Вісім нових локацій облаштують в парку на вулиці Молодіжній в Івано-Франківську.
600 тисяч євро на його оновлення отримали в межах транскордонної програми Interreg NEXT Польща — Україна 2021-2027, розповів Суспільному директор департаменту інвестиційної політики Ігор Попадюк.
Як планують облаштувати парк
“Це облаштування вісьмох локацій в парку на Молодіжній включно з громадськими вбиральнями, яких там немає. Це — новий дитячий майданчик. Також це — зона для людей золотого віку, реконструкція спортивного майданчика, реконструкція майданчика для вигулу собак. А ще — освітні зони, де проводитимуться освітні заходи, діти зможуть навчатися, як поводити себе з листям”, — каже Ігор Попадюк.
Директор департаменту інвестиційної політики Івано-Франківської міськради Ігор Попадюк. Суспільне Івано-Франківськ
Більшу частину гранту спрямують на облаштування інфраструктури в парку. Ще частину — на розробку необхідної документації, проведення навчань та промоційних заходів, ведення та звітування щодо проєкту, а також — на обмін досвідом між українською та польською командами.
У межах проєкту також розроблятимуть план зелених насаджень в Івано-Франківську та Жешуві.
Що кажуть про парк іванофранківці
Наразі в парку на вулиці Молодіжній облаштовані доріжки, лавочки, майданчик для собак та локації для дітей. Кореспондентка Суспільного розпитала франківців, які живуть поблизу, чого їм не вистачає в парку.
“Мені не вистачає дитячих зон для гри, безпечних, гарних, якісних майданчиків. Мами тут не мають навіть де присісти — пісочок і більше нічого немає. Для дорослих — досить класно: є лавочки, досить окультурено, гарно, акуратно, тут зроблена бруківка. Я не розумію, що тут ще можна зробити. Тут всього вистачає дорослим”, — говорить Анастасія Бендак.
Анастасія Бендак. Суспільне Івано-Франківськ
“Парк наш на вулиці Молодіжній, як на мене, не є поганий, він облаштований. Хотілося б для малечі до трьох рочків кращого майданчика, і дітки від 10 рочків абсолютно також не мають чим займатися в парку”, — каже Оксана Черемісіна.
Оксана Черемісіна. Суспільне Івано-Франківськ
“Головне, щоб дерева не вирубали. Парк прибирають ретельно. Загалом я не знаю, що міняти. Хіба біля монастиря є запущена посадка. Там ще можна зробити алейки, лавочки”, — додає Анатолій Соловйов.
Чому обрали парк на Молодіжній
Як розповів директор департаменту інвестиційної політики міськради Ігор Попадюк, пів року тому для участі в програмі Interreg NEXT Польща — Україна 2021-2027 Івано-Франківськ подавав два проєкти: облаштування парку на вулиці Молодіжній та зони навколо німецького озера в мікрорайоні Пасічна. Виграв лише один проєкт.
“Чому в облаштованому парку ми знову облаштовуємо парк? Ну, облаштований як? Якщо це тільки доріжки й лавочки, то це — не облаштування парку. Повинні бути відповідні зони з відповідних матеріалів, щоб він був інклюзивний, щоб в ньому комфортно було перебувати різним жителям Івано-Франківська: від дітей до людей похилого віку. Тоді це буде облаштований парк”, — пояснює Ігор Попадюк.
Парк на Молодіжній. Суспільне Івано-Франківськ
Експерти про проєкт облаштування парку
Парк на вулиці Молодіжній спроєктований за радянським принципом, каже директор компанії, яка займається озелененням та благоустроєм, Юрій Чабан. З його слів, у цьому місці можна облаштувати значно кращі локації для жителів громади. Окрім того, створення нового парку допоможе “розвантажити” парк Шевченка.
“У центральному парку, особливо на вихідних, ніде яблуку впасти. І це насправді не через те, що Руслана Василюк там зробила, скажімо, “квітку”, а через те, що більше нема куди піти. Але куди піти, якщо не туди? Тому, якщо зробити альтернативу центральному парку, то жителі мікрорайону Каскад, вулиці Хоткевича, всього цього мікрорайону величезного підуть туди”, — говорить Юрій Чабан.
Спеціаліст транспортного планування Юрій Лозовенко каже: те, що місто залучає грантові гроші з-за кордону — добре. Він додає: важливо, щоб під час розробки проєкту комунікували з громадою, зокрема з тими, які живуть поблизу. А також — з експертами зі сталого розвитку, екології та біорізноманіття.
Парк на Молодіжній. Суспільне Івано-Франківськ
“Щоб цей проєкт не був кишеньковий, не кулуарно розроблений, а потім просто реалізований, а щоб було прокомуніковано з громадою, і максимально врахували думки жителів”, — розповідає Юрій Лозовенко.
Який вигляд матиме оновлений парк — невідомо, бо візуалізації проєкту поки немає, каже Ігор Попадюк. Наразі фахівцям потрібно підготувати проєктно-кошторисну документацію, пройти необхідні експертизи та отримати дозволи, щоб виконувати ці роботи. А далі — створювати нові локації. Основну частину інфраструктури в парку планують облаштувати у 2025 році.