Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Три центри в одному місті. Івано-Франківськ залишається обласним центром, стане центром району і об’єднає у свою ОТГ довколишні села

-Реклама-spot_img
spot_img

Реформа децентралізації та нового адміністративно-територіального устрою України виходить на фінішну пряму. 22 квітня уряд затвердив перспективні плани формування територій спроможних громад Івано-Франківщини. Наступним кроком буде затвердження адміністративно-територіального устрою на субрегіональному, тобто районному рівні. Однак пристрасті й дискусії щодо цих процесів не вщухають. Зокрема, й щодо створення районів Івано-Франківської області та меж Івано-Франківської міської ОТГ. Село Вовчинець Івано-Франківської міської ради й надалі відстоює право на створення власної ОТГ, а громади Богородчанщини хочуть увійти у склад Івано-Франківського району, а не ймовірного Надвірнянського, пише Західний кур’єр.

Три центри в одному місті. Івано-Франківськ залишається обласним центром, стане центром району і об’єднає у свою ОТГ довколишні села

Представники громад, які не погоджуються з перспективним планом, кажуть, що їхньої думки ніхто не почув, а їхні звернення до вищих органів влади часто просто ігнорували. Зрештою, держава фактично усунула від формування перспективних планів демократично обрані районні та обласні ради, які швидше могли прислухатися до голосу громад, і передала ці повноваження уряду з призначеними Верховною Радою чиновниками. Основним критерієм при формуванні ОТГ була їхня фінансова спроможність. Але не тільки. Центри ОТГ мають також відповідати й іншим критеріям щодо інфраструктури та надання різних послуг населенню.

За словами міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова, над створенням перспективних планів спроможних громад працювали міністерство, профільний комітет Верховної Ради України, облдержадміністрації, народні депутати від округів та експерти. А перспективні плани мають забезпечити формування таких спроможних громад, які будуть здатні надавати населенню якісні адміністративні та інші послуги, щоб територіальні громади мали більші можливості для свого розвитку.

- Advertisement -
Три центри в одному місті. Івано-Франківськ залишається обласним центром, стане центром району і об’єднає у свою ОТГ довколишні села
Якщо формування перспективного плану та створення ОТГ набуло широкого розголосу і супроводжувалося багатьма конфліктами й протестами, то реформування територіального устрою на так званому субрегіональному, районному рівні досі проходило спокійніше.

22 квітня уряд затвердив перспективні плани формування територій спроможних громад Прикарпаття. Відповідно до нього, на Івано-Франківщині загалом буде 61 спроможна ОТГ. Це Богородчанська, Дзвиняцька, Солотвинська, Старобогородчанська, Верховинська, Білоберізька, Зеленська, Галицька, Дубовецька, Більшівцівська, Городенківська, Чернелицька, Долинська, Вигодська, Витвицька, Верхнянська, Войнилівська, Новицька, Гвіздецька, Коршівська, Матеївецька, Нижньовербізька, Отинійська, Печеніжинська, П’ядицька, Косівська, Космацька, Кутська, Яблунівська, Рожнівська, Надвірнянська, Делятинська, Ланчинська, Пасічнянська, Переріслянська, Рогатинська, Букачівська, Рожнятівська, Дубівська, Брошнів-Осадська, Перегінська, Спаська, Снятинська, Заболотівська, Тисменецька, Єзупільська, Лисецька, Ямницька, Загвіздянська, Угринівська, Тлумацька, Обертинська, Олешанська, Болехівська, Бурштинська, Івано-Франківська, Калуська, Коломийська, Яремчанська, Ворохтянська, та Поляницька ОТГ.

Що стосується Івано-Франківської, то до неї, окрім уже приєднаних населених пунктів та п’яти сіл міської ради, за словами міського голови Руслана Марцінківа, також увійдуть Тисменичани, Кам’яна, Радча, Чукалівка, Узин, Драгомирчани, Братківці. І якщо більшість цих населених пунктів добровільно хотіли приєднатися до Івано-Франківської міської ОТГ, то деякі села, які уже давно територіально входять до складу Івано-Франківської міської ради, виступили проти такого об’єднання. Серед них село Вовчинець, влада якого однією з перших заявила про намір створення своєї ОТГ. За словами сільського голови Михайла Назара, Вовчинець відповідає критеріям спроможності і пройшов усі передбачені процедури щодо створення ОТГ, ухвалив відповідні рішення, але так і не отримав позитивного висновку. Втім, здаватися не збирається і продовжуватиме відстоювати своє конституційне право на самоврядування.

Якщо формування перспективного плану та створення ОТГ набуло широкого розголосу і супроводжувалося багатьма конфліктами й протестами, то реформування територіального устрою на так званому субрегіональному, районному рівні досі проходило спокійніше. Можливо, тому, що більшість повноважень і функцій теперішнього районного рівня передаватимуть тим же ОТГ, і ще досі достеменно не відомо, якими будуть повноваження районів та їхніх органів. Лише міський голова Івано-Франківська публічно заявляв про необхідність створення району з центром саме в Івано-Франківську, а не у Галичі, як попередньо передбачалось, а громади Богородчанщини висловили бажання увійти у склад Івано-Франківського району, а не Надвірнянського. За словами голови Богородчанської селищної ради Ростислава Заремби, громадам району це зручніше географічно, логістично, і це буде історично справедливіше. За створення своїх окремих районів також виступають Надвірна і Косів.

Наразі існують три варіанти районного устрою теперішньої Івано-Франківської області. На думку Києва, Прикарпаттю достатньо трьох районів: Івано-Франківського (з входженням до нього теперішніх Рогатинського, Галицького, Тисменицького, Тлумацького, Богородчанського та Надвірнянського районів); Коломийського (Городенка, Снятин, Косів, Верховина) та Калуського (Рожнятів і Долина).

Три центри в одному місті. Івано-Франківськ залишається обласним центром, стане центром району і об’єднає у свою ОТГ довколишні села

Але на місцях є своє бачення районного устрою Івано-Франківщини. Відповідно до нього, з Івано-Франківського району пропонується виокремити Богородчани й Надвірну зі створенням Надвірнянського району, а з Коломийського – Косів та Верховину зі створенням окремого гірського району з центром у Косові.

Який з цих варіантів остаточно ухвалять, наразі достеменно теж не відомо.

За певними прогнозами, це може бути або запропонований урядом перший варіант з трьома районами, або третій, за яким на Прикарпатті буде п’ять районів – Івано-Франківський, Калуський, Надвірнянський, Коломийський та Косівський.

За словами заступника міністра розвитку громад і територій В’ячеслава Негоди, законопроєкт про адміністративно-територіальний устрій на субрегіональному (районному) рівні має бути максимально чітким, давати перелік і склад нових районів, але, за можливості, не зачіпати питань територіальної організації влади на місцях, розмежування повноважень і ресурсів тощо.

Ці питання, на його думку, швидше за все, потрібно вирішувати паралельно в інших законодавчих актах. А зараз головне завдання – затвердити новий адміністративно-територіальний устрій на базі районів та громад, щоб вже на новій територіальній основі провести місцеві вибори, до яких залишилося пів року.

Левко КУТИНСЬКИЙ

КОМЕНТАР

Михайло НАЗАР, сільський голова Вовчинця:

Три центри в одному місті. Івано-Франківськ залишається обласним центром, стане центром району і об’єднає у свою ОТГ довколишні села

– Впродовж останніх 5 років ми стояли на чіткій позиції отримати користьвід реформи децентралізації і не згубити те здобуте, напрацьоване за останні 10 років, що ми зробили як орган місцевого самоврядування у своєму селі. А досягнення є незаперечні. Тому ми протестували і протестуємо проти нав’язаної нам думки, що має бути лише Івано-Франківська ОТГ, у склад якої ми маємо увійти.

Я твердо переконаний, що за таким принципом попадають під удар і нищення всі ті здобутки, яких ми досягли як успішна громада. Тому ми не визнаємо той перспективний план і ті рішення, які ухвалені урядом.

Зрештою, ухвалене урядом рішення про перспективний план ще не значить, що він буде затверджений у такому вигляді. Ми не давали добровільної згоди на таке об’єднання при формуванні перспективного плану і заявляли свою позицію.

Тому не розуміємо, на яких підставах включені до перспективного плану Івано-Франківської ОТГ, і нас ніколи не зможуть переконати, що це вигідно для нашої окремої спроможної громади. Адже на нашому прикладі можна демонструвати успіхи місцевого самоврядування в Україні. Сесія сільської ради вкотре ухвалила з цього приводу звернення до Президента, уряду і Верховної Ради.

Ми розраховуємо на те, що наша громада є під захистом Конституції, яка на нашому боці, і розраховуємо на здоровий глузд наших управлінців, реформаторів від обласного до київського рівня. Адже з втратою самоврядування у нашому селі та інших успішних і спроможних селах ми, в принципі, втрачаємо частку демократії. Тому ми робимо все для того, щоб залишитися успішною самоврядною громадою, на що маємо конституційне право.

Ростислав ЗАРЕМБА, селищний голова Богородчан:

Три центри в одному місті. Івано-Франківськ залишається обласним центром, стане центром району і об’єднає у свою ОТГ довколишні села

– Найперше мушу сказати, що процес створення органів субрегіонального рівня відбувався без участі громад існуючих районів. Ніхто нашої думки не питав, і коли ми побачили на сайті мінрегіону проєкт поділу області на райони, це викликало нерозуміння і несприйняття жителів усієї Богородчанщини.

Тому, поспілкувавшись з усіма головами сіл, керівництвом районної ради, написали звернення, яке, наголошую, підтримали усі без винятку громади та районна рада, що уособлює собою волю виборців усього району, про те, що ми вважаємо за доцільне бути у складі району з центром у місті Івано-Франківську.

Обгрунтувань можна наводити багато, але найголовніше, що при реформі децентралізації центр новоствореного району найперше розглядається в обласному центрі. Крім цього, для жителів Богородчанщини він зручний географічно, логістично та історично.

Люди звикли отримувати усі основні адміністративні та інші послуги в Івано-Франківську. Багато мешканців району там працюють. Доїзд по прямій дорозі з Богородчан до Івано-Франківська становить 15 хвилин. З такою мотивацією ми написали звернення з проханням про входження теперішнього Богородчанського району до складу району з центром у Івано-Франківську. Наскільки я знаю, міський голова Івано-Франківська нас у цьому підтримав.

Я розумію прагнення представників надвірнянської влади створити окремий районний адміністративний центр на базі Надвірної. Протягом багатьох років вони спочатку «перетягували» туди центр госпітального округу, усі наші основні структури, такі як поліція, СБУ, податкова, пошта тощо, а у нас залишалися лише їхні філії та відділення. Богородчанський район навіть поділений між двома виборчими округами – Долинським та Надвірнянським, і ми не мали повноцінного представництва у виборних органах влади. Це була чітка, цілеспрямована, далекоглядна політика, яка в результаті призвела до того, що ми зараз маємо.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
Видалення волосся лазером у Івано-Франківську. Лазерна епіляція у FineLine
Квартири Івано-Франківськ
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні