Тарифи на газ в Україні та важка зима: що чекає на українців під час опалювального сезону

Тарифи на газ в Україні та важка зима: що чекає на українців під час опалювального сезону

Орися Корчун
23/02/2024

Smith Benites

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur aenean sit urna.

Show profile

Share

На українців чекає найскладніший в історії опалювальний сезон, кажуть і прем’єр-міністр Денис Шмигаль, і президент Володимир Зеленський. Імовірно, проблем із наявністю газу не буде, проте загроза російських ракетних ударів по об’єктах комунальної інфраструктури не минула. Пише OBOZREVATEL.

Про те, що чекає на українців під час опалювального сезону й до чого варто готуватися, читайте у матеріалі.

Чи вистачить газу?

Україна цілком можливо переживе опалювальний сезон легше, ніж деякі країни ЄС. Справа в тому, що власний видобуток впаде лише на 6,6% (оцінки “Нафтогазу” та Кабміну), а от споживання вже скоротилося на 40%. Це дозволить досягти того, чого прагнула Україна протягом останніх десятиліть – енергетичної незалежності. Щоправда, за обставин, що склалися, це не заслуга газодобувної галузі, а результат падіння споживання через закриття бізнесу, руйнування промислових підприємств, знищення міст, окупацію та масову міграцію.

“Газ буде. Його буде не так багато, щоб можна було ним розкидатися. І, гадаю, його вистачить на проходження зимового періоду. Тому що в Україні впало споживання – і нам має вистачити газу, що видобувається нами”, – розповіла Лана Зеркаль, радниця міністра енергетики.

З такими оцінками погоджуються й незалежні експерти. До повномасштабної війни, 2021-го, споживання газу становило 26,8 млрд кубометрів. Якщо припустити, що 2022-го воно скоротиться на 30%, країні знадобиться приблизно 18,7 млрд кубометрів. При цьому видобуток становитиме близько 18,5 млрд кубів.

Незважаючи на те, що Україна має всі шанси самостійно забезпечити себе блакитним паливом, Кабмін поставив перед “Нафтогазом” амбітне завдання збільшити запаси на 6 млрд кубометрів так, щоб до зими у сховищах було 19 млрд кубів.

І щоб закупити таку кількість блакитного палива, потрібні мільярди євро (ціна може бути на рівні 1800 доларів за кожну тисячу кубометрів). Таких грошей у “Нафтогазу” немає. А через дефолт отримати позику від Світового банку чи іншої організації буде складно.

Кажуть, що це буде найскладніша зима. Як розуміти?

Деякі українські міста можуть зіткнутися взимку зі ще однією катастрофою – гуманітарною. У Сєвєродонецьку, Маріуполі та цілій низці захоплених міст, якщо їх не вдасться звільнити, взимку ризикують залишитися без опалення. Окупанти в останню чергу думають про місцевих жителів, знищують об’єкти комунальної інфраструктури.

У Донецькій області за оцінками уряду забезпечити опалення зможуть лише близько 300 тис. осіб. Решту місцевих жителів евакуюють на підконтрольну територію щонайменше до кінця зими. Ще одна велика проблема – ніхто не може гарантувати, що російська ракета не прилетить на об’єкт комунальної інфраструктури, теплоелектростанцію і т. д.

Колишній директор інтегрованих комунікацій “Нафтогазу” Максим Білявський у коментарі OBOZREVATEL також озвучив досить позитивні оцінки. За його словами, ймовірність успішного проходження опалювального сезону становить 95%. Інші 5% – події, які зараз передбачити неможливо.

Багато залежить і від того, якою буде ситуація на військовому фронті. У разі, якщо Україна зможе звільнити свої території та закінчити війну до зими, шанси на успішне проходження опалювального сезону збільшаться.

Що буде з тарифами на комуналку?

До кінця опалювального сезону 2022–2023 років підвищення тарифів не буде, у всякому разі, такі обіцянки озвучують і в Кабміні, і в Офісі президента. “Нафтогаз” продає порівняно дешевий газ не тільки населенню, ціни для якого не змінюватимуть, а й для виробників тепла та гарячої води.

За законом компенсувати різницю між ринковими тарифами та чинним НАКом мають із державного бюджету. Така ініціатива коштуватиме 264,3 млрд грн. На період воєнного часу та протягом шести місяців після нього заборонено:

  • підвищувати вартість доставки газу;
  • підвищувати тариф на опалення;
  • підвищувати тариф на гарячу воду;
  • підвищувати тарифи на газ.

Фактично опалювальний сезон для українців, якщо уряд впорається зі взятими на себе зобов’язаннями, пройде практично без змін. Єдина новація – доведеться звикати до того, що температура батарей буде щонайменше на кілька градусів нижчою.

Що буде з температурою у квартирах?

З метою економії газу взимку Кабмін планує переглянути нормативи та “прикрутити” температуру батарей на 2 градуси. Якщо зараз у квартирах не повинно бути нижче за 18 градусів (і 20 – для кутових кімнат), то за новими правилами норму знизять до 16 та 18 градусів відповідно. Йдеться про те, що температура теплоносія буде нижчою, ніж зазвичай. “Може бути 60 градусів, а не 80”, – пояснює експерт у сфері ЖКГ Олег Попенко.

На такий крок піде не лише Україна, а й практично всі країни ЄС. Вони затвердили план скорочення споживання газу на 15%. Раніше експертні підрахунки показували, що якщо всі країни ЄС скоротять температуру взимку всього на 1 градус, можна досягти економії в розмірі близько 50 млрд кубометрів.

Україні цього обсягу газу з поточним споживанням вистачить щонайменше на два роки. Якщо ж українці навчаться ефективно використовувати тепло, то це може дозволити спокійно пройти опалювальний сезон навіть без додаткових закупівель на ринку газу.

Нагадаємо Стало відомо, чи підвищуватимуть тарифи на послуги ЖКГ у новому опалювальному сезоні