Торік в Івано-Франківську на понад 10 пам’ятках архітектури проводили ремонтно-реставраційні роботи з ініціативи власників.
Подробиці розповів директор Департамент містобудування та архітектури Орест Кошик, пише Правда.
“Ще наприкінці 2021 року сесія міської ради затвердила Програму охорони культурної спадщини на 2022-2024 роки. Відповідно під цю Програму передбачається певне бюджетне фінансування щодо охорони культурної спадщини. На жаль, із 24 лютого 2022 року казначейство не пропускає кошти на такі видатки. Відповідно у нас немає змоги за бюджетні кошти ремонтувати пам’ятки архітектури та проводити реставраційні роботи. Коли відновиться дія цієї Програми – наразі не знає ніхто. Однак до цього питання дедалі активніше долучаються відповідальні власники квартир і нежитлових приміщень у пам’ятках архітектури! Маємо дуже позитивні приклади і за минулий рік”, йдеться у дописі.
Директор Департаменту містобудування та архітектури зазначив, що є дуже позитивні приклади і за минулий рік.
Зокрема, частково/повністю власниками у 2022 році були проведені ремонтно-реставраційні роботи на таких об’єктах:
- Вулиця Озаркевича, 13. Повністю відреставровано фасад будинку-пам’ятки архітектури.
- Тривають ремонтно-реставраційні роботи на вулиці Чорновола, 72. Тут упорядковують фасад будинку-пам’ятки, очищують та відновлюють архітектурні елементи, які збереглися з часів Австро-Угорщини.
- На вулиці Незалежності, 37, завершили реставрацію будинку-пам’ятки, якому понад 100 років. Упродовж декількох років власники будівлі відновлювали підвальні приміщення, комунікації, браму та фасад: https://bit.ly/3jM9sK9
- На пішохідній частині вулиці Незалежності в Івано-Франківську завершено ремонтно-реставраційні роботи по двох балконах (Незалежності, 4 і Незалежності, 15). Обидва розташовані на фасадах пам’яток архітектури: https://bit.ly/3VDEWiG
- Мешканці будинку-пам’ятки на вулиці Січових Стрільців,7, відновили дерев’яну бруківку в дворі: https://bit.ly/3i3miTM
- На вулиці Мазепи, 23, власниками демонтовано аварійний балкон на будинку-пам’ятці. Збереглися архітектурні елементи, по яких будуть його відновлювати. Ремонтно-реставраційні роботи заплановані на весну 2023 року.
У Департаменті дякують власникам і співвласникам, які відповідально ставляться до свого майна та вкладають зусилля і кошти в збереження архітектурної спадщини.
“На жаль, пам’ятки архітектури мають здатність старіти і руйнуватись, вони самі не покращують свого стану. Переважно пам’ятки архітектури перебувають у приватній власності. І з різних причин власники квартир чи нежитлових приміщень не дивляться за своїм майном. Це є проблема не тільки для міста, а й для власників. Адже згідно із законодавством про охорону культурної спадщини, вони також несуть відповідальність за збереження пам’яток архітектури”, наголошують у дописі.
У ньому також зазначають, що Департамент архітектури та містобудування готовий надавати консультації щодо реставрації пам’яток, допомагати з підготовкою необхідних документів чи пошуком реставраторів, в залученні відповідних будівельних організацій та фахівців.