У четвер, 9 травня, у Палаці Потоцьких з нагоди Великодня і Дня міста відбулися великодні гаївки. Це вже другий рік, коли на цьому місці проводять гаївки. Участь у них беруть зазвичай місцеві колективи.
Цього року – їх п’ять, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.
Керівниця танцювального колективу «Калинонька» села Радча Таня Вацеба каже, що вже вдруге за тиждень вони виступають. Вона приїхала на гаївки зі своїм середнім колективом – він складається із 30 учасників.
Готувались ми всього два тижні, бо в нас багато інших виступів попереду, тому немає часу. Сьогодні взяли участь у гаївках, бо такі народні заходи дуже потрібні. Потрібно зберігати нашу культуру та традиції, – каже Таня Вацеба.
Поліна – наймолодша учасниця колективу «Vechornuci». У Франківськ переїхала більше як рік тому – із Херсона. Зараз дівчинка уже багато чого знає про гаївки, каже, така традиція їй подобається.
До переїзду у Франківськ я не знала, що таке гаївки, але я хочу, щоб ця традиція у нас зберігалась, тому я і прийшла сьогодні сюди, – каже дівчина.
Марія Пилипчук, керівниця фольклорного ансамблю дитячої школи №1 ім. Лисенка зі своїми учнями знають понад 20 гаївок, але показували набагато менше, тільки ті, які найбільше подобаються дітям.
Жінка каже, що кожного року все більше дітей хочуть взяти участь у таких заходах, і це не може не радувати.
Знайти репертуар у теперішній час не так і важко, але це займає багато часу. Я особисто пам’ятаю деякі гаївки ще зі свого дитинства, ми також намагаємось їх відтворити, – каже Марія Пилипчук. – Можна щось запозичити й з інших регіонів, бо зараз майже всі регіони займаються такими традиціями.
Довідково:
Гаївки – пісні, що виконуються тільки у час великодніх свят. Гаївки є різні: для молодших дітей, для старших, для хлопців і дівчат. На відміну від гаївок, веснянки обіймають цілий цикл весняних пісень, які співаються від Благовіщення цілу весну. Так, не кожна веснянка є гаївкою, хоч кожна гаївка є веснянкою.