З 11 по 16 жовтня у Івано-Франківську можна буде переглянути як відомі, так і нові кінострічки. Які саме фільми покажуть у кінотеатрах, які цікавинки передбачені у програмі та багато іншого читачам Правда.іф розповіла голова ГС «Асоціація кінокомісій України» Мар’яна Заклінська
– Пані Мар’яно, як виникла ідея провести «Тиждень українського кіно»?
– Така подія відбудеться не вперше. Уже кілька років ми співпрацюємо з Управлінням культури Івано-Франківської обласної державної адміністрації і, спільно з ними, проводимо «Тиждень українського кіно». Більше того, я вже проводила багато заходів, зокрема кінофестиваль україномовного кіно «Відкрита ніч» у Івано-Франківську, допрем’єрні покази і зустрічі із знімальними групами, тощо. Адже одним із напрямків роботи кінономісії є популяризація українських фільмів.
– Чи відомо, коли саме відбуватиметься фестиваль?
– Подія триватиме з 11 по 16 жовтня і я б не назвала її фестивалем. Адже фестиваль передбачає нагороди, різні номінації. Ми ж проведемо «Дні українського кіно». Це проект, який покликаний розказувати аудиторії про українські фільми. Цього року ми відзначили чудову подію – 30 річницю відновлення Незалежності України, але фільми у програмі не будуть виключно патріотичними. Покажемо сучасні стрічки, також буде ретроспектива. Плануємо показати і фільми, які дуже добре пройшли в прокаті, і ті, яких в українському прокаті ще не було. Ми готуємо декілька прем’єр. Мова про фільми, які були показані на Одеському міжнародному кінофестивалі у конкурсі повного метру ігрового кіно. Наразі ми працюємо над тим, щоб ці фільми побачив франківський глядач.
– Чи відомо, які саме фільми показуватимуть? Скільки фільмів протягом дня можна буде подивитися?
– Ми робитимемо по одному показу в день у двох кінотеатрах Франківська. У «Космосі» і в «Люм’єрі» йтимуть різні фільми у різний час, щоб люди могли піти і на один, і на інший сеанс, чи обрати ту стрічку, яка їх більше зацікавить.
Працюємо з цільовою аудиторією, якій передусім буде цікавим українське кіно. Тобто із студентами Прикарпатського університету, де навчаються режисери, актори і журналісти. Молодь, яка або планує працювати в кіно, або писати про кіно.
Також протягом цього тижня не лише показуватимуть фільми, відбуватимуться лекції, майстер-класи із провідними кіноспеціалістами.
Скажімо, зараз ми говоримо про участь Володимира Войтенка. Це відомий кінознавець, кінокритик, який свого часу першим в Україні випускав журнал «Кіноколо» та «Аргумент кіно» на «1+1». Хочемо, аби він провів у Івано-Франківську лекцію для студентів факультету журналістики, адже це важливо: розповісти, як писати про кіно.
Також ведемо переговори з режисером «Фортеці Хаджибей» Костянтином Коноваловим про можливість проведення майстер-класу.
Якщо ж говорити про фільми, то плануємо першими показати документальну стрічку «Код предків» з Катею Чілі. Це копродукційний фільм (Україна, Білорусь), який розповідає про те, наскільки важливо зберігати фольклор і музичну спадщину, наскільки вона є частиною нашого ДНК.
Ще готуємо до показу фільми «Зарваниця» і «Депортація». З художніх фільмів повного метру хочемо показати у Франківську ретроспективу: останній фільм Юрія Іллєнка «Молитва за гетьмана Мазепу». Глядачам покажуть оновлену версію фільму з покращеним звуком та авторськими коментарями. До речі, стрічка стала першим повнометражним великобюдженим фільмом за роки Незалежності України. На його створення виділили понад 12 мільйонів гривень.
Також плануємо показати фільми «Мати Апостолів» і «Толока».
Під час «Тижня українського кіно» демонструватимуться фільми як для дитячої аудиторії, так і для дорослого глядача. Передусім наше завдання: показати, що в нас роблять доволі якісне українське кіно.
Дні українського кіно будуть безкоштовними для глядачів. Вхід на фільми – вільний за умови наявності вільних місць у залі. Якщо Івано-Франківськ буде в жовтій чи помаранчевій зоні, то розсадка в залах буде обмежена. Але ми все одно плануємо провести цю подію.
Розмовляла Любов Загоровська