Сьогодні у центрі Івано-Франківська правозахисники облаштували одноденну вуличну фотовиставку «Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі».
Також усі охочі могли написати листи політичним в’язням, інформує Правда.іф.
«Ми відібрали 48 фотографій, які створені громадянськими журналістами у Криму, – розповідає правозахисниця, менеджерка проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко. – На цих фотографіях зображено репресії російської окупаційної влади проти кримських татар на території окупованого Криму. Зокрема, це незаконні обшуки в будинках кримських татар, незаконні арешти та затримання активної частини громадянського суспільства Криму. А також – фотографії з-під судів, фотографії родичів та правозахисників і власне самих політичних в’язнів. Ми не знаємо імена авторів цих фотографій, задля їхньої ж безпеки. Ці автори є громадянськими журналістами і вони працюють на умовах анонімності в окупованому Криму. Вони фактично документують злочини російської влади на окупованій території. Перше, що робили окупанти, знищували свободу слова на окупованій території. Вони приходили в редакції медіа і до журналістів, щоб ті почали транслювати російську пропаганду на окупованій території. Це сприяло тому, що професійні медіа позакривалася. Таким чином громадянські журналісти перейняли на себе зобов’язання висвітлювати всі події, які відбуваються в окупації».
Фотовиставку розгорнули на Вічевому майдані Івано-Франківська. Фото виклали у формі великого гербу кримських татар «тамга». Це майже 150 квадратних метрів фотодоказів знущань російських окупантів над кримськотатарським народом.
«Мене звати Азіз Умеров, я рідний брат політув’язненої Леніє Умерової, яку затримали росіяни при спробі потрапити в Крим у грудні 2022 року. Зараз вона підозрюється у шпигунстві на користь України. Леніє їхала до Криму, щоб доглянути за онкохворим батьком після операції. На кордоні її було затримано, оскільки вона була єдиною людиною в автобусі, в якої не було російського паспорту. В 2014 році вона відмовилася його отримувати. За її громадянську позицію росіяни почали отакий акт помсти. П’ять місяців сестру тримали під адміністративними арештами, продовжуючи кожні 15 днів ув’язнення за різними вигаданими обставинами. Однак в травні 2023 року нам стало відомо, що її саму літаком доправили до Москви і звинуватили в шпигунстві. Наразі її справа є повністю засекреченою, ми не розуміємо, в чому її підозрюють і звинувачують. Спілкування з нею повністю обмежене і їй загрожує 20 років позбавлення волі. На момент ув’язнення сестрі було 25 років, зараз – 26, вона зустріла своє день народження у СІЗО, у ФСБ», – каже один із учасників сьогоднішньої акції.
За його словами, випадок з арештом Леніє досить демонстративний для всіх інших громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях. Такими медійними випадками Росія намагається тиснути на тих громадян, які є лояльними до України, зберігають свою позицію і чекають на звільнення окупованих територій. Для того, щоб придушити їхні настрої, відбуваються отакі показові політичні розправи.
Олександра Єфименко – українська журналістка з Криму, яка чотири роки, з 2017 по 2021-й, працювала в окупованому Криму і фіксувала випадки порушення прав людини.
«Сьогодні тут відбувається презентація виставки фотографій громадянських журналістів, моїх колег, які продовжують залишатися на півострові, працювати там і виконувати журналістську роботу. Ми неодноразово фіксували випадки, коли, наприклад, викрадали людину в Криму. Якщо про неї дуже швидко починали підіймати галас в соціальних мережах, в засобах масової інформації, це реально могло врятувати людину від катувань. Інформація з окупованих територій Криму дуже важлива, і мої колеги продовжують виконувати цю роботу. Працювати в окупації – це завжди ризик. До Криму я приїжджала з Києва і була вимушена, заїжджаючи на територію свого дому, заповнювати еміграційну картку, тому що я не брала російського паспорту. Декілька разів я потрапляла на допити. Чим довше я їздила на територію Криму, тим частіше мене допитували. Моя робота в Криму завершилася тим, що мені підкинули під хвіртку мого будинку дві гвоздички з чорною стрічкою і стало зрозуміло, що мені просто небезпечно там залишатися. Тому я виїхала з Криму, і більше туди не повернулася. А через 4 місці почалось повномасштабне вторгнення», – розповідає вона.
Фотовиставка «Крим очима громадянських журналістів: 10 років у неволі» експонується у п’яти обласних центрах – Одесі, Івано-Франківську, Львові, Хмельницькому та Дніпрі. Організатор фотовиставки – Центр прав людини ZMINA за підтримки Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим та Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.
ФОТО: Богдана Савлюка