В Івано-Франківську, в храмі Царя Христа, розпочався XIV міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях”.
Цьогоріч у ньому візьмуть участь понад 50 колективів, розповіла Суспільному співорганізаторка фестивалю Надія Загурська.
За її словами, захід не скасували через те, що коляда — це співи на молитвах, а молитви зараз потребують усі.
Хорист народного аматорського хору “Осанна” Андрій Андрусяк каже, попри зміни в організації фестивалю, незмінною залишилася традиція відкриття та закриття фестивалю з трембітами.
Андрій Андрусяк також додав, що протягом року учасники колективу шукали старовинні колядки в архівах, в Інтернеті, а також записували зі слів рідних.
“Ми почали шукати ті пісні, які колядували наші прабабусі та прадідусі. Найцікавіше те, що вони відтворюють дух того, що було колись, й того, що є зараз. Нічого не змінилося. Ворог в нас той самий і колядки ті самі. Те, що в них об’єднує, це — наша майбутня перемога”, — говорить Андрій Андрусяк.
Франківка Анна Андрійчук відвідує фестиваль з першого дня його створення. Тішиться, що через воєнний стан цьогоріч його не скасували. Жінці — 72 роки й вона пам’ятає коляду, якої навчив її тато ще до приходу радянської влади.
“Глянь, Ісусе, на Україну. Свого батька проси Україну звільнити, прапор піднеси” — вона була ще до Радянського Союзу. То мій тато навчив, коли я ще була маленькою. Але я запам’ятала її на все життя”, — пригадує Анна Андрійчук.
Керівник камерного хору “Контемус” Ігор Дем’янець служить у Військово-морських силах ЗСУ в Одесі. Військовослужбовець каже, ділиться з побратимами різдвяними традиціями та навчає їх галицьких колядок. Натомість хор “Контемус” під його керівництвом цьогоріч заспіває одеських різдвяних пісень.
“Цього року ми хотіли зробити коляду патріотичною. На жаль, не встигли, тому коляда вийде, на мою думку, сумною. У наших співах ви почуєте те, що ми в Одесі зробили. Нові композитори, нові колядки. Я думаю, що буде цікаво”, — розповідає Ігор Дем’янець.
За словами співорганізаторки “Коляди на Майзлях” Надії Загурської, воєнний стан в Україні вніс мінімальну кількість змін в організацію заходу.
“З-за кордону ніхто не приїхав — зараз це не на часі. Але ми вже маємо добру практику, до якої нас змусила пандемія, це — Інтернет. Тому багато колективів з-за кордону братимуть участь в онлайн-форматі”, — каже Надія Загурська.
Щодня з 8 до 14 січня, окрім виступів колективів, в центрі Івано-Франківська відбуватимуться патріотичні заходи. Закриють XIV міжнародний фестиваль “Коляда на Майзлях” 14 січня.