведуться перемовини, то є пропозиція “Газпрому” напряму постачати Україні газ за ціною, нижчою на 20% від тої, за якою ми купуємо газ по реверсу з Європи. На думку Уніговського, це можливо. Але не сідати знову на газову голку Росії. 30% від імпорту газу з Росії – так. Більше – загрозлива залежність.

Тарифи і газовий ринок

З 2020 року українською газотранспортною системою управлятиме незалежний оператор  Рада підтримала створення незалежного оператора ГТС у першому читанні . За умови, що парламент узаконить анбандлінг (відокремлення транспортування від постачання). Це вимога Євросоюзу в рамках Третього енергетичного пакета: газ продають і добувають одні, а транспортують інші.

Теоретично українці отримають можливість самостійно вибирати собі постачальника газу. Тобто перехід на ринкові відносини: хто запропонує кращі умови, той і матиме більше клієнтів. Це повинно зрештою призвести до зниження ціни на газ.

тарифи на газ


Українців чекають у 2020 році реформи і підвищення цін / Фото 24 каналу 

Але, відзначає Леонід Уніговський, насправді облгази розділилися на дві окремі юридичні компанії. Облгаз і облгаззбут. Формально це відповідає умовам Третього енергетичного пакету. Втім, власник у компаній один. До того ж, зауважує експерт, на практиці українцям буде складно змінити постачальника. Є пропозиція створити єдину базу постачальників і інформаційні алгоритми зміни онлайн.

На переконання Андрія Вігірінського, сумнівно, що в 2020 році запрацює схема по вибору постачальника газу.

Не факт, що з січня 2020 року приватні постачальники газу зайдуть на ринок. Потрібен час, щоб закачати газ, зрозуміти систему споживання, тарифів, попит тощо. Їх цікавлять великі об’єми і такі ж прибутки. Споживач теж повинен зрозуміти, на що він переходить: гнучка система знижок, умови обслуговування. Тобто вивчити ринок,
– говорить Вігірінський.

Ситуація з формуванням ціни на газ для населення заплутана і неоднозначна. Попри обіцянки політиків і влади сформувати справедливі ціни українці в 2020 році знову платитимуть більше. Ринок газу, який повинен скорегувати ціну, залишається поки красивою реформою. У реальності ціни на газ формуватимуть монополісти: облгази, сконцентровані в руках олігархів, і “Нафтогаз України”.

Джерело

Підписка
Сповіщення про
guest
2 Коментарі
новизні
давності найбільш залайкані
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
дід
дід
11 місяців тому

а ще зарплату вчителям не менше 4000$ обіцяли ….

Студент
Студент
11 місяців тому
Відповісти  дід

Вибачте, Діду, Ви написали з помилкою… – пишеться АБАСЦЯЛИ…