-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Тустань – фортеця в Карпатах, де можна доторкнутись до історії

-Реклама-spot_img
spot_img

Серед карпатських гір, поміж Уричем та Східницею, височіє прадавня середньовічна фортеця “Тустань”, яка, за переказами, побудована ще в 12 столітті 

Скелі посеред Карпат, які утворилися 25 млн років тому, створили мальовничий комплекс неповторних форм і витворів. На цьому місці спорудили фортецю Тустань, подібної до якої немає більше ні в одній країні Європи.                                                                  

Трохи історії

Комплекс мав оборонну мету і слугував у цьому регіоні Карпат прикордонним центром між Карпатами, Галичиною і Західною Європою. За переказами, існував з 9 до 16 століття. Через цю місцевість проходив торговий шлях, яким купці возили сіль. Тут збирали соляне мито і мито за прогін худоби.

Дорога пролягала з Дрогобича через теперішнє село Тустановичі, потім через Тустань і село Підгородці, яке було передмістям фортеці. Тоді між долинами річок Стрий та Опір виходив до карпатських перевалів. Звідти шлях ішов до країн Західної Європи.

- РЕКЛАМА-

Головний дослідник Тустані Михайло Рожко зазначає, що фортеця будувалася в декілька етапів, постійно збільшувалась у висоті. У період найбільшого розквіту вона охоплювала всі можливі галереї та тераси від підніжжя до вершини. Висота суцільної забудови у внутрішньому дворику сягала п’яти поверхів, кожен висотою у 3,5-4 м. Для забезпечення водою під час облоги фортеця мала криницю (35 м завглибшки) та дві цистерни. До сьогодні збереглися рештки кам’яної стіни. 

Тустань – фортеця в Карпатах, де можна доторкнутись до історії
Фото: tustan.ua

Походження назви

Назва Тустань має давнє слов’янське походження і походить від імені власника або засновника поселення чи місцевості. Ім’я Тустан має значення “сильний, міцний, відважний, завзятий”. А от народна етимологія, яку зафіксував ще польський історик Станіслав Сарницький у 1585 р., пояснювала назву від словосполучення “тут стати”.

Існує ще одне припущення про запозичення германських відповідників з праслов’янської мови, в якій праслов’янське tynъ пов’язане з tyti – “густо рости” і первісно означало “густі зарості”. 

Тустань – фортеця в Карпатах, де можна доторкнутись до історії
Фото: tustan.ua

Що зараз 

Якщо скелі із залишками фортеці вас вразили, але все ще хочеться дізнатись деталі, то усі скарби, які там знаходили археологи під час розкопок, представлені в мультимедійному музеї Тустані.

Тут є оригінали і копії найцікавіших археологічних знахідок, що були виявлені під час експедицій. Особливим артефактом є щиток персня 14 століття з гравійованим малюнком птаха. Ще є представлені готичні кахлі, фрагменти яких знайдено під час розкопок. 

Музей відкрили ще у 1997 році, а до його 20-річчя створено нову сучасну виставку з мультимедійними засобами та макетами. Працює музей щодня – з листопада до березня з 09:30 до 17:00, з квітня до жовтня з 10:00 до 18:00.

Зазначимо, для туристів декілька років тому було створено мобільний застосунок, через який можна ознайомитись зі старовинною оборонною спорудою. 

Тустань – фортеця в Карпатах, де можна доторкнутись до історії
Фото: tustan.ua

Вартість екскурсії територією заповідника:

Дорослий квиток – 85 грн

Пільговий квиток (для дітей, студентів та пенсіонерів за наявності підтверджуючих документів) – 45 грн

На безплатне відвідування мають право: діти дошкільного віку; вихованці дитячих будинків та інтернатів; люди з інвалідністю І та ІІ групи, люди з інвалідністю з дитинства; учасники та ветерани Другої світової війни, учасники бойових дій; учасники АТО, операції об’єднаних сил (ООС).

Для груп до 10 осіб повна вартість – 200 грн, пільгова – 100 грн;

від 11 до 20 осіб повна вартість – 300 грн, пільгова – 150 грн

21-40 осіб – повна вартість – 500 грн, пільгова – 250 грн

понад 40 осіб – повна вартість – 600 грн, пільгова – 300 грн).

Розташований історико-культурний заповідник “Тустань” майже за 100 кілометрів від Львова. Їхати потрібно в напрямку Сколе або на Східницю.

Окрім того, в заповіднику проводять один із найпотужніших фестивалів середньовічної культури “Ту Стань!”. Це справжнє дійство, що на три дні абсолютно стирає часові межі, занурюючи присутніх в атмосферу середньовіччя. Тут передбачені танці і співи, лицарські бої та справжнісінький нічний штурм фортеці, ремесла і смачна кухня, духовна територія, воркшопи для дітей і цікаві екскурсії. 

Тустань – фортеця в Карпатах, де можна доторкнутись до історії
Фото: tustan.ua

Цікаві факти

Найстаріша документальна згадка про Тустань міститься в буллі папи римського Боніфація IX від 15 травня 1390 р. У ній ідеться про передачу Владиславом Опольським міста Рогатина, замків в Олеську та Тустані, з округами, хуторами, майном і всіма угіддями, а також десятини солі у Дрогобичі та Жидачеві для новозаснованої Галицької католицької дієцезії.

Тустань існувала включно до 16 ст., підтверджують матеріали археологічних досліджень та документи: остання відома письмова згадка про фортецю датована 1565 р. Вона подана у Люстрації Дрогобицької соляної жупи. Там вказується: “…у Тустані беруть мито від купців, котрі йдуть горами, минаючи Дрогобич. Оренда мита… чинить 14 злотих”.

-РЕКЛАМА-

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

Квартири Івано-Франківськ

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні