-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

У Долині Водоканал продає вироблену електроенергію: що відомо

-Реклама-spot_img
spot_img

З 1 липня 2024 року комунальне підприємство “Водоканал” Долинської міської ради, що на Івано-Франківщині, почало продавати надлишок електроенергії, яку виробляє власна сонячна електростанція, в загальну мережу. Тендер на закупівлю виграло товариство з обмеженою відповідальністю “Прикарпатенерготрейд”.

Як це вдалося зробити, яка користь від такого продажу для підприємства, жителів громади й енергосистеми загалом та як у Долині розвивають альтернативну енергетику, читайте у матеріалі Суспільного.

“Зменшуємо навантаження на енергосистему”

Сонячну станцію потужністю 120 кВт для електроживлення очисних споруд “Водоканалу” в Долині встановили у грудні 2023 року, розповідає начальник енергетичної служби підприємства Руслан Базюк. Зараз вона виробляє 100-110 кВт на годину, тоді як очисні споруди споживають 65-70 кВт.

Долинський водоканал

Очисні споруди “Водоканалу” в Долині. Суспільне Івано-Франківськ

- РЕКЛАМА-

З 1 липня 2024 року комунальне підприємство почало продавати надлишок електроенергії в загальну мережу, а саме: компанії “Прикарптаенерготрейд”.

“Основна витрата на очищування стоків — це електрика. Влітку станція покриває нам до 60% власного споживання. Також буде ще генерація. На цьому ми теж будемо економити, бо продаватимемо електроенергію в мережу. Економія на оплаті електроенергії буде. Крім того, ми зменшуємо навантаження на енергосистему”, — розповідає Руслан Базюк.

Долинський — перший в Україні водоканал, що набув статусу активного споживача

Долинський — перший в Україні водоканал, що набув статусу активного споживача і має договір на продаж надлишку електроенергії в загальну мережу, розповідає начальниця департаменту закупівлі енергоресурсів компанії “Прикарпатенерготрейд” Світлана Дем’янів. Скільки грошей за одну кіловат-годину отримуватиме “Водоканал” у Долині, залежатиме від періоду генерації.

“Ціна не є сталою — вона є ринковою ціною. І залежить від годин доби, коли відбувається генерація. Це може бути як і гривня-дві, так і в більш холодні періоди, коли генерації менше, до шести-семи гривень”, — каже Світлана Дем’янів.

“Станція окупиться орієнтовно за два роки”

На облаштування сонячної станції для роботи очисних споруд “Водоканалу” в Долині міська рада виділила з бюджету міста 4 мільйони 700 тисяч гривень, розповідає мер Іван Дирів.

З його слів, від грудня 2023 року станція виробила для підприємства приблизно 70 МВт-годин електроенергії, а “Водоканал” зекономив приблизно пів мільйона гривень. Іван Дирів каже: повністю станція окупиться орієнтовно за два роки.

“Є два позитиви. Перший — “Водоканал” заробляє гроші, продаючи надлишок. Це — приблизно 50 тисяч гривень. Можливо, буде більше. Залежить від сонячних днів. І за ці гроші підприємство зможе поміняти трубопроводи, помпи тощо. Другий плюс — в країні збільшується кількість електроенергії. Вона подається в єдину енергомережу”, — говорить Іван Дирів.

Сонячна електростанція

Сонячна станція в Долині. Суспільне Івано-Франківськ

Разом із тим, каже міський голова, замість продажу надлишку електроенергії в єдину мережу, місту вигідніше було б живити свої комунальні будівлі. Утім, додає він, законодавство забороняє це.

“Добре було б цю електроенергію віддавати іншим своїм структурам: в лікарню, садочок чи школу. Але в умовах чинних нормативно-правових актів — це неможливо. Ми стараємося це змінити. Провели дві наради в Офісі президента восени 2023 року і в лютому 2024. Є відповідні доручення, укази, щоб привести наше законодавство в подібний до європейського вигляд і дати можливість громадам чи структурам запроваджувати ці системи”, — говорить Іван Дирів.

Сонячна станція на дитсадку

Крім “Водоканалу”, сонячну станцію потужністю 16,3 кВт облаштували й для дитсадка “Теремок”, який відвідують приблизно 100 дітей. Її запустили у жовтні 2023 року, розповів міський голова Долини. З його слів, встановлення станції обійшлося в 1 мільйон 200 тисяч гривень: 630 тисяч гривень виділила обласна рада, решту — місто.

Дитсадок "Теремок" в Долині

Для дитсадка “Теремок” в Долині облаштували сонячну станцію потужністю 16,3 кВт. Суспільне Івано-Франківськ

Директорка дитсадка Тетяна Криницька розповідає, що завдяки станції в закладі є світло і під час аварійних вимкнень. Влітку сонячні панелі генерують для садочка до 70% електроенергії.

“Завдяки сонячним батареям нам вдалося поставити в себе на харчоблоці електричну панель, тож під час відключення світла ми можемо елементарно підігріти сніданки, обіди, вечері. Вони під’єднані до помп, які прокачують воду. Тобто, коли розпочнеться опалювальний сезон, котельня буде надалі працювати й не дасть системі опалення замерзнути”, — говорить Тетяна Криницька.

Стійкість енергосистеми та гарантоване водопостачання

У Долинській громаді з грудня 2020 року працює система енергомоніторингу. Роботу двох сонячних електростанцій у Долині контролюють два фахівці відділу сталого енергетичного розвитку й адаптації до змін клімату міської ради. Крім того, вони стежать за споживанням електроенергії ще в 96 комунальних будівлях громади, щоб мати інформацію про загальний стан споживання й вироблення електрики в місті.

“Кожного дня ми бачимо, скільки та яка будівля споживає. Робимо аналіз, можемо відреагувати негайно на перевищення лімітів”, — каже фахівець з енергорозвитку міської ради Андрій Мартин.

Сонячна станція для електроживлення очисних споруд "Водоканалу" в Долині

З 1 липня 2024 року комунальне підприємство “Водоканал” почало продавати надлишок електроенергії в загальну мережу. Суспільне Івано-Франківськ

Голова Долини Іван Дирів розповідає: у 2024 році сонячними панелями з потужністю 120 кВт оснастять ще дві споруди “Водоканалу”. З його слів, таке рішення депутати ухвалили на сесії міської ради.

Міський голова каже: головна мета встановлення таких станцій — це стійкість енергосистеми та гарантоване водопостачання й водовідведення для жителів громади під час аварійних вимкнень світла. Також облаштування додаткових станцій, імовірно, дасть змогу знизити тарифи на енергопостачання для населення.

Після облаштування інших станцій з альтернативними джерелами енергії,додає Іван Дирів,їх об’єднають у єдину систему.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Світлана Якимчук
Світлана Якимчук
Інформаційний оглядач інтернет-сайту Правда іф.юа. Випускник філологічного факультету Прикарпатського національного університету

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні