СБУ та поліція затримали псевдоволонтерів за торгівлю гуманітарною допомогою
СБУ та поліція викрили представників одного з благодійних фондів Івано-Франківська на торгівлі військовою гуманітарною допомогою. Це засновник, директор та працівник фонду, передає Правда ІФ з посиланням на Управління СБ України в Івано-Франківській області
СБУ встановила, що на зібрані у людей гроші псевдоволонтери ввозили з-за кордону спорядження та автомобілі, які продавали замість передавати до військових частин. Прибуток від торгівлі розподіляли між собою.
Зокрема, СБУ відстежила ввезення автомобілів, тепловізорів, спорядження, шоломів, бронежилетів, військового одягу без сплати мита та за спрощеною процедурою оформлення, яка передбачена для гуманітарних вантажів.
Однак замість передбаченої надалі безкоштовної передачі допомоги військовим або іншим благодійним фондам, фігуранти встановлювали комерційну націнку та за готівку продавали спорядження громадським організаціям і волонтерам.
Виручені від торгівлі волонтерською допомогою кошти не поверталися на рахунок благодійного фонду для придбання нових партій спорядження, а осідали в кишенях спритників.
Фактично, фігуранти реалізували спосіб виведення безготівкових коштів з рахунків благодійного фонду та перетворення їх у готівку, яку вони привласнювали.
СБУ встановила ввезення фігурантами більше 10 автомобілів за такою схемою. Крім того, задокументовано отримання ними за кордоном безкоштовного автомобіля, який вони згодом продали в Україні.
Правоохоронці затримали засновника та працівника фонду «на гарячому» під час продажу автомобіля швидкої за 6 тисяч євро та 1,2 тисячі доларів.
Під час обшуків за адресами благодійного фонду та проживання фігурантів правоохоронці вилучили:
службову документацію благодійного фонду;
9 автомобілів з реєстраційними документами;
понад 4,5 тисячі євро;
2,8 тисячі доларів;
мобільні телефони, ноутбуки, карти пам’яті.
Двом псевдоволонтерам повідомлено про підозру у незаконному використанні з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги. Планується повідомлення про підозру третьому фігуранту.
За цей злочин, передбачений ч. 3 ст. 201-2 КК України, на них очікує позбавлення волі на строк від 5 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.
Викриття зловмисників проводило Управління СБУ в Івано-Франківській області спільно з обласним Управлінням стратегічних розслідувань Національної поліції та Головним управлінням Національної поліції в Івано-Франківській області. Процесуальне керівництво здійснює Івано-Франківська окружна прокуратура.