У Рогатині на Івано-Франківщині відбулася пам’ятна церемонія до 81-ї річниці ліквідації єврейського гетто, що почалася 6 червня 1943 року.
Організація “Єврейська спадщина Рогатина” (Rohatyn Jewish Heritage) провела цей меморіальний захід на згадку про 3000 жертв Голокосту з Рогатина та навколишніх міст і сіл, таких як Бурштин, Ходорів і Букачівці, яких стратили нацисти, повідомляє об’єднана єврейська громада України.
У церемонії взяли участь керівники “Єврейської спадщини Рогатина” Джей і Марла Осборн та українські партнери, що допомагають у підтриманні належного стану єврейських кладовищ та місць масового поховання жертв Голокосту Рогатину.
Разом вони принесли свічки та камінці до меморіалу як символ згадки про загиблих, а також зачитали імена тих, хто був знищений нацистами.
Південна братська могила сьогодні. Фото ©RJH
Коли гетто було ліквідовано 81 рік тому, більшість єврейських осіб і сімей родом з Рогатина були вже вбиті, йдеться на сайті “Єврейської спадщини Рогатина”. Ті, хто залишився живим у гетто, були переважно євреями, примусово привезеними до Рогатина з навколишніх міст і сіл. Їх нараховувалося понад 3000. Деякі з цих євреїв передбачили долю, яка їх чекала, і переховувалися в бункерах, підпільно побудованих всередині та поза гетто. Більшості з них не вдалося уникнути смерті: їх розстріляли. Невелика невідома кількість чинила опір ліквідації за допомогою укріплень і зброї, контрабандою завезеною в гетто, проте цього було надто мало, щоб витримати натиск.
“Ми знаємо зі свідчень євреїв та українців, що мешканців гетто відправляли до водоканалу — території, де ми стоїмо сьогодні — і розстрілювали на дошках, покладених над глибокими траншеями, виритими за кілька днів до цього; було лише кілька свідків, — йдеться в повідомленні. — Через 81 рік боляче уявляти насильство тих днів. Неважко зрозуміти, що для багатьох нащадків рогатинських євреїв досі надто боляче приїхати сьогодні до Рогатина. Ми надзвичайно вдячні за те, що деякі вцілілі рогатинські євреї та нащадки приїхали до Рогатина понад двадцять п’ять років тому, щоб встановити цей пам’ятник як меморіал загиблим, разом із міською адміністрацією Рогатина, місцевими істориками та мешканцями міста та релігійними лідерами всіх країн”.