12 дитячих садків із 50 в Івано-Франківській громаді з 1 вересня не відкриють.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
У цих закладах або немає підвалу, або немає можливості сховатися в сусідніх будівлях. Дітей, які мали б ходити до цих садків, переоформлять в інші дошкільні заклади.
Про це Суспільному розповіла директорка департаменту освіти та науки міської ради Вікторія Дротянко.
Ясла-садок № 3 “Бджілка” — один з 38 закладів Франківської громади, які працюватимуть з першого вересня, оскільки в ньому є укриття. Зайти у сховище можна тільки з вулиці.
“Звичайно, сприяє погода. Бо що швидше діти можуть встати з ліжечок чи з-за столу, одягнути свої наплічники й переміститися в укриття, то краще. Складніше буде восени, коли потрібно вдягати верхній одяг”, — каже директорка дошкільного закладу Руслана Палій.
Дитячий садок “Бджілка” працює впродовж літа. Ховатися в укриття, коли звучить сигнал тривоги, його вихованці звикли. Кожен має напоготові тривожну валізу.
“У НАС Є ЛІХТАРИК ПРО ВСЯК ВИПАДОК. ТАКОЖ Є ЩО ПЕРЕКУСИТИ, І ВОДА НА ВИПАДОК, ЯКЩО МИ ДОВГО ПЕРЕБУВАТИМЕМО У СХОВИЩІ”, — РОЗПОВІДАЄ ВИХОВАТЕЛЬКА НАДІЯ МИХАЙЛІВ.
Вона пригадує: найдовше залишалася з дітьми в укритті на дві години.
“МИ ПОКАЗУВАЛИ ЇМ СПЕЦІАЛЬНІ МУЛЬТФІЛЬМИ ПРО ТЕ, ЧОМУ ЗВУЧИТЬ СИРЕНА. ПАНІЧНИХ АТАК АБО ЯКИХОСЬ ТРИВОГ У ДІТЕЙ НЕ ПОМІЧАЛИ. ВОНИ ПІДГОТОВАНІ, ЗНАЮТЬ, ЧОМУ МИ ТУДИ БІЖИМО. СПУСКАЄМОСЯ З НИМИ У ФОРМІ ГРИ”, — ГОВОРИТЬ НАДІЯ МИХАЙЛІВ.
Під укриття у “Бджілці” переобладнали господарський підвал. Зі слів директорки Руслани Палій, діти можуть перебувати тут щонайбільше три доби. У сховищі є вода, сухпайки, умивальник, туалет і дитячі іграшки. Опалення в ньому зараз немає.
У дитячому садку № 2 “Малятко” в Івано-Франківській громаді немає ні підвалу, ні місця, де діти змогли б сховатися за двома стінами. Тому від 24 лютого вони не відвідують заклад, розповідає керівниця Ірина Мушак. З її слів, від 5 вересня садок або перенесуть в інше приміщення, або вихованців переведуть в інакші дитсадки.
“ЦЕ – НАДЗВИЧАЙНО ПРИКРА СИТУАЦІЯ. У 2021 МИ УТЕПЛИЛИ ПРИМІЩЕННЯ, ПРОВЕЛИ НОВІ КОМУНІКАЦІЇ. У НАС – ДУЖЕ ЗАТИШНІ Й КОМФОРТНІ ГРУПИ. ЗВІСНО, МИ ШУКАЛИ РІЗНІ ВАРІАНТИ: ПЕРЕПИТУВАЛИ ЛЮДЕЙ З НАВКОЛИШНІХ БУДИНКІВ, ВЛАСНИКІВ МАГАЗИНІВ, І, ЯК ВИЯВИЛОСЯ, НІДЕ НЕМАЄ УКРИТТЯ”, — КАЖЕ ДИРЕКТОРКА ІРИНА МУШАК.
За словами директорки департаменту освіти та науки міської ради Вікторії Дротянко, з початком навчального року до дитячих садків братимуть дітей тільки тих батьків, які працюють. Ясельні групи планують скоротити.
“Дітей важче одягнути під час тривоги, коли вони сплять. Їх потрібно розбудити, одягнути й взяти на руки, бо не всі вихованці ясельного віку гарно ходять і можуть спуститися до підвалу. Тому в цих групах, можливо, діток поменшає. У старших групах можуть збільшити кількість дітей, адже зросте кількість вихователів із садків, які не відкриваються. Братимемо як вихователів, так і технічний персонал”, — каже Дротянко.