-РЕКЛАМА-

РЕКЛАМА

Актуально зараз

-Реклама-spot_img

Україна, за яку ми боремося: традиції святкування Різдва у гуцульському селі Криворівня ВІДЕО

-Реклама-spot_img
spot_img

7 січня чи 25 грудня? Чим ближче до Різдва, тим більше суперечок, коли правильно його святкувати. Точніше, за яким календарем – Юліанським чи Григоріанським? На сьогодні більшість християн у світі відзначають Різдво саме за Григоріанським. І лише п’ять церков, а саме російська, Сербська, Грузинська, Єрусалимська та Українська – за Юліанським. Тож в жовтні Синод ПЦУ дозволив своїм парафіям за бажанням переходити на святкування Різдва 25 грудня.

Чи багато це вже зробили? І яка процедура та умови ?

В храмі Різдва Пресвятої Богородиці села Криворівні якраз триває богослужіння. В середині – доволі людно. Але справжній аншлаг тут на Різдво. Головне релігійне свято горяни завжди відзначають із особливим розмахом та за давніми гуцульськими традиціями. І досі, як і більшість православних вірян в Україні, святкували його 7 січня. Цьогоріч всім селом вирішили змінити дату і відзначати Різдво з усім цивілізованим світом 25 грудня.

З також ініціативою виступив місцевий парох, а громада її одноголосно підтримала. Тож нині стали першою парафією на Прикарпатті, яка наважилася на це, передає Правда.іф з посиланням на Версії.

- РЕКЛАМА-

“Обговорення було в селі, коли святкувати, і з вирішенням отця Івана ми вирішили, що треба переходити святкувати”, – каже пан Микола, мешканець Криворівні.

“Багато парафіян про це мріяли не тільки цього року, але і у попередні роки. І моя мрія зараз – аби я дочекав до того часу, аби вся Україна почала святкувати так, як весь цивілізований світ. І аби ми в цьому питанні були подалі від москви”, – зауважує Василь Зеленчук, житель села Криворівня.

Змінити дату святкування Різдва не було спонтанним чи революційним рішенням, каже настоятель храму отець Іван. Протягом років різдвяне богослужіння він відправляв і 25 грудня, і 7 січня. Але офіційно відмовитися від святкувань 7 січня не було правової основи. До жовтня, коли синод Православної церкви ухвалив рішенням про можливість святкування Різдва Христового і 25 грудня, чим фактично дозволив парафіям самим обирати дату.

“Так що ми фактично до цього підійшли еволюційно, ми дозріли. І жодних конфліктів чи протистоянь не було. Люди сказали – слава Богу, нарешті”, – каже отець Іван Рибарук, настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці села Криворівня.

“Я вже три роки спеціально варила кутю 24 грудня. Та вже святкували як усі, але для себе чомусь душа цього вимагала”, – додає Марія Дмитрівна, жителька села Криворівня.

“Тут люди такі якісь трошки інакші, або так Бог дає. Бо рахуйте, нашій церкві поверх три століття, три з половиною вже. І вона не була ні одного дня закрита. Так що тут витає такий дух, святий дух, що освячує народ, і народ прозріває мабуть швидше”, – зауважує Іван, житель села Криворівня.

Насправді Різдво і православні, і католики святкують в один день – 25 грудня, розповідає отець Іван. Проте за різними календарями. До XVI століття весь світ жив за Юліанським . Допоки не догледіли, що цей календар “відстає” від сонячного циклу. Тож Папf Римський ГригоріЙ XIII наказав створити новий календар – Григоріанський. Більшість країн Заходу одразу на нього перейшла. Але кілька церков навідріз відмовилися і продовжувала жити за старим стилем. Серед них досі російська, Сербська, Грузинська, Єрусалимська та Українська.

“Взагалі всі християни святкують 25 грудня, навіть, ті що 7 січня. Чому християни вирішили святкувати 25 грудня? Тому що в той час в часи Римської імперії було свято Непереможного Сонця, яке святкувалося 25 грудня. Тому що в той день – день виростав на одну хвилину. Це був той день, коли сонце перемагає. Для християнин Сонцем є Ісус Христос. І тому природньо, якщо навіть би ми не мали календаря, але по цьому принципу ми дивимося по небу, рахуємо по годиннику, коли сонце зайшло і зійшло. Ніч тривала на одну хвилину менше, а день став вже 8 год 1 хв. І оця хвилина і є день народження Сонця, отже день народження Ісуса Христа”, – розповідає отець Іван Рибарук.

Тож священнослужитель вважає, що святкувати потрібно саме 25 грудня. Зараз в Україні не так багато парафій перейшли на цю дату.

Цікавимось, що інших стримує?

“Традиціоналізм, це перше. Не традиції, як жива естафета, а традиціоналізм, як закам’яніння в минулому. Плюс мені здається не хочу нікого судити – неосвіченість. Тому що просто читаєш, як виникло 7 січня, і все зрозуміло – це не той день, цей день нав’язаний”, – додає отець Іван Рибарук.

“Важко воно переходити, ви знаєте мене самого о тут щось скобичить трішки. Направду, бо ми з мацюпиньких та й святкували Різдво 7. Але нічого, то звикнеться , головне хотіти”, – каже Іван, житель села Криворівня.

“Трошки буде незвично, тому що роки святкували 7 числа, а зараз все буде трішки зміщене. Нічого привикнемо”, – повторює Микола, житель села Криворівня.

Зміна дати Різдва призведе до зміни дат й решти свят, таких як Водохреща, день святого Миколая. Але горяни впевнені – за кілька років звикнуть. Після 25 грудня отець Іван має подати в Синод УПЦ статистичні звіти – скільки людей було на різдвяному богослужінні та як загалом минула коляда. Від цього залежить чи парафії офіційно затвердять святкування Різдва 25 грудня.

НОВИНИ НА ЦЮ ТЕМУ

-Реклама-

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

РЕКЛАМА

On this website and using the ⬆️ images :- Is it possible your wife could order me one of each in L if they would arrive in time for Saturday /Sunday

РЕКЛАМА

купити iphone 15 Pro у Львові, ціни в Україні