У Карпатах небайдужі волонтери прибирають довкола озера Несамовите

У Карпатах небайдужі волонтери прибирають довкола озера Несамовите

Влада Гнатів
23/02/2024

Smith Benites

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur aenean sit urna.

Show profile

Share

У Карпатах прикарпатські волонтери прибирають територію довкола озера Несамовите. Про це Суспільному Карпати розповіла координаторка акції “Побачив? Прибери!” Тетяна Михно.

Захід приурочили до Всесвітнього дня прибирання, яке відзначають 19-го вересня.

“19-го вересня у 180 країнах світу люди одночасно виходять і порядкують на різних локаціях, – розповідає жінка. – Ми зосереджуємося на берегах озера Несамовите, тому що це є популярне місце стоянки з наметами. На жаль, у гори ходять не всі свідомі і залишають після себе сміття, пластикові пляшки. Ми із сім’єю часто ходимо в гори і дуже любимо саме цю ділянку – Чорногірський хребет. І дуже щемить, болить серце від того, в якому стані знаходиться територія поблизу Несамовитого. Я востаннє була тут у квітні, і сміття було багато”.

За словами Тетяни Михно, у прибиранні берегів Несамовитого беруть участь десятеро волонтерів. З них – дев’ятеро дівчат і один чоловік. Планують зібрати кожен по два 100-літрових мішки сміття.

“В пріоритеті зібрати пластик – пляшки, одноразовий посуд, обгортки від їжі, – каже волонтерка. – На другому місці – скло, тому що воно не таке агресивне до навколишнього середовища. Якщо побачимо, що не приберемо все, і сміття залишиться, то повернемося сюди однозначно. Зібране сміття залишимо на базі “Заросляк”, що знаходиться біля підніжжя гори. Там є сміттєві баки, але чомусь людям важко зносити своє сміття з гори і викидати у контейнери. Попри те, що усюди є таблички з надписами “Будь сильним – знеси своє сміття вниз!”, “Відпочив – прибери за собою!”. Але люди їх ігнорують”, – розповідає волонтерка.

Альпністка Христина Мохнацька, яка долучилася до акції як учасниця і гід групи, каже, що загалом смітять туристи.

“На жаль, в наших Карпатах сміття є дуже багато, особливо на станціях з наметами біля річок, потічків, – каже Мохнацька. – В основному сміття залишають туристи, які ідуть у багатоденні походи, беруть зі собою багато їжі, алкогольних напоїв. Вони залишають усе там, нічого не забирають з собою. Я не бачила місцевих жителів, які йдуть по гриби чи ягоди, і залишають сміття за собою. Йдучи в гори, я завжди в рюкзак беру сміттєвий пакет і збираю дорогою додому, повертаючись з гір, сміття. Зношу туди, де є смітники і викидаю. Групи, які воджу в гори, вчу, що треба своє сміття забирати із собою, в пакети, але в жодному випадку нічого не залишати”.

На переконання волонтерок, з повагою ставитися до навколишнього середовища зможуть лише штрафи за викинуте у невстановленому місці сміття. Своїм прикладом активісти хочуть надихнути інших прибирати за собою і проводити схожі акції.

“Якщо би щомісяця десятеро людей виїжджало в гори з метою прибрати, це було б круто. Наша мета – щоб з нас брали приклад. І навіть сторонні люди, побачивши, що хтось прибирає, думаю, вже не захочуть самі смітити”, – каже координаторка акції.

До слова, завтра в Івано-Франківську також відбудеться акція “Побачив? Прибери!”. За словами Тетяни Михно, до неї можуть долучитися усі охочі.