У першому півріччі 2024 року був зареєстрований сімейний спалах гепатиту А в селі Вістова Калуської громади на Івано-Франківщині.
Хворіли четверо дорослих та одна дитина. З 2021 року по листопад 2023 року гострий гепатит А на Калущині не реєструвався, повідомила лікарка-епідеміолог Калуського районного відділу обласного центру контролю і профілактики хвороб Мирослава Гуменяк, пише Правда.іф.
Кишкові інфекції передаються через вживання їжі чи води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки та предмети побуту. Основний шлях зараження – фекально-оральний, при якому збудник з кишківника хворого чи носія інфекції потрапляє у зовнішнє середовище, потім через рот у шлунково-кишковий тракт здорової людини та викликає захворювання. Важливо знати, що збудники таких захворювань найчастіше зустрічаються в сирій їжі тваринного походження (яйця, непастеризоване молоко, м’ясо й морепродукти), а також на немитих овочах та фруктах.
У літній період страви потрібно готувати якомога простішими з мінімальною кількістю складників. Найкраще зберігаються добре виварені або протушковані продукти. Овочі, фрукти та ягоди слід ретельно мити перед споживанням.
Довідка. Гепатит A — це вірусна інфекція, яка вражає печінку. У цієї хвороби — фекально-оральний механізм передачі. Вона може передаватися через воду, їжу, брудні руки, особисті речі. Хвороба з фекально-оральним механізмом передачі перетікає у будь-яке гостре кишкове захворювання.
Вірусний гепатит — це сезонна хвороба. В середньому інкубаційний період гепатиту A триває до 28 днів. Але він може бути й три місяці — залежить від заразності пацієнта. Після одужання людина до кінця життя є носієм антигену гепатиту А. Крім того, хвороба вражає печінку.