В Івано-Франківську, на вулиці Тарнавського, вирішили зробити двосторонній рух. Досі тут автівки їхали лише в один бік – до Дністровської.
Таке рішення представили у міському виконкомі.
Мешканці протестують, кажуть – вулиця зовсім не призначена для двостороннього руху, пише Правда.іф з посиланням на Репортер.
Нові світлофори, розмітка та схема руху
Режим двостороннього руху планують запровадити на всій вулиці Тарнавського – від Василіянок до Купчинського. Про це розповів заступник міського голови, директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак.
За його словами, тепер у водіїв буде можливість здійснювати лівий поворот з Василіянок на Тарнавського та рухатися прямо з Дністровської. Також буде новий пішохідний перехід через вулицю Василіянок,
Нова циклограма світлофору складатиметься з чотирьох фаз, і буде практично безконфліктною, що суттєво підвищить безпеку дорожнього руху на цьому перехресті, – також повідомляє Михайло Смушак. – Рух з усіх напрямків буде більш плавним і передбачуваним. Разом з тим, запроваджуючи таке рішення, ми розраховуємо збільшити пропускну здатність перехрестя за рахунок використання потенціалу вулиці Тарнавського. Відтак, плануємо відчутно розвантажити ділянку вулиці Василіянок в сторону до Вовчинецької та вулиці Галицької, спростивши тим самим рух приватного та громадського транспорту.
Окрім того, завдяки цьому рішенню планують врівноважити потоки заїзду на кільце на перехресті вулиць Вовчинецької-Привокзальної та Купчинського. Зараз воно, каже Смушак, дещо розсинхронізоване відсутністю постійного потоку транспорту з вулиці Купчинського.
За словами директора департаменту, зміни плануються не раніше середини весни.
Все треба робити в комплексі зі світлофором, а там потрібно ставити додаткові секції, – говорить Михайло Смушак. – Відповідно, треба одразу й перемалювати дорожню розмітку. Зараз це зробити неможливо, плануємо десь у квітні й травні.
Ні запаркуватися, ні пройти
Тарнавського – спокійна вуличка у районі вокзалу. Вона забудована одно- та двоповерховими будинками, яким переважно більше століття. Колись тут були панські маєтки, тепер багато кам’яниць руйнується, перебудовується – через що час від часу з’являється крик у мережі, а потім все стихає. Також тут розташовані Музей визвольної боротьби імені Степана Бандери, дитячий садок й обласна стоматологічна поліклініка.
Поки розмовляємо з мешканцями, інші перехожі зупиняються й долучаються до обурених.
Ця вулиця вузька, до неї примикають ще чотири паралельні, – каже мешканець вулиці Іван Благий. – Якщо рух зроблять двостороннім, тут не буде ні проїзду, ні виїзду. Ця вулиця взагалі не пристосована до такого. Крім того, нереально буде виїхати з двору чи заїхати.
За словами місцевої мешканки Марини Нагорняк, на вулиці й зараз часто трапляються аварії. Якщо рух буде двостороннім, стане ще небезпечніше.
Найкритичніша точка – перехрестя Тарнавського-Купчинського, тут часто бувають аварії, – говорить Марина Нагорняк. – Звичайно, буде дуже складно запаркуватися відвідувачам міської стоматологічної поліклініки, відвезти дітей у садок – бо двосторонній рух не передбачатиме паркування на узбіччі. Мені здається, у владних кабінетах, перш ніж давати дозволи на багатоповерхову забудову у прилеглих вулицях, повинні зважати на місткість доволі вузьких вулиць у Франківську.
Натомість, за словами Михайла Смушака, місто керується загальними інтересами. Зараз є необхідність розвантажити Дністровську та Василіянок. А зробити це можна, за його словами, лише запустивши двосторонній рух по Тарнавського.
Усе нове критикують, поки люди не зрозуміють, що з цього буде позитив, – говорить Смушак. – Звичайно, мешканці цієї вулиці звикли тут паркуватися й вони незадоволені. Або ті, хто працює на ринку, й теж там паркується. Але ми повинні виходити з глобальніших інтересів міста.
Щоб не стало гірше
Франківський урбаніст, засновник архітектурного бюро Urban Progress Андрій Коман каже, що зміна схеми руху на Тарнавського – не така погана ідея. Враховуючи специфіку забудови Франківська, є небагато варіантів, як розвантажити головні вулиці.
Міста заходу України мають радіальну структуру, а не квартальну, – каже Андрій Коман. – У містах з квартальною забудовою весь трафік розподіляється більш-менш рівномірно на вуличні мережі. А радіальна структура – це коли декілька вулиць сходяться до центру, як промені сонця. У Франківську є з десяток вулиць, по яких рухається основна кількість трафіку: Галицька, Вовчинецька, Незалежності, Бандери, Коновальця, Чорновола, Мазепи. По цих вулицях сходиться весь трафік в історичний центр. Через це є дуже сильний дисбаланс між вулицями, які перевантажені, і тими, які майже не використовуються.
Тож один із варіантів розв’язання проблеми заторів – створити баланс уже існуючої дорожньої інфраструктури. Оскільки розширятись і будувати нові вулиці принаймні в центрі неможливо, треба задіювати вулиці, які мало завантажені.
Але головне – зробити це правильно, щоб не погіршити ситуацію.
Рух на Василіянок дуже складний, там поряд декілька світлофорів. І тут є ризик, – каже Андрій Коман. – Я вважаю, що змінювати рух по Тарнавського не можна без розробки транспортної моделі хоча б по Василіянок, починаючи з перехрестя Грушевського-Грюнвальдської й до перехрестя Галицької з Північним Бульваром. На цій ділянці потрібно повністю порахувати трафік і зробити на неї комп’ютерне моделювання, щоб зрозуміти, як ці зміни вплинуть на ситуацію.
Тим часом мешканці вулиці готові йти на громадські слухання й відстоювати свою думку.
Я вважаю, що це була помилка влади – будувати другий міст з Пасічної, паралельно до існуючого, – говорить мешканець вулиці Тарнавського Олександр Семенюк. – Відповідно, всі транспортні потоки з таких магістралей як Львів, Чернівці, Калуш виведені в тупик, до вулиці Промислової. Було багато варіантів збудувати міст з Пасічної в реальні транспортні розв’язки. І не руйнувати центральний квартал міста через вібрації, шум, неготовність дорожнього покриття.