Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Учені показали, як виглядала донька Ярослава Осмомисла, чиє поховання знайшли у Крилосі

-Реклама-spot_img
spot_img

85 років тому легендарний український археолог Ярослав Пастернак відкопав у Крилося два поховання. Перше – належало князю із роду Рюриковичів Ярославу Осмомислу. Інше, як вважають дослідники, належало його доньці (онуці московського князя Юрія Долгорукого), пише інформаційний ресурс Правда іф, із посиланням на Skeiron

Учені показали, як виглядала донька Ярослава Осмомисла, чиє поховання знайшли у Крилосі

В 1937 р. під час археологічних досліджень Успенського собору другої половини ХІІ ст. у княжому Галичі (с. Крилос Івано-Франківська область) відкрили два поховання. Обидва були здійснені під підлогою притвору. Одне із них (чоловіче) – у кам’яному саркофазі. Саме його деякі дослідники ототожнюють із відомим галицьким князем із династії Рюриковичів – Ярославом Володимирковичем (Осмомислом), який був там похований в 1187 році. Друге поховання – ґрунтове, відкрили поруч. Його череп прикрашала гаптована золотом стрічка, а за ним лежала розбита скляночка жовто-зеленого кольору.

Понад пів століття останки вважали втраченими. Повторно їх відкрила група науковців у складі Юрія Лукомського, Миколи Бандрівського та Романа Сулика в 1991 р. під час досліджень у криптах собору Святого Юра у Львові. Ретельно складені у ящик кістки супроводжувала записка авторства їх першовідкривача – професора Ярослава Пастернака, у якій він зазначав, що складені тут кістки саме ті, які відкрили в Успенському соборі.

- Advertisement -

Розпочався новий етап досліджень, зокрема й антропологічних. Втім у виявленому ящику не вистачало одного – черепа із золототканою стрічкою. Його згодом виявили у фондах Львівський історичний музей, де він зберігається і дотепер.

Учені показали, як виглядала донька Ярослава Осмомисла, чиє поховання знайшли у Крилосі

Детальне вивчення черепа та його реконструкцію в 2000 р. здійснив антрополог Сергій Горбенко. Проведені дослідження останків дали підстави вважати, що вони належали жінці 16–23 років зі змішаним європеоїдно-монголоїдним типом обличчя. На основі цього припустили, що поховання належить дочці Ярослава Осмомисла народженій у шлюбі з княгинею Ольгою. Остання була донькою князя Юрія Долгорукого й дочки половецького хана Аєпи, від якого могла успадкувати ці монголоїдні риси.

Після реконструкції обличчя робота експонувалася в Львівському історичному музеї лише раз – у вигляді пластилінової моделі. Жодних копій досі не зроблено. З часом на ній з’явилися тріщини й постала потреба її збереження. А також проведення нових досліджень черепа, який зі слів музейників знаходиться усередині. Було вирішено, що 3D фіксація один із найоптимальніших варіантів.

Ми з командою Skeiron та дослідницями із музею Оксана Куценяк (https://www.facebook.com/profile.php?id=100017593926477) та Відділ археології Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України (https://www.facebook.com/profile.php?id=100063623105872), Iryna Lutsyk розпочали роботу й змогли не лише зробити точну 3D модель реконструкції, але її оживити. – йдеться у повідомлені на сторінці Skeiron

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

Ігор Василик
Ігор Василик
Журналіст, фрілансер. Закінчив факультет журналістики ЛНУ в 2008 році журналістка, власкор регіональних та центральних ЗМІ. Закінчила Києво-Могилянську академію у 2019 році.
-Реклама-
купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні