В Івано-Франківську облаштовують новий шелтер для вимушених переселенців. Він розрахований на 80 людей, які зможуть жити там чотири роки.
Будівництво прихистку здійснює громадська організація “METALAB” в межах проєкту “Ко-Хати”. Які умови створили для людей з інших регіонів, читайте у репортажі Суспільного, передає Правда.іф.
“BGA-Cервіс” пропонує ремонт зарядних станцій та інверторів. Відновлюємо плати, балансує батареї, збираємо устаткування для домів та квартир.
Новий прихисток має 33 житлові кімнати.
“На цьому етапі погодилися жити 35 людей, але ще є запити. Є люди, які також хочуть тут проживати, але вони мають прийти, подивитися приміщення, обрати собі кімнату і ухвалити рішення”, — говорить менеджерка шелтеру Марина Дарноступ.

Менеджерка з будівництва Юлія Русило каже: люди, які проживатимуть у новому прихистку, сплачуватимуть тільки за комунальні послуги та обслуговування будинку. Тож платитимуть 1 400 грн на місяць за кімнату. Додатково також потрібно оплачувати за водо- та електропостачання.
“У це входять дрова, послуги пічника та адміністратора, які будуть займатися комунальними питаннями. Адміністратор матиме зв’язок з гуманітарними організаціями, збиратиме запити від людей”, — каже Юлія Русило.

Для опалення у шелтері встановили твердопаливний котел українського виробництва вартістю 800 тис. гривень.
“Коли вимикали світло, ми дуже переживали, як забезпечити безперебійне живлення. Тому в нас є навіть перетворювач, акумулятор. За умов повного блекауту ми все одно зможемо обігрівати житло”, — говорить архітектор Назарій Днесь.

За його словами, спільними для користування у шелтері будуть відпочинкова дитяча зона, коворкінг, пральня, а ще — кухня та їдальня, де залишили автентичні дерев’яні панелі, які тут встановлені з 70-х років минулого століття.
“Частково реставрували, частково відмивали, бо це — не тільки красиве дерево, а і деревно-стружкова плита. Тут була заміна вікон, хоча ми всіма силами намагалися врятувати старі вікна”, — розповідає Назарій Днесь.

Будівництво прихистку розпочали у червні 2022 року. Вартість проєкту склала 280 тис. доларів. Більшість цих грошей, каже менеджерка з будівництва Юлія Русило, — грантова підтримка з Німеччини та Швеції.
“Ми робили перепланування, ванні кімнати. Дах відремонтували та утеплили. Зараз проводимо одну з наймасштабніших робіт — це утеплення фасаду. Внутрішні роботи теж вартісні. Це була повністю демонтована стара штукатурка, уражена грибком. Ми також вирівняли підлогу бетоном, постелили лінолеум”, — говорить Юлія Русило.
За словами менеджерки Марини Дарноступ, перших жителів у новий шелтер заселять 15 березня 2023 року.