Сьогодні, в річницю повномасштабного вторгнення російських військ в Україну, у приміщенні видавництва “Лілея-НВ” презентували книгу Симона Шпунди “Жахіття, скоєні росіянами в Станиславові”.
Це 49 книга із краєзнавчогї серії “Наше місто”. Події у книзі відбуваються у період 1914-1917 років, інформує Правда.іф.
Власне, в 1914 році багато мешканців Станиславова вважали себе москвофілами. І росіяни в той час також, як і тепер, захоплюючи певне місто, позиціонували себе, як “визволителі”. Проте, побачивши поведінку москалів у ті роки, люди змінили свою думку і москвофільство фактично зникло в Східній Галичині.
“Книга цікава тим, що події відбуваються на тих вулицях, по яких ми ходимо кожного дня. Книга написана очевидцем подій. Автор жив в центрі міста, він писав, як заходили у Станиславів російські козаки і як грабували місцеве населення. Як росіяни ненавиділи євреїв, адже до того місто було багатонаціональним, але перші ознаки майбутнього Голокосту відбулися тут саме тоді. Минуло сто років, але майже нічого не змінилося у відношенні росіян до міст, які вони окуповують. У місті були пограбовані магазини, банки, а через те, що “визволителі” не бували тверезими, їхнім керівництвом навіть було прийняте рішення знищити усі запаси алкоголю в місті”, – розповів краєзнавець, автор ідеї видання Іван Бондарев.
Науковий редактор серії Іван Монолатій називає книгу Симона Шпунди описом першого досвіду рашизму в окремо вятому місті, отієї людиноненависницької політики. Під час окупації тривали ті ж події, які ми спостерігаємо протягом минулого року. Це – складання списків на активних українців, яких планують відправляти на ліквідацію чи на вивезення, пограбування їхнього майна, тощо.
Переклала книгу з німецької Олена Бучик.
Підбір ілюстрацій – Сергія Петрицького та Олени Бучик.
Поштівки та фото – з колекцій Зеновія Жеребецького, Володимира Шулепіна, Олега Гречаника.